نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏چهار شنبه‏، 2021‏/06‏/09

 

 

 

 

 فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل برای آزادی برادران افکاری

default

سازمان عفو بین‌الملل در یک فراخوان فوری خواستار آزادی برادران افکاری شده است. عفو بین‌الملل گفته است مقامات ایرانی در حال "شکنجه و اعمال سایر رفتار‌های بی‌رحمانه" علیه حبیب و وحید افکاری در زندان عادل‌آباد شیراز هستند.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۷ خرداد (۷ ژوئن) در "فراخوان اقدام فوری" خواستار پایان دادن به شکنجه برادران افکاری شد.

این نهاد بین‌المللی حقوق بشر با ارسال توییتی یادآور شده است برادران افکاری از شهریور ۹۹ یا جداگانه و یا در کنار هم در سلول‌های انفرادی بدون پنجره به سر می‌برند.

عفو بین‌الملل گفته است براداران افکاری از مراقبت‌های پزشکی مناسب، هوای تازه، تماس‌ تلفنی و ملاقات‌ حضوری با خانواده محروم‌اند. آن‌ها از درد دائمی ستون فقرات رنج می‌برند و حبیب افکاری دچار دندان‌دردهای مکرر نیز می‌شود.

عفو بین‌الملل در قسمتی از نامه خود از مقامات ایرانی خواست تا زمان آزادی، براداران افکاری در شرایطی نگهداری شوند که با موازین بین‌المللی انطباق دارد و به پزشک دسترسی داشته باشند.

وحید و حبیب افکاری در اعتراضات سال ۹۷ در شیراز بازداشت و به شدت شکنجه شدند.

وحید افکاری به اتهام معاونت در محاربه، به ۲۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

عفو بین‌الملل در فراخوان خود همچنین از مردم خواست به سفارتخانه‌ها و مقامات ایرانی از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نامه بنویسند و خواستار آزادی براداران افکاری شوند.

 

منبع: دویچه وله

تجمع در شهرهای اروپا برای آزادی برادران افکاری

روز شنبه ۲۲ مه (اول خرداد) در ۱۳ شهر در شش کشورتجمعاتی در اعتراض به ادامه بازداشت وحید و حبیب افکاری برگزار شد. این دو، برادران نوید افکاری هستند که سال گذشته اعدام شد. برادران افکاری از ۸ ماه پیش در سلول انفرادی هستند.

برادران افکاری از زندان ″به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند″ | ایران | DW |  05.09.2020

منبع دویچه وله

https://www.dw.com/fa-ir/تجمع-در-شهرهای-اروپا-برای-آزادی-برادران-افکاری/av-57639161

 

نگرانی جدی فعالان حقوق بشر درباره وضعیت برادران افکاری

 

به گزارش کمپین حقوق بشر ایران جان برادران افکاری در خطراست. این دو که برادران نوید افکاری، کشتی‌گیری هستند که سال گذشته اعدام شد، به شدت شکنجه‌ شده‌اند و خطر اعدام آنها را تهدید می کند.

تصویر آرشیوی از خاک سپاری نوید افکاری

تصویر آرشیوی از خاک سپاری نوید افکاری

کمپین حقوق بشر ایران روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت (پنجم مه)‌ گزارش داده است که وحید و حبیب افکاری هشت ماه است در سلول انفرادی بسر می‌برند. آنها برادران نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی هستند که سال گذشته علیرغم تمامی اعتراضات بین‌المللی توسط جمهوری اسلامی اعدام شد.

وحید و حبیب در اعتراضات سال ۹۷ شیراز بازداشت شده و در این مدت به شدت شکنجه شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. نگرانی‌ها درباره وضعیت این دو اکنون شدت گرفته است. به نوشته کمپین حقوق بشر ایران آنها از سوی مقامات قضایی تهدید به مرگ شده‌اند.

وحید و حبیب افکاری مورد شکنجه‌ قرار گرفته‌اند تا علیه یکدیگر اعتراف کنند. این شکنجه‌ها به قدری شدید بوده که باعث شده وحید افکاری دوبار اقدام به خودکشی کند.

نگرانی از وضع حبیب و وحید افکاری در شبکه‌های اجتماعی نیز انعکاس گسترده‌ای داشته است.

Saeid Dehghan

@vakilroaya

اگر صدای دادخواهی #نوید_افکاری را دیر شنیدیم و افسوس خوردیم، الان میتوانیم صدای برادرش #وحید_افکاری را زودتر بشنویم و رساتر اعتراض کنیم. وحید هم مثل نوید گچ‌کار است و این بار، هم طناب هست و هم گردن! کاش سایه‌ سیاست بر حقوق و تماشای نمایش انتخابات، مانع شنیدن #دادخواهی او نشود.

6:26 PM • May 2, 2021

 

Sardar Pashaei

@sardar_pashaei

دو نفر از مقامات امنیتی بلندپایه در ملاقات #وحید_افکاری به او میگویند: پرچم آزادیخواهی نوید بر زمین افتاده است، با ما همکاری کن و بگو کار ما بوده است، ما هم آزادت میکنیم، به خارج از کشور اعزام و یک زندگی عالی را برایت فراهم میکنیم. وحید در پاسخ میگوید: #شرافت_من_فروختنی_نیست

Image

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نوشته است: «در تمام مدت حبس این دو برادر، مقامات امنیتی و قضایی به شیوه‌ها و شگردهای مختلف فشارهای روحی و سخت‌گیری‌های بسیاری بر خانواده افکاری اعمال کردند؛ از ایجاد محدودیت‌های مستمر در ملاقات خانواده با فرزندان تا بی‌اطلاعی از وضعیت سلامت محبوسان.»

هادی قائمی، مدیر کمپین حقوق بشر در ایران نسبت به وضعیت برادران افکاری هشدار داده و گفته این دو  تنها شاهدانی هستند که از پشت پرده آنچه بر نوید افکاری رفته باخبرند و به همین دلیل نیز تحت فشار شدید قرار گرفته‌اند.

او گفته است: «با توجه به افزایش فشارهای همه‌جانبه به این دو برادر در زندان و اصرار بر نگهداری غیرقانونی آنها در سلول انفرادی با وجود ممنوعیت قانونی، به نظر می‌رسد حکومت از افشای جنایت علیه نوید افکاری که فقط این دو برادر به عنوان دو شاهد اصلی از وقوع آن در زندان اطلاع دارند، نگران است.»

این گزارش همچنین می‌گوید که پیش‌تر نیز "دو مقام بلند پایه جمهوری اسلامی که مستقیما از سوی رئیس قوه قضاییه ماموریت داشتند" با برادران افکاری دیدار کرده و از وحید خواسته بودند "تا با اعتراف به قتل پس از یک سال از زندان آزاد و شرایط زندگی در خارج یا داخل از ایران برای او فراهم شود".

آنها وحید را تهدید کرده‌اند که "در صورت عدم پذیرش این درخواست، او نیز اعدام خواهد شد".

خانواده افکاری گفته‌اند که وضع وحید و حبیب در هشت ماه گذشته "روزبه‌روز دشوارتر و نگران‌کننده‌تر از قبل شده" و حتی شرایط ملاقات با آنها بسیار سخت‌تر از قبل شده است.

آنها گفته‌اند: «ساعات ملاقات تعیین شده اساسا خارج از ساعت مرسوم ملاقات در زندان است تا به این وسیله امکان کوچک‌ترین دیدار خانواده افکاری با دیگر خانواده‌های زندانیان و یا حبیب و وحید با سایر محبوسان ممکن نباشد.»

گزارش کمپین حقوق بشر ایران به یک فایل صوتی کوتاه از وحید افکاری اشاره کرده که چندی پیش به بیرون از زندان درز کرده بود. وحید در این فایل که در زندان ضبط شده "رفتار مقامات قضایی و امنیتی در بازداشت‌ها و محاکمات و اعدام بسیاری از بی‌گناهان را با توجیه برقراری امنیت محکوم کرده و بی‌گناهی و دادخواهی‌اش را اعلام می‌کند".

وحید افکاری به اتهام معاونت در محاربه، به ۲۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و سه ماه حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

منبع: دویچه وله

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.