نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2020‏/06‏/16

 

 

 

كرونا در ايران:

 ۱۱۳ نفر ديگر در يك روز جان باختند؛ ۷ استان در وضعيت بحرانى و قرمز قرار دارند

متن توسط : ار.اف.ای

وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۲۶ خرداد، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۲۴۴۹ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۱۱۳ نفر نیز جان خود را از دست داده اند. بر اساس آخرین گزارش ها، استان های خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و موارد بستری در تهران، البرز، خراسان رضوی، فارس، گلستان و ایلام افزایش یافته است. این در حالیست که رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، با اشاره به بحرانی بودن وضعیت این استان گفت که ظرفیت تمام آی سی یو های بیمارستان های خوزستان تکمیل شده است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۲۶ خرداد، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ۲۴۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ۱۸۹ هزار و ۸۷۶  مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱۱۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۸۹۵۰ نفر رسیده است».

او در ادامه گفت: «از بین مبتلایان جدید، ۸۴۲ مورد بستری و ۱۶۰۷ مورد از افراد در تماس با مبتلایان بوده اند که شناسایی شدند.»

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ۱۵۰ هزار و ۵۹۰ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ۲۷۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند».

سیما سادات لاری افزود: «استانهای خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند و در تهران، خراسان رضوی و بوشهر موارد بستری در حال افزایش است».

وی افزود: «اکیداً از مردم می خواهیم از برگزاری مراسم عروسی و عزاداری خودداری کنند زیرا یکی از علل مهم افزایش مجدد آمار کرونا برگزاری این نوع تجمعات در برخی شهرهاست از جمله در یک عروسی ۱۲۰ نفر از مهمانان به ویروس کرونا مبتلا شدند».

یک سوم مبتلایان روزانۀ کرونا در خوزستان هستند؛ وضعیت بحرانی است

سید کریم حسینی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، روز دوشنبه ۲۶ خرداد، با بیان اینکه با توجه به شرایط شیوع گسترده بیماری، باید ستاد ملی مقابله با کرونا در خوزستان مستقر شود، گفت: «انتظار می‌رود وزیر بهداشت و مسئولین مربوطه در خوزستان مستقر شوند و این وضعیت علت‌یابی شود». وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در زمینۀ کنترل شیوع کروناویروس در خوزستان، اظهار کرد: «در روندی که پیش می‌رود تردید داریم و از چند روز گذشته مرتباً پیگیر کارها از وزارتخانه و مسئولین دولتی بوده‌ایم».

او با اشاره به ابتلای روزانه ۲۰۰۰ نفر به کرونا در سطح کشور، گفت: «یک‌سوم آمار مبتلایان روزانۀ کرونا، در خوزستان هستند بنابراین باید ستاد ملی کرونا در خوزستان مستقر شود زیرا اکنون وضعیت شیوع کرونا در خوزستان کمتر از وقوع حادثه سیل یا زلزله نیست و زمانی که آمار تا این حد افزایش می یابد، باید از تمام ظرفیت کشور برای مقابله با آن استفاده شود زیرا قطعاً این میزان ابتلا به دلیل عدم رعایت مردم نیست».

وی تصریح کرد: «ما باید آژیر خطر را به صدا در بیاوریم و اعلام نیاز کنیم، اکنون ظرفیت آی سی یو های خوزستان پر شده است؛ ظرفیت بخش ها جوابگو نیست و پرسنل فرسایشی عمل می کنند. این فضا بحرانی است و مسئولین استانی و دانشگاهی و نمایندگان مجلس باید اعلام خطر کنند».

روند ابتلا به کرونا در البرز صعودی شد؛ ابتلای جوانان به کرونا

حسین کریم رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، روز دوشنبه گفت: «۲۴۲ نفر با علائم قطعی و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند؛ وی افزود: «در حال حاضر ۷۴ نفر با علائم قطعی و ۱۶۸ نفر مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شده اند».

وی در ادامه گفت: «مردم نباید تصور کنند با عادی شدن اوضاع از جمله  باز شدن واحدهای صنفی، مساجد و... سرعت شیوع کرونا کاهش یافته است؛ در حال حاضر وضعیت استان در خصوص شیوع این ویروس زرد اعلام شده و تنها شهرستان سفید البرز طالقان است».

وی افزود: « متاسفانه در دور جدید ابتلا، تعداد جوانان مبتلا شده به این ویروس افزایش داشته است و از ابتدای خرداد، میزان شیوع این ویروس در استان تصاعدی بوده و با افزایش ۲۰ درصدی آمار بستری‌ها مواجه بودیم».

وی در پایان گفت: «از ابتدای شروع این بیماری تا کنون ۳۶۸ نفر در استان جان خود را از دست داده اند؛ به همین دلیل از شهروندان درخواست می شود نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی تفاوت نباشند چون کرونا از آنچه فکر می کنیم به ما و عزیزانمان نزدیک تر است».

شیب صعودی ابتلا به کرونا در استان فارس

مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در نشست ستاد مقابله با کرونا در دانشگاه هشدار داد: «استفاده نکردن مردم استان فارس از ماسک و بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی در محل های پُرجمعیت، ما را با چالش اوج گیری ابتلا به کرونا در فارس مواجه ساخته است». وی افزود: «کرونا در استان فارس در حال اوج گیری است؛ همۀ ما در برابر این بیماری مسئول هستیم و تنها راه برون رفت از این چالش، عزم جدی عمومی در این زمینه است».

از سوی دیگر، مجاورت شهرهای جنوبی استان فارس با استان هرمزگان با موج شیوع بیماری روبرو است، به افزایش و سیر صعودی مبتلایان در شهرهای جنوبی استان به ویژه لارستان ، خنج و گراش منجر شده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: «هم اینک حدود ۲۲ بیمار بستری با بیماری حاد تنفسی و یا کرونایی در مراکز درمانی و بیمارستان های سطح شهرستان های لارستان و گراش بستری هستند که با ادامه این روند افزایشی مجبور به اضافه کردن تعداد تخت های ویژه در سطح این شهرستان ها هستیم و مجبوریم که بخش اطفال یکی از بیمارستان های شهرستان لارستان را برای کمک به بیماران بستری ناشی از کرونا ظرف روزهای آینده نیز اضافه کنیم».

وی افزود: «این تعداد تخت های اشغال شده از مجموع ۵۰ تخت پیش بینی شده در سطح شهرستان های لارستان و گراش بوده که اکنون با توهم عادی انگاری و فاصله گرفتن مردم و شهروندن از طرح فاصله گذاری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی حتی روندی به مراتب خطرناک تر از اوایل شیوع این ویروس حکایت دارد».

احتمال مسدود شدن ورودی بندرعباس به لار

جلیل حسینی معاون استاندار فارس و فرماندار ویژۀ لارستان، تأکید کرد که به نظر می رسد موج شیوع عادی انگاری و نادیده گرفتن و سبک شمردن کرونا که به یک توهم و تلقین کاذب در بین مردم تبدیل شده، مهمترین نقطه قوت برای افزایش شیوع این ویروس خطرناک، مرگبار و مرموز در سطح شهرستان لارستان و دیگر مناطق جنوبی فارس شده است.

وی تاکید کرد: «در صورتی که دانشکده علوم پزشکی به این نتیجه برسد و متخصصان امر نیز یکی از عوال جدی در روند افزایشی بیماران کرونایی در لارستان را ورود مسافران از سمت هرمزگان به منطقه را تشخیص دهند، به طور حتم در این راستا با هماهنگی فرماندار بندرعباس و استانداری های فارس و هرمزگان اعمال محدودیت های شدید در مبادی ورودی و خروجی انجام خواهد شد و چنانچه ضرورت ایجاب کند نیز حتی ورودی مسیر بندعباس به سمت لار را مسدود خواهیم کرد».

کرونا در استان گلستان و شهر گرگان به وضعیت هشدار رسید

سیدمهدی حسینی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان روز دوشنبه ۲۶ خرداد گفت: « کم توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، شهرهای گرگان و آق قلا را از لحاظ ابتلا به کرونا به مرز هشدار رسانده است و در حال حاضر علاوه بر بندرگز که در وضعیت قرمز ابتلا به کرونا قرار دارد، ۱۳ شهرستان دیگر استان به مرحله زرد رسیدند».

وی با اشاره به بستری شدن ۲۸۷ بیمار مبتلا به کرونا تا روز گذشته در بیمارستان‌های استان افزود: «اگر تعداد شهرهای قرمز استان افزایش یابد، محدودیت‌های کرونایی بار دیگر اعمال خواهد شد».

وی در ادامه گفت: «در نیمۀ اول خرداد، ۴۶۹ بیمار به دلیل ابتلا به ویروس کووید- ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری بودند در حالیکه این آمار در ماه اردیبهشت ۱۵۰ نفر بود. همچنین در شرایطی که تعداد جان باختگان کرونا در اردیبهشت ماه هر روز بین یک تا دو نفر بود ، در روز شنبه، پنج نفر به علت ابتلا به این بیماری در گلستان جان خود را از دست دادند».

ایلام در آستانۀ پیک ابتلا به کرونا قرار دارد؛ بیشترین موارد ابتلا میان کارمندان و زنان خانه دار

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، روز دوشنبه با اشاره به اینکه این استان باید خود را برای پیک ابتلا به کرونا آماده کند، میانگین سنی مبتلایان را ۴۹ سال اعلام کرد و گفت: «زنان خانه‌دار، مشاغل آزاد و کارمندان دارای بیشترین موارد ابتلا و افراد سالمند، زنان خانه‌دار و بیکار دارای بیشترین موارد فوتی هستند».

وی افزود: «شهرستان‌های ایوان، بدره و مهران در این استان به ترتیب دارای بالاترین آمار ابتلا بر حسب جمعیت هستند».

وی تاکید کرد: «اماکنی چون بانک‌ها و دفاتر پیشخوان، آرامستان‌ها، پمپ بنزین، مراکز تعویض پلاک و معاینه خودرو، پارک‌ها و شهربازی‌ها، دانشگاه ها به علت برگزاری امتحانات حضوری و باشگاه‌های ورزشی به علت تجمع مردم احتمال گسترش کرونا را بیشتر می‌کند که باید کنترل و نظارت شوند».

افزایش شمار مبتلایان در خراسان رضوی

دکتر جواد باذلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در خراسان رضوی، نسبت به افزایش بیش از پیش شمار مبتلایان به کرونا در گناباد و بجستان هشدار داد و برداشتن محدودیتها را از عوامل افزایش شمار مبتلایان دانست و گفت: «تا زمان اعمال محدودیت ها، مردم توجه بیشتری به پیشگیری از کرونا داشتند ولی هم اکنون کمتر از ۱۰درصد شهروندان از ماسک استفاده می کنند و شاهد افزایش حضور آنان در معابر عمومی هستیم و با وجود افزایش نظارتها متاسفانه رعایت پروتکلهای بهداشتی بسیار کم رنگ شده است و در روزهای آینده موارد ابتلا به این بیماری در این مناطق با افزایش بیشتری مواجه خواهد بود».

نایب رئیس شورای شهر تایباد نیز گفت: «امکانات پزشکی و کادر درمانی، پاسخگوی شمار بیماران نیست و تا کنون عدۀ زیادی از مبتلایان به مراکز درمانی مشهد منتقل شده اند». وی با اشاره به اینکه خودش نیز مدتی مبتلا به این بیماری بوده و درد فراوانی را تحمل کرده است، افزود: « اگر سخت‌گیری‌ها ادامه پیدا نکند دچار طغیان بیماری خواهیم شد؛ باید اطلاع‌رسانی شفاف و به موقع در سطح شهرستان انجام شود حتی اگر لازم شد با بیماران مبتلا مصاحبه شود تا مردم عمق فاجعه را درک کنند.

وی تاکید کرد: «هر بیمار ناقل ۱۲ نفر را مبتلا خواهد کرد؛ کرونا ویروس یک بیماری کاملا خطرناک است که پیر و جوان نمی شناسد، اگر توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، قربانی کرونا می‌شویم، کرونا شوخی بردار نیست».

بیش از ۲۰۰ نفر روزانه در بوشهر به کرونا مبتلا می شوند

افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا به بالای ۲۰۰ نفر در روز در بوشهر، باعث نگرانی شهروندان و مسئولین شده است. سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با بیان اینکه ۱۷۸ بیمار حاد تنفسی در ۲۴ ساعت گذشته به بیمارستان‌های استان بوشهر مراجعه کرده‌اند گفت: «از ابتدای شیوع کرونا در کشور و استان بوشهر تاکنون ۱۰ هزار و ۲۹۰ بیمار حاد تنفسی به بیمارستان‌های استان بوشهر مراجعه کرده‌اند و در حال حاضر ۵۱مورد مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند و ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی سی یو تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند».

وی افزود: «از ابتدای شیوع کرونا در کشور و استان بوشهر تاکنون ۳۴ نفر از افراد مبتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند».

کرونا در کرمانشاه اوج گرفته است؛ وضعیت گیلانغرب قرمز است

در هفته های اخیر به یکباره شاهد اوج گیری کرونا در استان کرمانشاه هستیم، به طوری که وضعیت این بیماری در استان به مرز هشدار رسیده و هر لحظه احتمال تشدید این وضعیت و رسیدن به وضعیت "قرمز"  وجود دارد.

کوروش محمودیان فرماندار گیلانغرب، روز دوشنبه گفت: «افزایش شمار مبتلایان باعث قرمز شدن وضعیت این شهرستان شده است؛ در ۲۴ ساعت گذشته از تعداد ۴۰ مورد مشکوک به علایم کرونا نتیجه آزمایش ۱۱ مورد مثبت اعلام شده است و آمار موارد مثبت در این شهرستان اکنون به ۸۰ نفر افزایش یافته که متاسفانه ۹مورد فوتی نیز به ثبت رسیده که این آمار نگران کننده و تهدید جدی برای شهروندان است».

مسعود بهرام نژاد سخنگوی ستاد مقابله با کرونا در استان کرمانشاه گفت: «با توجه به استمرار ویروس کرونا در کشور و استان، بازگشایی اصناف به دلیل جلوگیری از تشدید مشکلات اقتصادی مردم در دستور کار قرار گرفت، اما بازگشایی صنوف باید با انجام یکسری پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و صاحبان صنوف همراه می‌شد اما متاسفانه این پروتکل ها چندان که باید در سطح جامعه رعایت نشد و همین امر استان را در وضعیت "هشدار" کرونا قرار داده است.

وی با اشاره به تعطیلی برخی صنوف خطرساز از جمله تالارها، گفت: «متاسفانه شاهد هستیم که برخی تالارها بصورت غیرقانونی فعالیت می کنند که انجام این کارها می تواند بسیار خطرناک باشد. همچنین از فرمانداران سه شهرستان با وضعیت "قرمز" کرونا از جمله جوانرود خواسته‌ایم که آرامستان‌ها را تعطیل کرده و اجازۀ ورود مردم به این اماکن را ندهند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

استفاده از کولر در اداره ها باعث انتقال ویروس کرونا می شود

او در ادامه گفت: «استفاده از کولر و وسایل سرمایشی در صورت حضور بیمار در مکانی مشترک که عده‌ای دیگر هم هستند باعث انتقال ویروس به آنها می‌شود».

وی افزود: «کولرگازی خانگی یک وسیله خنک‌کننده داخلی است و تا زمانی که فرد بیمار در محیط آن خانه حضور نداشته باشد، این وسیله نقشی در انتقال بیماری نخواهد داشت اما در صورتی که در یک محیط پرتراکم عمومی مانند اداره، فردی مبتلا وجود داشته باشد، کولر نقش مؤثری در انتقال ویروس از فرد مبتلا به دیگران دارد».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: «اگر در یک محیط عمومی که به وسیله کولرهای گازی خنک می‌شود یک فرد بیمار وجود داشته باشد به دلیل وجود ویروس در بازدم و یا عطسۀ این افراد، با گذشت زمان تراکم ویروس در محیط افزایش می‌یابد و تعویض هوا می‌تواند به کاهش این تراکم کمک کند».

موج بعدی کرونا در ایران و جهان می تواند سخت تر باشد

رضا ملک زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت، از احتمال وقوع موج بعدی کرونا در ایران و جهان خبر داد و گفت: «استان های آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و  بر اساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگ ها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می دهد».

وی تأکید کرد: «موج دوم شیوع همه‌گیری بیماری های عفونی بدان معناست که پس از کاهش موارد جدید بیماری، تعداد مبتلایان دوباره افزایش پیدا می کند». وی افزود: «همچنین موج های بعدی همه گیری کووید- ۱۹ می تواند سخت ‌تر باشد و ممکن است افزایش ابتلا در گروه های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق به خصوصی در هر کشور و یا مانند موج اول همه‌گیری باشد».

او دربارۀ کانون های پرخطر در زمان اوج گیری کرونا گفت: «بررسی موج اول اپیدمی کرونا در کشور حاکی است که محل های کار، مدارس و دانشگاه ها، آزمایشگاه ها، مطب های پزشکی و اورژانس، مراکز درمانی، اماکن عمومی و تجمعات، تئاترها، سینماها یا کنسرت ها و مسافرت ها  پرخطرترین کانون ها برای شیوع کرونا بوده اند».

مفقود شدن ۱۱ هزار تست کرونا در خوزستان

سید ﻣﺣﻣـﺩ علوی سرپرست مرکز بهداشت خوزستان، با اشاره به مفقود شدن ۱۱ هزار نمونه تست کرونا در خوزستان گفت: «در خصوص مسئلۀ مفقود شدن تست‌های کرونا، یکی از مطالبه‌گرها ما هستیم زیرا زمانی که از مردم نمونه‌گیری می‌کنیم مردم هم جواب را از ما می‌خواهند و ما شرمنده مردم هستیم؛ این مساله باید از مسئولین آزمایشگاه پرسیده شود».

وی در خصوص توقف اعلام آمار استانی مبتلایان به کرونا گفت: «اعتقاد ما شفاف سازی است و مردم باید در جریان اتفاقات بیماری در خوزستان قرار بگیرند».

او با اشاره به گروه‌های پرخطر، گفت: دو دسته افراد از نظر ابتلا به بیماری جزو گروه پرخطر محسوب می‌شوند؛ یک گروه، گروه اجتماعی و گروه دیگر افراد دارای بیمار زمینه‌ای هستند؛ افراد دارای دیابت کنترل نشده، بیماران قلبی و عروقی، بیماران فشار خون، بیماران مزمن ریوی، بیماران کلیوی، افراد داری نقص سیستم ایمنی، مبتلایان به سرطان یا در حال شیمی درمانی و افرادی که عادت به دخانیات دارند، خطر ابتلا بیشتر است و در صورت ابتلا، شدیدتر بیمار می‌شوند.» وی افزود: «در یک سرای سالمندان در غرب اهواز، ۱۲۶ مورد تست انجام شد و ۴۶ نفر از آنها مثبت بودند که شامل ۴۴ نفر سالمند و دو نفر از افرادی بودند که به آنها خدمات ارائه می دادند».

 

منبع: رادیو فرانسه (ار.اف.ای)

http://www.rfi.fr/fa/ایران/20200615-كرونا-در-ايران-١١٣-نفر-ديگر-در-يك-روز-جان-باختند؛-٧-استان-در-وضعيت-بحرانى-و-قرمز-قرار-دارند

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.