نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏يکشنبه‏، 2020‏/07‏/12

 

 

 

 

تایید رسمی اعدام متهم مصرف مشروبات الکلی؛

«توبه متهم پذیرفته نشد»

 

«اگر این اعدام با واکنش شدید جامعه جهانی روبرو نشود، بیم آن می‌رود که ما شاهد اعدام‌های بیشتری با اتهام شرب خمر در آینده باشیم»

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹: رسانه‌های داخل کشور ضمن تایید اعدام یک مرد ۵۱ ساله به جرم نوشیدن الکل، اعلام کردند که «توبه» وی رد شده بود. در این گزارش به‌صورت تلویحی ذکر شده، دلیل پذیرفته نشدن «توبه» اقرار نکردن متهم به نوشیدن الکل بوده است.

مدیر سازمان حقوق بشر ایران، با اشاره به اینکه این یکی از موارد نادر اعدام بخاطر مصرف مشروبات الکلی است که در چهل سال گذشته توسط مقامات رسمی تایید شده است، گفت: «اگر این اعدام با واکنش شدید جامعه جهانی روبرو نشود، بیم آن می‌رود که ما شاهد اعدام‌های بیشتری با اتهام شرب خمر در آینده باشیم».

وبسایت روزنامه خراسان، ضمن تایید اعدام یک مرد ۵۱ ساله با هویت م. م برای نوشیدن مشروبات الکلی برای ششمین بار، اعلام کرد که «توبه» وی پذیرفته نشده بود.

طبق ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، «هرگاه کسی مرتکب یک نوع جرم موجب «حد» شود و هر بار «حد» آن جرم برای محکوم به مرحله اجرا درآید برای مرتبه چهارم به «حد» اعدام محکوم می شود».

اما در بند ج. ماده ۱۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ و همچنین مواد ۱۱۴ تا ۱۱۹ قانون مجازات اسلامی، این اختیار را در دست قضات قرار داده، تا درصورت «توبه» متهم، وی را تبرئه و یا از رئیس قوه قضائیه درخواست عفو وی را نمایند.

در گزارشی که وبسایت روزنامه خراسان منتشر کرده، به‌صورت تلویحی گفته شده، علت رد شدن «توبه» متهم این بود که ادعا داشت «مشروب الکلی مصرف نکرده است».

در این گزارش آمده، «اگرچه محکوم به اعدام دارای سوابق متعدد کیفری دیگری از جمله مواد مخدر نیز بود اما این سوابق نقش اساسی در صدور حکم اعدام نداشت که یک مجازات شرعی است».

گفتنی است، روز پنج‌شنبه ۱۹ تیر ماه، سازمان حقوق بشر ایران خبر اعدام مردی را در زندان مرکزی مشهد منتشر کرد که با اتهام «شرب خمر برای ششمین بار» به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد. اعدام این زندانی روز چهارشنبه ۱۸ تیر ماه و با حضور وکیل مدافع وی، حسین حبیبی شهری صورت گرفته بود.

منبع: سازمان حقوق بشر ایران

https://iranhr.net/fa/articles/4319/

 

گزارش سالانه مجازات اعدام در ایران - ۲۰۱۹

دست‌کم ۲۸۰ نفر در سال ۲۰۱۹ اعدام شدند. این آمار نسبت به سال ۲۰۱۸، هفت نفر افزایش داشته است

 دوازدهمین گزارش سالانه اعدام در ایران که توسط سازمان حقوق بشر ایران (IHR) و سازمان  «با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM) تهیه شده، به ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند مجازات اعدام در سال ۲۰۱۹ در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

http://namir.info/Neuer%20Ordner/04-Spalte%20Mitte/2020/2020-04-Apr/200421-gozareshe%20salane%20mojazate%20edam%20ar%20iran%202019.htm

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.