نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏يکشنبه‏، 2019‏/11‏/17

 

 

 

 

اعتراضات به گران شدن بنزین

خامنه‌ای: سران قوا تصمیمی گرفتند باید اجرا شود

در پی سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا که به بروز اعتراض‌های مردمی در شماری از شهرهای ایران انجامید، روز شنبه ۲۵ آبان برپایی تجمع‌های مختلف در شهرهای مختلف از جمله تهران ادامه یافت.

اعتراض به افزایش بهای بنزین روز شنبه در اصفهان

اعتراض به افزایش بهای بنزین روز شنبه در اصفهان

دامنه اعتراض‌های مردم به افزایش قیمت بنزین در ایران روز شنبه گسترش یافت و در بیش از ۵۰ شهر شاهد تجمع و اعتراض بوده‌ایم.

در تجمعات روز شنبه حضور ماموران پلیس به شدت افزایش یافت و در برخی شهرها به سوی مردم شلیک کرده‌‌اند.

 روز جمعه یک نفر در سیرجان کشته شد. گزارش‌های غیررسمی حاکی از کشته شدن دستکم ۱۰ نفر در شهرهای اصفهان، بهبهان، کرمانشاه، کرج و شیراز است. یک نفر هم در جاده ساوه هدف گلوله قرار گرفته است.

مـحمدجواد منتظری، دادستان کل کشور و حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی از دخالت «خارجی» در اعتراض‌ها گفته‌اند و معترضان را تهدید کرده‌اند.

در اعتراض‌های روز شنبه چند بانک در تهران، اسلام‌شهر، بهبهان و جاده ساوه و یک حوزه علمیه در اصفهان به آتش کشیده شده‌اند.

اعتراض‌های آلترناتیو مانند خالی کردن کامیون ماسه در جاده، بستن بزرگراه توسط مردمی که در حال بازی هستند، رقص به نشانه اعتراض و توقف خودرو در خیابان در این دوره از اعتراض‌ها بیشتر دیده شد که به نظر می‌رسد متاثر از تصاویر و رویدادهای اعتراض‌های فرانسه، لبنان و عراق باشند.

تصاویری از آتش زدن تصویر رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده و معترضان شعارهایی علیه کمک‌های جمهوری اسلامی به گروه‌های شبه‌نظامی در فلسطین و لبنان سر داده‌اند.

شبکه ناظران اینترنت موسوم به «نت‌بلاکز» که اختلال و قطع اینترنت را در نقاط مختلف جهان رصد می‌کند، می‌گوید، اینترنت در ایران با اختلال قابل توجهی روبه‌رو شده است و شبکه‌های تلفن «همراه اول»، «رایتل» و «ایران‌سل» در ایران شنبه از ساعت شش عصر به وقت محلی خاموش شده‌اند.

منبع: رادیو فردا

* * *

 

اعتراض علیه گرانی بنزین سراسری شد

مقاومت علیه افزایش سه برابری بنزین در ایران دامنه‌دار شد. مردم مسیرها را مسدود می‌کنند و شعارهای ضد حکومتی می‌دهند. ماموران با ماشین آب‌پاش، گاز اشک آور و باتوم به مصاف معترضان می‌روند. چهار نفر در بهبهان کشته شده‌اند.

اعتراضات روز شنبه در ایران

مردم ده‌ها شهر و شهرستان در ایران در اعتراض به سه برابر شدن بهای بنزین به خیابان‌ها ریخته‌اند. تهران، شهریار، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، اراک، سنندج، ایلام، تبریز، رشت، بهبهان، یزد، گرگان، ارومیه، کرمان، بابل، یاسوج، بوشهر ، چابهار، کرمانشاه، خرم آباد، همدان، اهواز، آبادان و خرمشهر از جمله این شهرها هستند.

معترضان بزرگراه امام علی، اتوبان‌های همت، تهران‌- کرج و بلوار بابایی و تهران پارس را مسدود کردند.  جاده تهران شهریار نیز بسته شده و اداره راهنمایی و رانندگی کرج به آتش کشیده شده است. در فردیس کرج اعتراض‌ها با روشن کردن آتش ادامه یافت. یک نفر در مهرشهر کرج از ناحیه سر و به دلیل شلیک گلوله مجروح شده است. در قزوین، شیراز و اصفهان نیز شماری از رانندگان با متوقف کردن خودروها در خیابان‌ها دست به اعتراض زدند. بانکی در بهبهان نیز در تظاهرات مردم آتش زده شد.

کاربری در توییتر نوشته که شیرازی‌ها پس از بستن خیابان و خاموش کردن خودروها، شروع به بازی فوتبال کردند.

نصراله لشنی، در توییتر، فیلمی از سه چرخه سواری تعدادی از معترضان در خیابان‌ را به اشتراک گذاشته و فرهنگ طنز در اعتراضات را ستوده است.

در این میان، کاربران شبکه‌های اجتماعی، تصویر پیامک‌های تهدید آمیزی را منتشر کرده‌اند که در آنها از شهروندان ساکن تهران و کرج خواسته شده در تجمعات شرکت نکنند وگرنه تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند. این پیام‌ها از جمله از سوی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان و شورای هماهنگی اطلاعاتی و امنیتی استان خوزستان هم برای شهروندان معترض ارسال شده است.

اختلال اینترنت در ایران روز شنبه افزایش یافت. سازمان نت بلاکس (سازمان نظارت بر اینترنت) می‌گوید از ساعت شش بعد از ظهر، سرعت اینترنت در ایران در بسیاری نقاط رو به کاهش رفت و اپراتورهای ایران سل، همراه اول و رایتل آفلاین شدند.

از ساعت هشت شب به وقت ایران، دسترسی به سایت‌ بسیاری از رسانه‌های رسمی ممکن نیست. در توییتر نیز چند ساعت است که پستی درباره اعتراض‌های جاری بارگذاری نشده است.

پیش از این اختلال، کاربری فیلمی از واژگون کردن سطل‌های زباله و فریاد مرگ بر دیکتاتور در چهارراه خسرو واقع در خیابان ستارخان تهران به اشتراک گذاشته بود.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به محافل امنیتی و نظامی که هم‌چنان در دسترس است، در گزارشی می‌نویسد: «غارت برخی فروشگاه‌ها در برخی مراکز شهر، آتش‌زدن بعضی پمپ‌ بنزین‌ها و بانک‌ها که مشخصاً با برنامه‌های از پیش تعیین شده و با اغراض سیاسی و امنیتی انجام می‌شود و همچنین صحنه‌هایی مانند خالی کردن یک کامیون نخاله‌ی آجر و سنگ در وسط بزرگراه امام علی(ع) تهران که امروز ویدئوی آن در فضای مجازی به سرعت دست به دست می‌شد نشان می‌دهد که گروهک‌ها و افرادی با اغراض مشخص به دنبال ناامن کردن فضا و سوءاستفاده از شرایط برای حضور ریاکارانه و مغرضانه در صف مردم هستند...» در گزارش تسنیم آمده که «مهم‌ترین و فوری ترین اقدام لازم در زمان فعلی جبران بی‌عملی اشتباه دولت در اطلاع رسانی پیشینی راجع به اصلاح قیمت بنزین است».

منبع: دویچه وله

* * *

 

اعتراض‌های سراسری در ده‌ها شهر ایران؛ تعدادی کشته شدند

شهرهای مختلف ایران روز شنبه شاهد اعتراض‌هایی به افزایش قیمت بنزین بود، اعتراضاتی که به تدریج رنگ سیاسی گرفته است. در خشونت‌هایی که در این اعتراض‌ها رخ داد، تعدادی از معترضین کشته شدند.

همزمان خبرها حاکی از کاهش شدید سرعت یا قطع خدمات اینترنتی در برخی از مناطق ایران است. مقام های آمریکایی از خاموشی اینترنتی در ایران انتقاد و از معترضان حمایت کرده اند.

منابع محلی به بی‌بی‌سی فارسی گفته اند که تعداد کشته شدگان در شهر بهبهان در استان خوزستان به چهار نفر رسیده است.

همچنین یکی از فعالان مدنی کرد نیز به بی‌بی‌سی فارسی گفت که یکی از معترضین در شهر مریوان کشته شده‌ است.

از طرفی دیگر خبرگزاری فارس گزارش داده که یکی از ماموران امنیتی در شهر کرمان "با چاقوی یکی از معترضان" مجروح شده است.

پیشتر کشته شدن یکی از معترضین در شهر سیرجان نیز توسط فرماندار این شهر تایید شد.

در شماری از ویدئوهایی که از اعتراضات روز شنبه منتشر شده معترضان علیه حکومت ایران شعار می دهند. "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" و "جمهوری اسلامی، نمی خوایم، نمی خوایم" از جمله این شعارها بود.

در عین حال همچنان گزارش‌های بیشتری به دست بی‌بی‌سی فارسی رسید که حاکی بود تعداد کشته شدگان بیشتر است. اما امکان تایید مستقل این اخبار هنوز وجود ندارد.

تجمع معترضان در میدانی در شهر اصفهان

تجمع معترضان در میدانی در شهر اصفهان

در یکی از ویدئوها چنین به نظر می‌رسد که یکی از معترضین در شهر اصفهان، با گلوله مجروح شده است. از وضعیت سلامتی این معترض اطلاعی در دست نیست.

ویدئوی مشابه دیگری نیز از شهر شیراز منتشر شده که نشان می‌دهد یکی از معترضین به ضرب گلوله مجروح شده است.

یکی از تازه ترین ویدئوهایی که مخاطبان از پردیس کرج برای بی بی سی ارسال کرده اند معترضان در حال انتقال یک مجروح دیده می شوند و یک نفر می گوید که دو معترض به دست ماموران کلانتری پردیس کشته شده اند. ویدئوی دیگری از یک ساختمان در حال سوختن هم به دست بی بی سی رسیده که صدایی در آن می گوید همه بانک های پردیس به آتش کشیده شده است.

شنبه از جمله تهران، کرمانشاه، اصفهان، تبریز، کرج، شیراز، یزد، بوشهر و ساری صحنه اعتراض بود و در چندین شهر رانندگان خشمگین جاده ها را با خاموش کردن خودرو یا رها کردن آنها در ترافیک سد کردند.

این اتفاق از جمله در اتوبل "امام علی" تهران افتاد، جایی که مردم خواستار حمایت ماموران انتظامی شدند.

کلیپ ویدئویی دیگری سد شدن مسیر تهران کرج را که با اولین برف زمستانی پوشیده شده بود نشان می دهد.

همچنین تصاویری از به آتش کشیده شدن ساختمان ها و درگیری با پلیس ضدشورش دیده می شود، که بی بی سی مستقلا محل و زمان آنها را تایید نکرده است.

یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفت: "مردم در شیراز خیلی عصبانی اند. من صدای تیراندازی شنیدم. صدها نفر در خیابان هستند. آنها صبح امروز یک ماشین پلیس را آتش زدند."

تلویزیون دولتی ایران در گزارشی گفت که پلیس با آنچه "آشوبگران" خواند برخورد کرده است و برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور استفاده کرد و "رسانه های متخاصم" را به بزرگنمایی اعتراضات با استفاده از "اخبار و ویدئوهای ساختگی در شبکه های اجتماعی" متهم کرد.

اگر شاهد اعتراض‌ها به گران شدن قیمت بنزین هستید، می‌توانید ویدئوها، عکس‌ها و اخبار خود را از طریق تلگرام یا واتس‌اپ برای بی‌بی‌سی فارسی ارسال کنید:

اعتراض

تصویری از اعتراض‌های روز شنبه در تهران

محدودیت فعالیت خبرنگاران مستقل در ایران از سویی و اختلال در سرعت اینترنت در مناطق مختلف از سویی دیگر، امکان پوشش خبری اعتراض‌های ایران را با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو کرده است.

اطلاعات یک سازمان نظارت بر اینترنت هم حاکی است که اینترنت در ایران با اختلال قابل توجهی روبه‌رو شده و از ساعت شش عصر به وقت تهران، سرعت اینترنت در بسیاری از نقاط رو به کاهش است.

سازمان "نت‌بلاکس" می‌گوید این اختلال از شهر مشهد آغاز شده که از روز جمعه با مشکلاتی روبه‌رو بوده است.

 

به گفته این سازمان اختلال اینترنت در ایران در روز شنبه به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس اطلاعات این سازمان، اپراتورهای تلفن ایران سل، همراه اول و رایتل از ساعت شش عصر، آفلاین شده‌اند.

نت بلاکس نوشت: "اختلال جاری شدیدترین مورد از زمان روی کار آمدن حسن روحانی است، و از نظر پیچیدگی فنی و گستردگی شدیدترین قطع خدماتی است که نت بلاکس تاکنون در یک کشور مشاهده می کند."

مخاطبان بی‌بی‌سی هم از جمله از کاهش شدید سرعت یا قطع خدمات اینترنتی در مشهد، تهران و کرمانشاه خبر می دهند.

برخی از شهروندان در تلاشند تا با انتشار ویدئوها و اخبار در شبکه‌های اجتماعی، امکان بازتاب رسانه‌ای برای اعتراض‌ها را فراهم کنند.

بر اساس یافته‌های بی‌بی‌سی، اعتراض‌ها به افزایش بنزین در گستره ملی رخ داده که در نقشه زیر بازتاب دارد. در این نقشه شهرهایی که تا ساعت هشت شب روز شنبه با اعتراض‌هایی روبه‌رو بودند، دیده می‌شوند.

اعترا

نقشه اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین ایران تا ساعت هشت شب

در سهمیه‌بندی جدید که پنجشنبه شب اعلام شد قیمت بنزین با سهمیه لیتری هزار و ۵۰۰ تومان و بنزین آزاد، لیتری سه هزار تومان تعیین شد. تا پیش از این و در جریان دوران بنزین تک‌نرخی، قیمت بنزین هر لیتر هزار تومان بود.

شهروندان صاحب خودرو برای استفاده از سهمیه خود باید از کارت سوخت استفاده کنند.

ایران دو سال پیش هم صحنه تظاهرات گسترده عمومی در حدود ۸۰ شهر در اعتراض به مشکلات شدید اقتصادی بود. مقام های ایرانی می گویند در آن اعتراضات ۲۲ نفر کشته شدند.

نمایندگان مجلس ایران قرار است روز یکشنبه درباره افزایش بهای سوخت بحث کنند.

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتی از تصویب طرح فوریتی بازگشت قیمت بنزین به قیمت قبل از ۲۴ آبان در جلسه فوق‌العاده هیأت رییسه فراکسیون امید مجلس خبر داد.

 

او نوشت: "طبق این طرح هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید در قالب لوایح بودجه سنواتی به تصویب مجلس برسد."

او همچنین گفت که افزایش قیمت به تایید رهبر ایران رسیده بود.

"سناریوهای مختلف اصلاح قیمت‌ها حداقل طی سه جلسه در ماه‌های اخیر بررسی و با مخالفت قاطبه‌ی نمایندگان مجلس از طیف‌های مختلف روبرو شده بود. به رغم مخالفت مجلس افزایش قیمت بنزین پس از طرح پاره‌ای اختلاف‌نظرها در جزئیات آن نهایتا به تصویب سران سه قوه و به تأیید رهبری رسیده است."

بر اساس آخرین گزارش‌ها از ایران، دسترسی به سایت‌های مختلف و شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌اپ و اینستاگرام محدود شده است.

برخی کاربران تنها می‌توانند با تلگرام و با استفاده از پروکسی و فیلترشکن ارتباط بگیرند.

برخی مخاطبان ما همچنین می‌گویند نتوانسته‌اند با عابربانک نقل و انتقال پول انجام دهند.

 

بستن اتوبان امام علی در تهران

در بعضی شهرها معترضان با پارک کردن اتومبیل وسط جاده راه را عمدا بند آوردند

واکنش ها

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران شنبه شب به تلویزیون دولتی ایران گفت است که "خویشتن داری نیروی انتظامی" در برابر معترضان در صورت ادامه برخی رفتارها پایان خواهد یافت.

او گفت: "وقتی شیشه یک ماشین را می‌شکنند و به بیمارستان حمله می‌کنند یا اینکه به برخی از مراکز حساس و امنیتی تعرض کردند همه اینها موجب ناراحتی و رنجش خاطر مردم عزیزمان شد. می‌خواهم اینجا عرض کنم که نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و نیروهای نظامی ما در هر شرایطی امنیت و اقتدار کشور و منافع و آرامش مردم برایشان اصل است."

او افزود: "اگر تاکنون مدارا شده است و اگر به گونه‌ای رفتار شده است که توجیه بشوند و این کار را منجر به ناراحتی برای مردم نکنند اما با اقداماتی که غروب امروز در برخی از مناطق انجام داده شد که عده قلیلی بودند تصمیم بر این است در صورتی که ادامه پیدا کند خویشتن داری نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی با توجه به درخواست مردم و پیگیری آن ها که گلایه‌مند هم هستند پایان می یابد. ناگزیر هستیم وظیفه خود را انجام دهیم."

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی از اعتراضات نشان دهنده سطح بالای خشونت علیه معترضان بوده است.

در تحولی دیگر مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه شب در توییتی در حمایت از معترضان نوشته است: "همانطور که یک سال و نیم پیش به مردم ایران گفتم: ایالات متحده با شماست."

او آن زمان نوشته بود: "پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران درمورد سوء استفاده های حکومتشان ساکت نمی نشینند. ما هم ساکت نخواهیم ماند. من پیامی برای مردم ایران دارم: ایالات متحده صدای شما را می شنود. ایالات متحده از شما حمایت می کند. ایالات متحده با شماست."

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت: "آمریکا در کنار مردم رنج کشیده ایران، هنگامی که به بی عدالتی رژیم فاسد حاکم اعتراض می کنند، می ایستد. ما تلاش برای بستن اینترنت را محکوم می کنیم. بگذارید حرفشان را بزنند!"

سناتور جمهوری خواه تام کاتن هم گفت که ایرانی ها از "بی توجهی رژیم به نیازهای اولیه خود درحالی که پول های زیادی را به تروریست ها در سراسر خاورمیانه پمپ می کند خسته اند."

او هم خواستار حمایت از "معترضان جسور ایرانی که خواستار پاسخگویی آیت الله ها هستند" شد.

ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند.

ویل هرد عضو جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا هم در توییتی خواستار کمک به منعکس کردن صدای اعتراض ایرانیان شد.

او نوشت که "تنها راه جلوگیری از حمایت ایران از تروریسم و دستیابی به سلاح های اتمی تغییر دولت است، اما این فقط زمانی اتفاق می افتد که مردم ایران برخیزند."

§                                 فرماندار سیرجان: یک نفر در اعتراضات شب گذشته کشته شد

§                                 سهمیه‌بندی بنزین؛ از شایعه تا واقعیت آنچه گذشت

§                                 کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین؛ همه آنچه که باید بدانیم

§                                 سهمیه‌بندی بنزین؛ بازگشت به گذشته از ساعت صفر

§                                 بنزین و روزنامه‌های ایران؛ از پول برای کم درآمدها تا درخواست برای #استعفا

§                                 آیا بنزین در ایران ارزان است؟

§                                 آیا بهبود معیشت نیازمندان با افزایش قیمت بنزین امکانپذیر است؟

§                                 فرماندار سیرجان: یک نفر در اعتراضات شب گذشته کشته شد

§                                 سهمیه‌بندی بنزین؛ نوبخت: افرادی که استحقاق دریافت یارانه بنزین را داشته باشند، آن را دریافت می‌کنند

منبع: بی بی سی

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.