نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2021‏/05‏/04

 

 

03/05/2021

متن توسط: ار.اف.ای

روز جهانی آزادی مطبوعات؛

اتحادیه اروپا بر لزوم حمایت از روزنامه‌نگاران در اروپا و جهان در مقابله با تهدیدها و فشارها مصمم است

روز جهانی آزادی مطبوعات © UN

همزمان با روز جهانی آزادی مطبوعات، اتحادیه اروپا نسبت به «به‌کارگیری رویکردهای جدید برای دفاع از آزادی مطبوعات اعلام آمادگی» نمود. این نهاد اروپایی در بخشی از بیانیه خود به افزایش فشارهای مالی و سیاسی به روزنامه‌نگاران و افزایش تهدیدها علیه آنان اشاره کرده است. روز سوم ماه مه، در سال ۱۹۹۳ بعنوان «روز جهانی آزادی مطبوعات» از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همزمان با «روز جهانی آزادی مطبوعات»، با بیان اینکه آزادی مطبوعات به شدت در معرض تهدید قرار دارد، به افزایش فشارهای مالی و سیاسی به روزنامه‌نگاران اشاره کرده و تاکید کرد: اتحادیه اروپا برای دفاع از آزادی مطبوعات  با اتخاذ رویکردهای جدید آمادگی دارد.

در بیانیه جوزف بورل، به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، با اشاره به افزایش فشارهای مالی و سیاسی به روزنامه‌نگاران که آنان را در شرایط سختی قرار داده است، به موضوع انتشار اطلاعات ناراست اشاره شده و آمده است: باید با انتشار مطالب ناراست مقابله کرده و در جستجوی روش‌هایی برای حمایت از الگوهای اقتصادی پایدار برای رسانه‌های مستقل باشیم.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در روز ۲۰ دسامبر ۱۹۹۳، طی یک مصوبه، روز سوم ماه مه را بعنوان «روز جهانی آزادی مطبوعات» اعلام کرد. بحث تصویب روز جهانی آزادی مطبوعات از قطعنامه همایش عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۱ زیر عنوان «ارتقاء آزادی مطبوعات در دنیا» نشات گرفت. این قطعنامه، جراید آزاد، فراگیر و مستقل را بعنوان یکی از اجزاء ضروری جامعه دموکراتیک عنوان نموده است.

جوزف بورل، در این بیانیه، ضمن تاکید بر این نکته که «آزادی رسانه‌ها در معرض تهدید قرار دارد»، تصریح کرد: بر اساس دیدبان یونسکو، از سال ۲۰۲۰ تا کنون ۷۶ روزنامه‌نگار در سراسر جهان کشته و بسیاری دیگر از کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، بازداشت، آزار و یا مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

وضعیت تهدید رسانه‌ها در حالی است که به گفته این مقام ارشد اتحادیه اروپا، «گردش اطلاعات بطور مستقل و آزاد در رسانه‌ها بعنوان یک نیاز اساسی» احساس می‌شود.

جوزف بورل،  یادآور شد: در راستای حمایت و حفاظت از روزنامه‌نگاران، به ویژه در سال ۲۰۲۰، به ابتکار اتحادیه اروپا، ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ساز و کارهای حفاظت از مدافعان حقوق بشر بهره‌مند شده‌اند. وی افزود: این اتحادیه اقدامات مهمی برای حمایت از روزنامه‌نگاران و رسانه‌های مستقل در راستای مقابله با انتشار اطلاعات نادرست انجام داده است.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا با اشاره به دیدگاه این نهاد اروپایی درباره وضعیت رسانه‌ها در اروپا و خارج از این قاره، به موارد مختلف آزار و اذیت روزنامه‌نگاران مستقل در سراسر جهان اشاره کرده و این اقدامات را محکوم کرد.

وی ضمن تاکید بر تصمیم اتحادیه اروپا برای انجام اقداماتی در خارج از قاره اروپا، یادآور شد: این اتحادیه در حمایت از روزنامه‌نگارانی که بازداشت شده‌اند اقداماتی انجام داده است و تلاش می‌کند تا با همراهی سازمان‌ها و ساز و کارهای بین‌المللی رویکردهای جدیدتری برای حمایت از روزنامه‌نگاران در دستور کار قرار دهد.

سازمان گزارشگران بدون مرز، در تازه‌ترین گزارش سالانه خود، که در روز ۲۰ آوریل منتشر کرد، تاکید کرده است: رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در بسیاری از نقاط جهان در سال ۲۰۲۰ با چالش اساسی در انتشار اخبار واقعی مواجه بودند.

در فهرست رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌های این نهاد، که وضعیت روزنامه‌نگاری در ۱۸۰ کشور جهان را مورد بررسی قرار داده است، انجام حرفه روزنامه‌نگاری، در سال گذشته، در ۷۳ کشور «به شکل ناگواری مختل» شده و در ۵۳ کشور در «تنگنا» قرار گرفته است.

شیوع و گسترش ویروس کرونا در جهان، بر اساس این گزارش، عاملی برای سرکوب آزادی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در بسیاری از کشورهای جهان بوده  و در برخی از کشورها، روزنامه‌نگاران با بهانه‌هایی همچون «بحران بهداشتی» یا «عدم دسترسی به اماکن و منابع اطلاعات» مواجه شدند.

بر اساس تازه‌ترین رده‌بندی سازمان گزارشگران بدون مرز، ‌بر اساس «شاخص جهانی آزادی مطبوعات»، در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی، ایران در رتبه ۱۷۴ و در قعر این جدول قرار دارد.

گزارشگران بدون مرز، که افغانستان را همچنان یکی از مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران می‌داند، یادآور شده است: بر پایه «شاخص جهانی آزادی مطبوعات» در سال ۲۰۲۰، این کشور در رده ۱۲۲ قرار گرفته است.

منبع: rfi رادیو فارسی فرانسه

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.