نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏جمعه‏، 2017‏/01‏/13

 

 

۶ ژانویه ۲۰۱۳

روزشمار دولت بختیار

پنجشنبه بیست و یکم دی ماه ۱۳۵۷

سعيد بشيرتاش

روزشمار يك انقلاب، كارى است كه چهار سال پيش [۲۰۰۹] به صورت مشترك با ابراهيم نبوى انجام دادم. روال كار اين بود كه دوره هايى از اين مجموعه را ابراهيم نبوى انجام مى داد و دوره هايى را نيز من. يكى از دوره هايى را كه من نوشتم، از ١٦ دى تا ٢٢ بهمن و مقارن با دوران نخست وزيرى شاپور بختيار است. در اينجا مى توانيد اين روزشمار را بخوانيد.

 

بختیار: به دولت من حداقل فرصت را بدهید

شاپور بختیار امروز برنامه دولت خود را در مجلس اعلام کرد. وی پیش از اعلام برنامه و طی سخنانی گفت: » دولت اینجانب نتیجه مسلم انقلابی است که از دو سال پیش برای رفع تجاوزات مستمر و فجایع غیر قابل توصیف که در کشور متداول گردیده است. دولت اینجانب به اصول و اهداف جبهه ملی ایران همواره چشم دوخته و در راه تحقق آنها کوشش خواهد نمود.» وی افزود: باید به دولتی که در شرایط بسیار دشوار کنونی و با کمال حسن نیت و با نهایت صمیمیت می خواهد بر طبق اصول و تعالیم عالیه اسلام و قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر کشور را به سوی یک رژیم مترقی و خالی از فساد و تباهی سوق دهد حداقل فرصت را داد.»

وی برنامه های دولت خود را در سه قسمت برنامه های فوری، سیاست داخلی و سیاست خارجی ارائه داد. رئوس برنامه های فوری دولت بختیار عبارت بود از: انحلال ساواک و محاکمه سریع غارتگران و متجاوزان به حقوق ملت، آزادی و اعاده حیثیت کلیه زندانیان سیاسی و پرداخت غرامت به آنها ونیز به خانواده های کشته شدگان، لغو تدریجی حکومت نظامی ضمن جلب همکاری مراجع تقلید این شهرها، پایان دادن به اعتصابات، ایجاد یک زمینه نزدیک همکاری بین دولت و عالم روحانیت؛ به طوری که آیات عظام ناظر بر اجرای درست امور باشند.، ترمیم خرابی های اخیر کشور و به جریان انداختن امور روزمره و تولیدی کشور، برنامه ریزی برای برگزاری  انتخابات آزاد در سطوح مختلف از انجمن روستا و شهر تا مجلسین شورا و سنا، اخراج کلیه کارمندان خارجی زائد، ایجاد امنیت اجتماعی در پناه قانون.

چهار بند اول از رئوس سیاست داخلی دولت عبارت بود از:

– تامین آزادی های فردی و اجتماعی یعنی آزادی عقیده، آزادی بیان، آزادی قلم در چهارچوب قانون اساسی کشور

– اعاده حیثیت قوه قضایی و تامین استقلال آن

– عدم دخالت دولت در امور صنعت و تجارت مگر صنایع نفت و گازو اورانیوم و نیز به منظور برنامه ریزی، ارشاد، کنترل و حمایت موجه

– عدم تمرکز در کلیه امور کشوری و تجدید سازمان استانداری ها در جهت این برنامه

 

سالیوان: ایران پس از جمهوری اسلامی در جهت دموکراسی پیش خواهد رفت

سالیوان سفیر آمریکا در ایران که از ابتدای روی کار آمدن دولت بختیار با دستورات دولت آمریکا در حمایت بی قید و شرط از دولت بختیار موافق نبود، به واشنگتن نوشت که بختیار را دون کیشوتی بیش نمی داند که پس از بازگشت آیت الله خمینی، سیل انقلاب، او و دولتش را با خود خواهد برد. سالیوان می گوید » از گفتگوهای خود با شاه اینطور استنباط کرده بودم که بختیار بیشتر نقش یک محلل را برای خروج قانونی شاه از کشور بازی می کند، اما از مذاکرات خود با بختیار در کمال شگفتی به این نتییجه رسیدم که او خود را چیز دیگری می پندارد.» سالیوان همچنین با ماموریت ژنرال هایزر در انتقال وفاداری نیروهای مسلح از شاه به بختیار مخالفت می کند، زیرا این کار را موجب برخوردهای تخریبی بین نیروهای مسلح و انقلابیون می داند.

وی در گزارش خود به واشنگتن می نویسدکه این دقیقا چیزی است که باید بتوانیم از آن اجتناب کنیم. این کار به تجزیه نیروهای مسلح و نهایتا تجزیه ایران منجر می شود که دقیقا مخالف منافع آمریکا است. به نظر سالیوان، ایران پس از به قدرت رسیدن آیت الله خمینی و استقرار جمهوری اسلامی در جهت دموکراسی پیش خواهد رفت. در همین حال تلاش سالیوان برای خروج آمریکاییان از ایران همچنان ادامه دارد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، از دو ماه پیش تاکنون سی هزار آمریکایی ایران را ترک کرده اند و دوازده هزار تن دیگر از آنان نیز تا چند روز دیگر از ایران عزیمت خواهند کرد. ویلیام سولیوان، آخرین سفیر آمریکا از سال ١٣٥٥ تا ١٣٥٧ برسرکار بود و پس از رفتن از ایران خاطرات خود را به عنوان » ماموریت در ایران» منتشر کرد.

 

سید مهدی هاشمی: قتل شمس آبادی توطئه ساواک علیه مبارزین بود

روزنامه اطلاعات با درج تیتر بالا و چاپ عکسی از سید مهدی هاشمی، نامه وی خطاب به آیت الله خمینی را در شماره امروز خود آورده است. سید مهدی هاشمی که به همراه عده ای  دیگر  به اتهام قتل حجت الاسلام شمس آبادی توسط ماموران امنیتی به زندان افتاده بود در طی نامه ای به آیت الله خمینی این کار را توطئه ساواک دانسته و نوشت: «مقامات امنیتی در ایران که نقش اول را در این توطئه دارند پس از واقع شدن در تنگنای شناخت انقلابی گروه ها و استقبالی که قشرهای مختلف روستایی و کارگری از آن نشان دادند تصمیم گرفته با ایجاد صحنه قتل مشارالیه، عناصر مجاهد و رزمجو را به دام اندازند.»

وی افزود: » واکنش دیوانه وار سازمان امنیت ایران در این ماجرا موجب گشت شش نفر و منجمله نویسنده را به اعدام، یک نفر را به پانزده سال و هفت نفر هر کدام را به هشت سال زندان محکوم نمایند. اتهامات یاد شده با اعترافات تحمیلی در ساواک شکل گرفت و در چارجوب یک دادگاه فرمایشی به تصویب قانونی رسید. در حالی که جرم ما برقرار ساختن ارتباط روحی و فکری با انقلاب آزادیبخش امت اسلام بوده است.» این نامه در آستانه نقض احکام صادره در دادگاه دیوانعالی کشور و تجدید محاکمه وی نوشته شده است و در آن هیئت حاکمه کشور راافرادی با مغزهای الکلی و معتاد و حلقوم های ناپاک میراث خوران استعمار نامیده است.

 

۶۵ زندانی سیاسی از جمله عده ای از مجاهدین خلق و فداییان آزاد شدند

به دستور وزیر داد گستری، ٦٥ تن از زندانیان سیاسی  از جمله چند تن اعضای سازمان مجاهدین خلق و سازمان  فداییان خلق ایران که در عملیات مسلحانه و قتل افراد دست داشته اند از زندان آزاد شدند. این افراد از ساعت های بامدادی امروز تا ساعت 7 بعد از ظهر دسته دسته از زندان قصر آزاد شدند. گروهی از خانواده های زندانیان سیاسی به همراه چند خبرنگار در برابر درب ورودی زندان قصر گرد هم آمده و از عزیزان خود استقبال کردند. پلاکارد مخصوص سازمان مجاهدین خلق در میان جمعیت دیده می شد. جمعیت استقبال کننده با آزادی هر زندانی شعارهای «درود بر خمینی ـ سلام بر مجاهد» و » فدایی، فدایی، سرچشمه رهایی» سر می داد. اگر چه دستور آزادی به آذین، محمود اعتمادزاده، نیز توسط شاپور بختیار داده شده است اما وی امروز آزاد نشد. به آذین دبیر کانون نویسندگان و دبیر اتحاد دموکراتیک مردم ایران است که به اتهام ارتباط  مخفیانه با سفارت شوروی چندی پیش دستگیر شده بود.

 

سازمان چریک های فدایی خلق ایران مسئولیت سه حمله مسلحانه در شهر تهران را به عهده گرفت

سازمان چریک های فدایی خلق ایران مسئولیت سه حمله مسلحانه در شهر تهران را به عهده گرفت. این حملات مسلحانه که در روزهای دوشنبه و سه شنبه رخ داد تعدادی کشته به جای گذاشته است. این سازمان مسلح زیر زمینی اعلام کرد که حمله به پارکینگ نظامی در خیابان آیزنهاور در روز دوشنبه توسط اعضای این سازمان انجام گرفت. شاهدان عینی گفتند پس از انفجار مهیبی که در این پارکینگ شنیده شد تیراندازی هایی در این پارکینگ صورت گرفت.

https://bashirtash.files.wordpress.com/2013/01/untitled-1.jpgدر بیانیه ای که عملیات مسلحانه از سوی این سازمان انتشار یافته آمده است که دو حمله دیگر به دو ستاد حکومت نظامی یکی در شهباز جنوبی و دیگری در دانشگاه تهران صورت گرفته است. این حملات در حالی صورت می گیرد که در روزهای اخیر اعضای این سازمان که به جرم شرکت در عملیات مسلحانه زندانی بوده اند مورد عفو قرار گرفته و آزاد شدند. تشديد حملات مرگبار اين سازمان در حالى صورت مى گيرد كه ايران يك دوره بى نظير از آزادى بيان، احزاب و مطبوعات را تجربه مى كند.

دوشنبه شب پیش نیز نزدیک به دویست افغانی مسلح در میان تظاهرکنندگان در خیابان بوذرجمهری بازداشت شدند. شاپور بختیار اعلام کرده بود که تحقیقات اولیه نشان داده است که این عده همه کمونیست و بطور مخفی و با تجهیزات کامل به ایران آمده اند.

 

منبع: سرزمین من

یادداشت‌های دکتر سعید بشیرتاش

روزشمار دولت بختیارجمعه بیست و دوم دی ماه ۱۳۵۷

روزشمار دولت بختیارچهارشنبه بیستم دی ماه ۱۳۵۷

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.