نشریۀ  اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏دوشنبه‏، 2020‏/09‏/07

 

آرشیو ماه ژانویه تا دسامبر  ۲۰۲۰

 

 

 

سعید پیوندی

 چهل و یک سال انباشت خشم در پی چهل و یک سال سیاست اعدام

  در کجای دنیا مجازات این نوع اتهامات، حتی اگر درست باشد، گرفتن جان انسان‌ هاست؟ اعدام چند جوان به خاطر جرایمی که در بقیه کشورهای دنیا در بدترین حالت از مجازات یک یا دو سال زندان فراتر نمی ‌رود، چه معنا و توجیه حقوقی و سیاسی دارد؟ حتی اگر بپذیریم که جوانان محکوم به اعدام جرایمی مرتکب شده ‌اند، چرا به طور علنی و شفاف محاکمه نمی ‌شوند؟ چرا وکلای آن‌ ها اجازه پیدا نکردند به پرونده و خود متهمان دسترسی داشته باشند؟ آیا این سه نفر تنها متهمان به اعدام هستند یا کسان دیگری هم با جرایم مشابه به اعدام یا زندان محکوم شده اند؟

 

پرونده‌های ناتمام در ایران:

'در زندان چه بر سر فرزندم آمد؟'

  فراگیر شدن هشتگ "اعدام نکنید" در اعتراض به اعدام سه جوان ایرانی، روایت‌ های دیگری از اعدام اعضای خانواده، خاکسپاری شبانه و کندن قبر در حیاط پیش چشم همگان آشکار کرد که بسیاری برای اولین بار آنها را می ‌شنیدند. این هشتگ بیش از ۱۰ میلیون بار استفاده شد و هزاران نفر دیگر روایت بازماندگان را خواندند؛ آنچنان که در این سال ‌ها می ‌خواستند بقیه بدانند بر آنها چه گذشته است.

 

پیام دکتر شاپور بختیار

به مناسبت سالگرد قیام ملی ۳۰ تیر۱۳۳۱

  هم میهنان، سالگرد سی تیر، یادآور قیام یک پارچه و با شكوه ملتی است که قانون اساسی، این ره آورد جان باختگان مشروطیت را از جان خویش گرامی تر داشت و به حرمت این سند گران مایه حق و آزادی، آگاهانه و دلاورانه، به پا خاست تا به آرمان استقرارحكومت ملی و تعیین سرنوشت خویش به دست خویش جامه عمل بپوشاند. 

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

قیام ملی سی ام تیرچون نگینی درخشان بر تارک تاریخ ایران نشسته است

  ملت بزرگ و با فرهنگ ایران از بیش از یکصد و بیست سال قبل، برای کسب آزادی و استقلال  و عقب راندن ارتجاع و استبداد، در تلاش و جانفشانی بوده و همچنان در این جنبش و پیکار مقدس درگیر است. در همین سال های اخیر، خیزش های تیر ماه ۷۸، خرداد ۸۸ ، دی ماه ۹۶ ، آبان ماه و دیماه ۹۸ نمونه ها و فرازهایی از این تلاش خستگی ناپذیر هستند. 

 

سناریوی تکراری و مبتذل گفت‌ وگوی تلویزیونی

  پخش گفت‌ وگوی تلویزیونی با روح‌الـله زم، مدیر پیشین کانال تلگرامی آمدنیوز، موجی از اعتراض‌ ها و انتقادها را در شبکه‌ های اجتماعی در پی داشت. صدا و سیمای جمهوری اسلامی تاکنون بارها دست به برگزاری "اعترافات اجباری" زده است.   اعترافات تلویزیونی به گفته منتقدان "سناریوی تکراری و مبتذلی" است که نظام  قضائی ایران را نیز به چالش می ‌کشد، زیرا متهم را از ابتدایی‌ ترین حقوق خود محروم می ‌کند. این موضوع دستمایه کار این هفته مانا نیستانی برای دویچه وله فارسی است.

 

شاهرخ بهزادی

اعتراضات تازه در ایران از بهبهان آغاز شد؛  

جو شدید امنیتی بر بسیاری از شهرهای ایران حاکم شده است

 در کمتر از هشت ماه پس از اعتراضات آبان ۹۸، معترضین بار دیگر در شهرهای ایران به خیابان ‌ها آمدند. این بار تظاهرات ضد حکومتی از شهر بهبهان در استان خوزستان آغاز شد. تظاهرکنندگان شامگاه پنجشنبه ۲۶ تیر/ ۱۶ ژوئیه در این شهر شعارهای ضد حکومتی سرداند. نیروی انتظامی برای پراکندن معترضان گاز اشک آور به‌سمت آنها شلیک کرده است. جو امنیتی در بسیاری از کلان‌ شهرهای شهرهای ایران حاکم شده است. در همین حال نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران شامگاه پنج ‌شنبه در دو شهر شیراز و مشهد دست به بازداشت‌هایی زدند.

 

ابوالفضل محققی

پیامی تاریخی به خامنه ای از دل قرن ها وقرن ها!

  حال رهرو او این بار زیر نام ولی فقیه از همان راهی که او گشوده با دسته جات اراذل واوباش خود با قاضی صلواتی ها حسین شریغتمداری ها و طائب ها عبور می کند و با زیباترین فرزندان این آب و خاک "امیر حسین مرادی" "محمـد رجبی" و "سعید تمجیدی" با زبان داس سخن می گوید و کشتار می کند .چه وحشت انگیز! تلخ! ودردآور است مزرعه ای به نام وطن. روزگار مردمان آن که طاعون حکومتی با کرونای جهانی بر آن تاخته باشند.

 

وحیدی تهرانی

پیدایش شرایط شکنندگی برای رژیم جمهوری اسلامی و دلالت های آن برای اپوزیسیون

  کاهش حمایت مردم از حکومت نتیجه اجتناب ناپذیر ناکارایی آن و وجود فساد گسترده اداری-مالی بین سران سیاسی-نظامی-اداری رژیم است. دامنه و حجم این فسادها در سالهای اخیر گسترش بی سابقه ای یافته و در واقع کشور و منافع مردم ایران قربانی مطامع مافیاهایی (تشکل های رقیب متشکل از سران مذهبی، سیاسی، نظامی و اداری با به خدمت گرفتن جنایکاران سازمان یافته) شده است که پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بتدریج برای غارت منابع کشور شکل گرفته اند. 

 

کاوه کامرانیان

دیپلماسی غارت، نگاهی به کارنامه سیاه چین در قراردادهایش با کشورهای دیگر

 در این نوشته "ویرایش نهایی برنامه جامع (بیست و پنج ساله) همکاری‌ های ایران و چین" مبنا قرار گرفته است. با آن که فرض محال به نظر می ‌رسد، اما فرض می‌ کنیم که بندهای مخفیانه ‌ای در این مقاوله ‌نامه وجود نخواهد داشت و قرار نیست بیرون از این سند امتیازات زیرمیزی را در اختیار چین قرار دهند. این‌ که گفته می‌ شود فرض محال، برای این است که رژیم جمهوری اسلامی نشان داده غم این آب و خاک را ندارد، تنها غمی که دارد غم در قدرت ماندن است و اگر لازم باشد بیش ازاین هم امتیاز خواهد داد. 

 

کوروش گلنام

ای‌که دستت می‌رسد کاری بکن!

 شتاب‌زدگی و چون همیشه پنهان کاری و دروغ گویی در باره این‌قرارداد بیش از هر چیز نشان شکستِ کامل حکومت در اداره کشور است. حکومت با این‌کار بنا به روال همیشه، چند هدف را هم زمان دنبال می‌کند:

 

اعلامیه ی

نهضت مقاومت ملی ایران

درباره ی

برنامه ی خیانتکارانه ی امضاءِ قرارداد با چین

*  *  *

 طرح قراردادی پردامنه با چین که برای آماده سازی افکار عمومی از هم اکنون سندی هجده صفحه ای درباره ی آن منتشرشده چیزی جز یک برنامه ی اسارت نواستعماری جدید برای ملت ایران نیست که سران خیانتکار جمهوری اسلامی در چاله ی ورشکستگی سیاسی و اقتصادی به توهم نجات خود از راهِ بستن رژیم به یک کشور قدرتمند خارجی برای امضاء آن آماده می شوند.

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

قرار دادی را که حق حاکمیت ملی ایران را مخدوش کند محکوم می کنیم

 هموطنان عزیز! ملت شرافتمند ایران

پنهان کاری و مخفی نگهداشتن مسائل حیاتی کشور از چشم ملت ایران که صاحبان حقیقی این سرزمینند یکی از خصوصیات بارز حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تاسیس آن بوده که تا کنون نیز ادامه دارد.

 

آرمان امیری

معصیت بی‌لذت در آتش زدن به میراث بازرگان

 بیانیه اخیر نهضت آزادی در تقدیر از «شجاعت و ایستادگی» محمـدجواد ظریف، من را به این فکر فرو برد که مفاهیم و واژگان چقدر باید از معنا تهی شوند که اینگونه بی‌حساب به کار روند و البته احزاب و جریانات سیاسی چقدر باید افول کنند که کارشان از الگوی بازرگان به تقدیر از ظریف برسد؟ برای توضیح البته، باید اشاره کوتاهی داشته باشم به دو پرده از الگوی رفتاری بازرگان که دست ‌کم در ذهن من گویای خط مشی کلی او هستند:

 

رضا حقیقت‌نژاد

دستور خامنه ‌ای درباره اعتراض‌ های آبان ۹۸؛

رافت اسلامی یا اعدام؟‌

 خبرگزاری هرانا روز ۲۱ تیرماه نامه حسین ریحانی، یکی از کسانی که پس اعتراض ‌های آبان سال ۹۸ بازداشت شده است را منتشر کرده است. او که ۳۳ سال دارد، قبل از بازداشت در یک کارگاه نجاری کارگری می ‌کرد و متاهل بود. در جریان دادگاه، همسرش از او به طور غیابی طلاق گرفته است.

 

«ابتلا» به ویروس کرونا در زندان؛

نرگس محمـدی از مسئولان قضایی شکایت کرد

 نرگس محمـدی، زندانی سیاسی که می ‌گوید در زندان زنجان به ویروس کرونا مبتلا شده است، اعلام کرد که به خاطر «عدم رسیدگی پزشکی» و «اعمال شرایط طاقت ‌فرسای زندان» از مسئولان امر به طور قانونی شکایت می‌ کند.

 

تایید رسمی اعدام متهم مصرف مشروبات الکلی؛

«توبه متهم پذیرفته نشد»

«اگر این اعدام با واکنش شدید جامعه جهانی روبرو نشود، بیم آن می ‌رود که ما شاهد اعدام‌ های بیشتری با اتهام شرب خمر در آینده باشیم»

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۹: رسانه ‌های داخل کشور ضمن تایید اعدام یک مرد ۵۱ ساله به جرم نوشیدن الکل، اعلام کردند که «توبه» وی رد شده بود. در این گزارش به‌ صورت تلویحی ذکر شده، دلیل پذیرفته نشدن «توبه» اقرار نکردن متهم به نوشیدن الکل بوده است.

 

ابراهیم هرندی

اکســیرِ هـوشــیاری

 اکســیرِ هـوشــیاریِ مـا در همـین قـم اسـت

این قم، که ریشه های تباهی در آن گم است

 

دیدبان حقوق بشر:

احکام اعدام مرتبط با اعتراضات در ایران باید فورا لغو شوند

از راست: امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمـد رجبی، سه معترض اعتراض‌های آبان ۹۸ و روح‌الله زم، مسئول «آمدنیوز»

 سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید قوه قضائیه جمهوری اسلامی چهار حکم اعدام در پیوند با اعتراضات به وضعیت اقتصادی و فساد طی دو سال اخیر در ایران را صادر و یا تائید کرده ‌است. این سازمان می ‌‌گوید مقام‌ های ایران «باید فورا این احکام را لغو کنند».

 

مراد ویسی

گزارش و تحلیل

 ۱۶ فرمانده ارشد سپاه که دخالت نظامی در سوریه را فرماندهی کردند

 جنگ ۹ ساله سوریه (۲۰۱۱-۲۰۲۰) بزرگ ‌ترین عملیات نظامی جمهوری اسلامی در خارج از مرزهایش بوده است؛ جنگی که عمده ‌ترین نبرد برای نیروهای مسلح ایران بعد از پایان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۷ به شمار می ‌رود.

 

ابوالفضل محققی

مردی که دندان‌هایش را سیبری جا گذاشت

 شما وقت خوبی آمدید زمان پادشاهی است! دیگر خبری از سیبری نیست. از این که بفرسنتدت سیبری و ندانی برای چه و تمام جوانیت را بگیرند درب داغون باز بدون آن که حتی معذرت بخواهند برگرد‌ی. میدانی در این خراب شده تنها چیزی که ارزش ندارد جان انسان است هیچ فرقی بین انسان با یک تکه سنگ نیست. فقط آن‌ها آن بالا نشسته‌اند انسانند حتی انسان نه خدا هستند که باید پرستش‌شان کرد و برایشان هورا کشید. هورا! هورا! 

 

هادی بهزاد

به یاد سرداران قیام ۱۸ تیر ۱۳۵۹

 - گاه در قاموس تاریخ کلمات "پیروزی" و "شکست" از این پوسته ی خشک لقات بیرون می آیند و یکی جای دیگری را پر میکند.

زبان تاریخ از "شکست هائی" روایت دارد که راه بر پیروزی های بزرگ گشوده و از "پیروزی هائی" که ریشه های زوال و انهدام را پرورانده اند. آن روز که "منصور" خلیفه ی عهدشکن و ناکس عباسی به فریب و تزویر ولینعمت خاندان خود "ابومسلم" را به خاک و خون کشید، جهان را دربند خویش می دید و قند در دل آب می کرد که "خلافت بهنجار شد"، مورخی نوشت نه فقط او که "اقربای او نیز به شادی سر از پا نمی شناختند، زیرا که از مهابت و بیم سیاست او (ابومسلم) شب بر بستر فراغت نمی غنودند و در زیر جامه کفن پوشیده بسر می بردند.

 

پیام دکتر شاپور بختیار به مناسبت قیام ۱۸ تیر ۱۳۵۹

 هم میهنان عزیز،

امروز، نام و خاطرۀ زنان و مردان آزادیخواهی که در قیام هجدهم تیرماه ۱۳۵۹ نقد جان بر سر آرمان رهایی ایران نهادند، در چشم همه ما، حرمت و درخشش ویژه یی یافته است. آنها درد ایران داشتند و به عنوان پیشروان بر اندازی فتنه، برخاستند تا دست به کاری زنند که غصه سر آید. افراشته قامت، پذیرای مرگ شدند تا ایران روزهایی تیره تر و خونین تر چون این روزها نبیند.

 

یادی از یک قهرمان

 به مناسبت سالگرد قیام ملی ۱۸ تیر ۵۹ ، جا دارد از نام ماندگار فرزند آزاده و آزادیخواه وطن ابوالقاسم خادم احمدآبادی یاد کنیم.

خادم که در ارتباط با قیام ملی ۱۸ تیر بدست دژخیمان رژیم تیرباران شد، از سال ۱۳۲۶ عضو حزب ایران و از پیروان صدیق راه مصدق بود. در این راه لحظه ای قدم سست نکرد و آنگاه که سرنوشت کشور در بحرانی ترین ایام به دست دکتر شاپور بختیار سپرده شد با تمام وجود برای موفقیت او و نجات مملکت کوشید. وقتی گردانندگان جبهه ملی در دیماه ۱۳۵۷ در اسارت اوهام خود به اخراج بختیار از جبهه ملی رأی می دادند، یکی از کسانی که شجاعانه در برابر این تصمیم ایستاد، همو بود.

 

روشنک آسترکی

راهبرد نظام برای ماندگاری:

ایران‌فروشی!

 - سوم بهمن ۱۳۹۴ شی جین ‌پینگ رئیس ‌جمهوری خلق چین طی سفر به ایران، در روندی نامعمول، با علی خامنه ‌ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار کرد. در این سفر تفاهم ‌نامه ‌ای با عنوان «مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران» به امضا رسید.

 

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران:

در خلیج فارس شهرهای زیرزمینی شناوری و موشکی ساحل به دریا داریم

 فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران از وجود "شهرهای زیرزمینی شناوری و موشکی ساحل به دریا" در خلیج فارس خبر داده و گفته هر زمان که مقام‌ ها صلاح ببینند سپاه آنها را به نمایش خواهد گذاشت. 

 

آرمان امیری

یکشنبه‌ سیاه سیاست

 صبح امروز (یکشنبه، ۱۵ تیرماه ۱۳۹۹) محمـد جواد ظریف بار دیگر به صحن مجلس رفت تا پاسخ‌گوی نمایندگان باشد. همان‌گونه که انتظار می‌رفت، اصول‌گرایان نشانده شده بر کرسی نمایندگی، به شدیدترین وجه ممکن وزیر خارجه را مورد انتقاد و حتی حمله قرار دادند. 

 

فریدون خاوند

تاراج اصلی منابع ارزی ایران در کجا اتفاق می‌افتد؟

 با تلاش گسترده نمایندگان جامعه مدنی ایران، شبکه‌ های اجتماعی، رسانه‌ های فارسی‌ زبان برون‌ مرزی، و نهاد‌های بین‌ المللی، ابعادی از فساد ریشه‌ دوانده در تاروپود جمهوری اسلامی از پرده بیرون افتاده و بخش مهمی از افکار عمومی با شماری از مظاهر گوناگون رانت ‌خواری در دیوان‌ سالاری حکومتی و انبوه بنگاه ‌های تولیدی وابسته به بخش‌ های دولتی و شبه‌ دولتی کم ‌وبیش آشنا شده است.

 

آرمان امیری

نه هرکه سر بتراشد قلندری دارند!

 در خبرها آمده جواد ظریف، جلسه اخیر شورای امنیت را با نقل قولی از دکتر مصدق به پایان برده است. این نخستین بار نیست که کفگیر سیاست ‌مداران نظام به ته دیگ می‌ خورد و دست به دامن وجاهت تاریخی مردی می‌ شوند که چهار دهه تمام بر لبه خط قرمزها قرار داشته؛ گاهی مرتد و کافر خوانده می‌شود و گاه ساده‌ لوح و فریب خورده آمریکا. این شعبده ‌بازی سیاسی اما، نیازمند یک پیش ‌شرطی در تحریف و قلب روایت ‌های تاریخی ما است.

 

رادیو فردا

وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی نطنز؛ محل حادثه «مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران» بوده است

 سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز پنج‌شنبه، ۱۲ تیرماه، از وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد.

 

ف. م. سخن

چند کلمه در باره «همیشه یقین داشتن» جناب فرخ نگهدار!

 این جناب، همچنان قبراق و سرِ حال، بدون این که به روی مبارک اش بیاورد که عامل نابودی زندگی های بسیار بوده، همچنان در لندن به کار نظر دادن و نظر پراکندن و مقاله نوشتن برای انصاف نیوز و انصاف نیوزها مشغول است و تو گویی در طول ۴۰ سال گذشته نه خانی آمده نه خانی رفته!

 

ناصر اعتمادی

سعید لیلاز:

حاکمیت رانتی یک عده سگ هار را به جان اقتصاد ایران انداخته است

 سعید لیلاز، اقتصاددان و از مسئولان حزب کارگزاران سازندگی، در گفتگو با تسنیم "درآمدهای یامفت نفتی" را منشاء اصلی دولت رانتی دانسته و منازعات بی پایان جناح های حکومتی را برای تصاحب حریصانه و هر چه بیشتر پول و منابع به "سگ هار اقتصاد" ایران تشبیه کرده است.

 

سازمان حقوق بشر ایران

نگرانی شدید در مورد وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی

سازمان حقوق بشر ایران خواستار واکنش جامعه جهانی شد

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۰ تیر ماه ۱۳۹۹: علی یونسی و امیرحسین مرادی  ۸۱ روز پیش با ضرب وجرح بازداشت و به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ اوین منتقل شدند. در این مدت، هیچ ‌گونه دسترسی به وکیل نداشته ‌اند. علی مرادی آخرین بار دو هفته پیش با خانواده تماس داشت و از وضعیت کنونی او هیچ اطلاعی در دست نیست.

 

دلنوشته ‌ای از نرگس محمـدی در توصیف وضع زندانیان زنجان:  

آویخته بر صلیب درد، چنگ‌ زنان بر آسمان

 «نرگس محمـدی» سخنگو و نایب ‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در دلنوشته ‌ای شعرگونه، شرایط زندانیان زن زندان زنجان را توصیف کرده است.

 

گزارش بی بی سی از آتش سوزیهای ایران و کشته شدن فعالان محیط زیست

جان فعالان داوطلب محیط زیست در آتش

 ساکنان شهر پاوه در کردستان دیشب در مراسم تشییع سه جانباخته آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع زاگرس شرکت کردند. ساعتی پیشتر، فعالان محیط زیست خبر داده بودند که آنها در تلاش برای مهار آتش در منطقه بوزین و مرخیل جان خود را از دست داده ‌اند. قبل از آنها هم دو نفر دیگر، یک سرباز و یک داوطلب امسال در آتش سوزی ‌های جنگلی که همچنان در استان های کردستان، فارس و کهیگویه و بویر احمد شعله ور هستند، کشته شدند.

سیاوش اردلان گزارش می ‌دهد. برای دیدن این گزارش در سایت بی بی سی اینجا کلیک کنید.

 

همکاری ۲۵ ساله یا باج‌دهی دولت ایران به چین؟

 دولت ایران پیش ‌نویسی برای همکاری ۲۵ ساله با چین تصویب کرده است. ایران به سرمایه‌ گذاری چین در تأسیسات نفت و  گاز خود امیدوار است. چین که تمام تحریم ‌های آمریکا علیه ایران را اجرا می‌ کند، هنوز این توافق را امضاء نکرده است.

 

روشنک آسترکی

شمارش معکوس برای دور تازه اعتراضات سراسری در ایران

 «کاسه صبرمان لبریز شده» این جمله‌ ای است که این روزها از زبان بسیاری از قشرهای کم ‌درآمد و آسیب ‌پذیر می‌ شنویم. حتی در بیانیه اخیر شورای بازنشستگان ایران نیز خطاب به مقامات کشور به عنوان یک «هشدار» مطرح شده است. مقامات نظام نیز در هراس از آغاز دور تازه اعتراضات سراسری به تکاپو افتاده‌اند تا خود را آماده‌ی جلوگیری و مقابله با مردم معترض کنند.

 

همایون مهمنش

دموکرات" هایی که الگویشان دیکتاتورها هستند!

 قانون اساسی مشروطه حاصل توافق نمایندگان ملت و اساس و نماد وحدت ملی ایرانیان بود. کودتاهای ۱۲۹۹ و  ۱۳۳۲ علیه این قانون و دیکتاتوری های پس از آنها، تیشه به ریشه‌ی همان قانون اساسی زد که امروز سلطنت طلبان خود را بر اساس آن "مشروطه خواه" مینامند. تبانی دربار و چند روحانی با بیگانگانی که برای پیشبرد منافع خود دولت قانونی و ملی دکتر مصدق را ساقط نمودند، شکاف میان دولت و ملت را تعمیق بخشید. 

 

کرونا در ایران:

هر ۱۳ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا جان می بازد؛

مرگ مغزی نوجوان ۱۶ ساله در بوشهر بر اثر کرونا

 سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ۱٨۰ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢۹٢٨ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند».

 

علی رنجی‌پور

پیش ‌بینی تازه صندوق پول از سقوط بی ‌سابقه اقتصاد جهان؛

چه بر سر ایران می‌آید؟

 در گزارش جدید، حجم ضرر و زیان ناشی از شیوع ویروس کرونا امسال و سال آینده بیش از ۱۲ تریلیون دلار برآورد شده است. اما ۱۲ تریلیون دلار چه قدر است. این رقم معادل ۹۰ درصد کل اقتصاد چین یا ۷۰ درصد کل اقتصاد اتحادیه اروپا و یا  ۶۰درصد کل اقتصاد ایالات متحده است؛ حدود پنج برابر کل اقتصاد قاره آفریقا، بیش از هفت برابر اقتصاد روسیه و ۲۷برابر بزرگ‌ تر از کل اقتصاد ایران.

 

علی افشاری

جمهوری اسلامی و تکمیل پروسه "روسی شدن"

 فرایند تحولات مرحله ‌ای نظام در "روسی‌ شدن" به نقطه پایان خود رسیده است. منظور از روسی شدن پدیدار شدن مناسباتی مشابه شکل تثبیت شده نظام سیاسی پساشوروی در روسیه است که یک سرمایه داری الیگارشیک و دولتی است.

 

مجید محمـدی

دو بحران، سه پروژه، سه نتیجه

 اگر سخنان و تصمیمات و رفتارهای مقامات جمهوری اسلامی در یک سال گذشته را یکبار دیگر مرور کنیم می ‌توان سه بحران را از منظر آنها و سه پروژه برای مقابله با آن بحران ‌ها را استخراج کرد. از این پروژه‌ های در حال اجرا یا در دست مطالعه سه نتیجه ‌ی مشخص حاصل خواهد شد. 

 

چهارم تیرماه زادروز دکتر شاپور بختیار

دکتر بختیار روز چهارم تیرماه ۱۲۹۳ در شهر کرد بدنیا آمد. به این مناسبت یکبار دیگر زندگی نامه ی او را منتشر میکنیم.

  زندگی نامۀ شاپور بختیار

 من، دریك خانواده قدیمی از ایل بختیاری به دنیا آمده ام، نیاكان من از زمان شاهان صفویه تاكنون سرپرستی این ایل را داشته اند. این شاهان همواره جانبدار خانواده من نبودند وگاه با آنها به بی رحمی رفتار میكردند.

 

فهیمه خضر حیدری

اخطار حکومت به روان‌شناسان:

بحث درباره «قتل‌های ناموسی» ممنوع!

جمهوری اسلامی با علم روانشناسی هم برخورد ایدئولوژیک دارد

 سازمان نظام روان ‌‌شناسی و سازمان بهزیستی دور تازه‌ای از فشار را بر روان ‌شناسان، مشاوران خانواده و روان‌ درمانگران آغاز کرده ‌اند. روان‌ شناسان و مشاورانی که در فضای مجازی فعالیت می ‌کنند، اگر از هشتگ‌ هایی مثل غیرت، ناموس، مردسالاری، قتل ناموسی و زن‌ کشی استفاده کنند، از سوی بهزیستی و سازمان نظام روان ‌شناسی اخطار می ‌گیرند.

 

علی شاکری زند

آزادی عقیده و بیان و زندگی جمعی

نیازمند قواعد مشترک جمعی است

بخش دوم

 با گذشت بیش از چهل سال از حوادث بهمن ۵۷ آزادیخواهان ایران هنوز نتوانسته اند گرد پلاتفرمی به هم نزدیک گردند و در جهت کمک به بسیج جامعه برضد آنچه هستی ایران را هر روز بیشتر تهدید می کند، گام مؤثری بردارند. این ناتوانی و تأخیر دارای علل بسیار و متنوعی است که دراین مختصر امکان پرداختن به یکایک آنها نیست. اگر عذر مبارزان درون کشور را که از هرگونه امکان ابراز همبستگی و حتی چیدن مقدمات آن محروم اند بپذیریم، درباره ی آزادیخواهان خارج از کشور معما بجای خود باقی است. 

 

ابوالفضل محققی

دختری جوان نمی‌دانم با موهای آبی یا سرخ، راهی زندان اوین

 بیست وپنج سال بیشتر ندارد با چشمانی درخشان و شاد اما بسیار جسور و هوشیار. با لباس‌ های خاص خود که من نام این گونه لباس را لباس اعتراض می ‌گذارم و گیسوانی که برنگ‌ های مختلف در می ‌آورد. من این موهای رنگ کرده را خاری در چشم حکومت اسلامی نام می ‌نهم.

 

مراد ویسی

حسین نجات، فرمانده جدید مهم ‌ترین قرارگاه امنیتی جمهوری اسلامی، کیست؟

 سه سپاه استانی، یعنی سپاه ‌های محمـد رسول‌الـله تهران بزرگ، سیدالشهدای شهرستان ‌های تهران و سپاه امام حسن استان البرز، و صدها پایگاه بسیج آنها به علاوه لشکرهای ۲۷ تهران و ۱۰ سیدالشهدا کرج و در صورت لزوم کل نیروهای انتظامی استان ‌های تهران و البرز تحت فرماندهی قرارگاه ثارالـله هستند. یگان‌هایی که در صورت لزوم و احساس خطر قرار است برای سرکوب اعتراضات مردمی وارد عمل شوند.

 

علی رنجی‌پور

نقش رهبر جمهوری اسلامی در فساد چیست؛

شعار‌ در حیاط خلوت

 عنوان آخرین شماره نشریه خط حزب‌الله، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران این است «هیچ‌ کس مستثنی نیست؛ مطالبه همیشگی رهبر انقلاب در مبارزه با مفاسد اقتصادی.»

 

س. اقبال

آیا توفان دیگری در راه است؟

 ادارات دولتی در طول چند ماه اخیر حفاظ ساختمان‌ های خود را چنان ترمیم کرده ‌اند انگار قرار است در کف خیابان‌ های شهر تهران از نو اتفاقات جدیدی راه بیفتد. به طبع با ظهور این اتفاقات است که ادارات هم به سهم خود احساس ناامنی می‌ کنند. ولی حفاظ‌ های جدید ادارات به طور حتم به اعتماد مدیران بالادستی حکومت خواهد افزود.

 

گلناز اسفندياری

ظاهراً روش جدید اِعمال فشار توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مدیریت و اجرا می‌شود

نسخه‌ برداری از ۱۹۸۴ برای کنترل کاربران ایرانی شبکه ‌های اجتماعی

 گزارش‌ ها حاکی است که در روزهای اخیر تعدادی از روزنامه ‌نگاران، هنرمندان، ورزشکاران و افراد دیگری که در شبکه‌های اجتماعی حضور فعال و بازدیدکنندگان فراوان دارند، تحت فشار قرار گرفته ‌اند تا مطالب خود را حذف و یا در مورد اظهارنظرهای پیشین خود تصحیح و پوزش منتشر کنند.

 

فریدون خاوند

رشد واقعی اقتصادی ایران چقدر است؟

 آشفتگی آماری که مهم ‌ترین نشانه آن تفاوت ‌های گاه چشمگیر میان داده‌ های اقتصادی و اجتماعی منتشرشده از سوی منابع رسمی جمهوری اسلامی است، سرچشمه موانع و ابهام‌ های گوناگونی است که سایه آن‌ ها نه تنها بر کانون ‌های تصمیم‌ گیری بلکه بر مراکز کارشناسی و دانشگاهی ایران به‌ شدت سنگینی می‌ کنند.

 

پروژه امنیتی تازه اطلاعات سپاه

اعترافات اجباری توئیتری

 در سال‌های گذشته پخش اعترافات اجباری از تلویزیون، وادار کردن رسانه ‌ها یا روزنامه ‌نگاران به عذرخواهی یا اصلاح مطالب و... امری رایج بود، ولی وادار کردن خبرنگاران به «اعتراف اجباری توئیتری» روندی تازه است که می‌ توان آن را ادامه پروژه سازمان اطلاعات سپاه در پرونده فعالان محیط زیست توصیف کرد.

 

علی شاکری زند

آزادی عقیده و بیان و زندگی جمعی

نیازمند قواعد مشترک کار جمعی است

 آزادیخواهان می گویند که برای زندگی در یک جامعه به باورهای یکسان و یکنواخت نیاز نیست، و حتی اعتقاد یکسان همگان در همه چیز به یک باور نشانه ی عدم حیات فرهنگی و روحی جامعه خواهد بود؛ به عکس، اعضای جامعه باید در انتخاب همه ی باورهای خود، از باورهای سیاسی تا اجتماعی، دینی و هنری آزاد باشند و، نه از سوی هیچ مرجعی، هر قدر هم بالا باشد، و نه از سوی کس دیگری، هیچ باوری بر کسی تحمیل نشود. هیچ آزادیخواه واقعی نمی تواند با این نظر که یکی از شروط عمده ی انسان بودن و زندگی انسانی را بیان می کند مخالف باشد.

 

نرگس ﻣﺣﻣـﺩی:

تبعیدم به زنجان برای زجرکشیدن بیشتر بود

روایت دردناک مادر نرگس ﻣﺣﻣـﺩی از ملاقات با دخترش

 به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از کانون مدافعان حقوق بشر، «عذرا بازرگان» مادر «نرگس محمـدی» پس از ملاقات اخیرش با او، از آزار و شکنجه روانی این فعال حقوق بشر بر اثر مشاهده اعدام زندانیان در زندان زنجان از قول نرگس محمـدی نوشته است: «من را به زندانی فرستادند تا نظاره‌گر لحظه به لحظه اجرای احکامی باشم که به دلیل مخالفت با آن، متحمل حبس‌های سنگین و محرومیت‌های سختی شده‌ام.»

  

كرونا در ايران:

 ۱۱۳ نفر ديگر در يك روز جان باختند؛ ۷ استان در وضعيت بحرانى و قرمز قرار دارند

 وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۲۶ خرداد، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۲۴۴۹ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۱۱۳ نفر نیز جان خود را از دست داده اند. بر اساس آخرین گزارش ها، استان های خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند و موارد بستری در تهران، البرز، خراسان رضوی، فارس، گلستان و ایلام افزایش یافته است. 

  

کانون‌های شیوع کرونا در عرض‌های جغرافیایی مشخص

 

 یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی محمـد سجادی از دانشگاه مریلند بالتیمور به این نتیجه رسیده است که کانون‌های شیوع کرونا در جهان از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت هوا به هم شبیه بوده ‌اند.

  

دویچه وله

قضات فاسد نظام در ایران و "اعتبار" احکامی که صادر کرده‌اند

 فساد گسترده در قوه قضاییه ایران این روزها سوال‌ های بسیاری را برانگیخته است. از جمله این ‌که احکام صادر شده علیه روزنامه‌ نگاران از سوی امثال قاضی منصوری‌ ها چه اندازه اعتبار دارند؟ آیا امکان محاکمه قاضی منصوری در اروپا هست؟

  

جواد عباسی توللی

کودکان کار،

آسیب‌پذیرترین قربانیان کرونا

 سازمان جهانی کار به‌ مناسبت فرا رسیدن ۱۲ ژوئن/ ۲۳ خرداد، روز جهانی «مبارزه با کار کودکان»، با انتشار گزارشی از وجود ۲۱۸ میلیون کودک شاغل بین پنج تا ۱۷ سال در سراسر جهان خبر داد و ۱۵۲ میلیون نفر از این کودکان را قربانی کار در کودکی خواند. در حال حاضر نیمی از این ۱۵۲ میلیون نفر، یعنی حدود ۷۳ میلیون کودک به «کارهای خطرناک» مشغولند.

  

هادی خرسندی

نامه گورخواب معروف به رهبری درباره گورستان لواسان

 حضور مقام محترم عظمای ولایت و فرمانده کل نیروهای مسلح به چوب و چماق

اینجانب قنبرعلی سعادت پیشه، گورخواب معروف جنوب تهران می‌ باشم که در چند سال گذشته سلبریتی شده ‌ام. تازه علاوه بر سلبریتی بودن کم کم به صورت یک چهره ملی نیز درآمده‌ ام. من همانم که اصغر فرهادی فیلمساز اسکاری برای رسیدگی به وضع من به آقای روحانی رئیس جمهور گرامی نامه سرگشاده نوشت...

  

ابوالفضل محققی

داستان یک پوستر!

بازبینی خاطرات سیاسی

 خاطره چاپ یک پوستر شاید بتواند حال و هوای روزهای نزدیکی سازمان فدائیان و بخشی از رهبری آن را به حزب توده بازگو کند. سرنوشت یک پوستر سرنوشت دگردیسی یک سازمان بود. بازخوانی و تجدید نظر در نگاه خود به انقلاب و شخص خمینی و به‌ گونه‌ ای جاری شدن اتوریته حزب در سازمان.

  

ایرج مصداقی

نمونه‌ای ديگر از همکاری دستگاه امنیتی نظام اسلامی با فرقه رجوی:

جعل نامه و سند

 کارکرد سیستم امنیتی نظام اسلامی و رقیب ایدئولوژیک آن مجاهدین در فضای مجازی، نه تنها بر مردم ایران بلکه بر بخش‌ هایی از اپوزیسیون ایران نیز پوشیده است. یکی از اهداف اصلی این دو، آلوده ‌سازی فضای سیاسی و تغییر جای خائن و خادم بر اساس منافع‌ شان است. روشنگری در مورد نحوه‌ی فضاسازی این دو دستگاه به این دلیل مهم است که ما را با شیوه ‌های کار تاریکخانه‌ های امنیتی آشنا می‌ کند.

  

بیست و دوم خردادماه ۱٣۵۶

متن کامل نامه ی سه رهبر جبهه ملی ایران به پادشاه

 پیشگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاهی 

فزایندگی تنگناها و نابسامانیهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادیِ کشور چنان دورنمای خطرناکی را در برابر دیدگان هر ایرانی قرار داده که امضاء کنندگان زیر بنا بر وظیفه ی ملی و دینی در برابر خدا و خلق خدا، با توجه به اینکه در مقامات پارلمانی و قضایی و دولتی کشور کسی را که صاحب تشخیص و تصمیم بوده، مسئولیت و مأموریتی غیر از پیروی از «منویات ملوکانه» داشته باشد نمی شناسیم و در حالی که تمام امور مملکت از طریق صدور فرمانها انجام می شود و انتخاب نمایندگان ملت و انشاءِ قوانین و تاسیس حزب و حتی انقلاب در کف اقتدار شخص اعلیحضرت قرار دارد که همه اختیارات و افتخارات و بنابراین مسئولیتها را منحصر و متوجه به خود فرموده اند این مشروحه را علیرغم خطرات سنگین تقدیم حضور می نماییم.

  

اتابک فتح‌اله‌زاده

جام شوروی جام زهر بود نه جام شراب

 پس از انتشار اسناد محرمانه و از رده خارج شده سازمان ‌ام آی ۶ انگلیس در رابطه با افسر اطلاعاتی و امنیتی شوروی «ولادیمیر کوزیچکین» و در پی آن سرکوب حزب توده ایران توسط جمهوری اسلامی و افزون بر این مصاحبه علی خاوری واکنش‌ های متفاوتی در خانواده‌ های سیاسی و روشنفکری ایرانی برانگیخت.

شاید یکی از سوال‌ های اساسی این باشد که حزب توده ایران افزون بر وابستگی ایدئولوژیک تا چه حد آلوده به کارهای جاسوسی با اتحاد جماهیر شوروی بوده است؟ چگونه می توان در درستی و یا نادرستی پدیده جاسوسی ایران منصفانه داوری کرد؟

  

مراد ویسی

آیا ارتش ناراضی است و ممکن است روزی کودتا کند؟

 سخنان انتقادی دریادار حبیب ‌اللـه سیاری، معاون هماهنگ ‌کننده ارتش، این روزها جنجالی شده است. او که در سلسله مراتب ارتش ایران، پس از فرمانده ارتش و جانشین او، نفر سوم محسوب می ‌شود در گفت‌ وگویی ۹۰ دقیقه ‌ای با خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) شرکت داشت و ایرنا بخش‌ هایی از این گفت ‌وگو را منتشر کرد.

  

حسین راغفر:

ثروت‌های بادآورده به مرز هشدار رسیده است

 فراز ـ ۲۵ سالی می‌شود که مفسدان و اخلالگران اقتصادی در ایران به طرق محتلف محاکمه می ‌شوند؛ زندانی‌ های سنگین، رد مال و اعدام. از سال ۷۴ که پرونده اختلاس بانک صادارت با رقم ۱۲۳ میلیارد تومانی، با اعدام فاضل خداداد بسته شد، تازه انگار مسیر تازه‌ ای در جهت فساد پیش روی اقتصاد ایران باز شد. 

  

زیتون

فرمانده اسبق سپاه؛ میراث‌خوار هژبر یزدانی

 مرتضی رضایی پیش از محسن رضایی فرمانده کل سپاه بود و پس از کنار رفتن از سمت خود، دیگر در فضای عمومی مطرح نبود. به توصیف رسانه‌ های اصول‌گرا و وابسته به سپاه مانند تسنیم او «سردار بی‌ تصویر سپاه» یا حداقل «کم تصویرترین سردار سپاه» در رسانه ‌هاست. آنها او را از «پر رمز و رازترین مرد سپاه پاسداران» می‌ خوانند و دلیل این رازآلودی و رسانه ‌گریزی را «تخصص او، یعنی عملیات اطلاعاتی» عنوان می‌ کنند، اما شاید بتوان برای گوشه ‌نشینی این سردار سابق سپاه دلایل بهتری هم یافت؛ از جمله میراث ‌بری اموال هژبر یزدانی و اداره آن.

  

امید منتظری

قائم‌مقام قالیباف در 'حلقه اصفهان'؛ عیسی شریفی کیست؟

 خبر بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام محمـدباقر قالیباف در شهرداری تهران همان قدر در حاشیه مانده که حضور او در شهرداری بدون حاشیه بود. او عضو سپاه بوده و گفته می‌ شود پرونده او با دستور رهبر ایران به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شده است.

  

علی افشاری

آبان خونین و افت سنگین مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم

 کاهش چشمگیر نرخ مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم پدیده ‌ای مهم در تبیین افق آینده سیاست ‌ورزی در ایران است. پشت کردن اکثریت جامعه به انتخابات، به نحوی که نظام علی رغم دخل و تصرف در صندوق‌ های رای، ناگزیر شد نرخ رسمی پایین‌ تر از ۵۰ درصد را بپذیرد، دو قطبی حکومت اصلاح ‌ناپذیر و مدافعان تغییر ساختاری را تعمیق کرد.

  

ابوالفضل محققی

تمامی دزدان زیر یک سقف!

 گزارشگر تلویزیونی از شهروندی می ‌پرسد: "اگر همین امروز مردم به شما رای بدهند و شما را به عنوان نماینده خود، به مجلس بفرستند، اولین کاری که در مجلس می‌کنید چه کاری است؟" او با سادگی و طنز پاسخ می‌دهد:«دزدی می‌کنم». 

  

فریدون خاوند

گزارش مرکز پژوهش‌ها؛

ایرانیان در سراشیب فقر

 گزارشی زیر عنوان «تصویری از وضعیت اقتصادی کشور؛ چالش ها و راهکار ها»، که به تازگی از سوی مرکز پژوهش ‌های مجلس شورای اسلامی انتشار یافته، در محافل سیاسی و اقتصادی ایران بازتابی گسترده داشت، به ویژه از آن رو که ﻣﺣﻣـﺩ قاسمی، سرپرست این مرکز، شخصاً در نشست علنی یکشنبه یازدهم خرداد ماه مجلس حاضر شد و چکیده نسبتاً مفصلی از این گزارش را به آگاهی نمایندگان رساند.

 

شاهرخ بهزادی

حساب‌های ویژه قوه قضاییه و رئیس آن در سال گذشته ۴۳۰ میلیارد تومان سود بانکی داشته است

 قوه ‌قضاییه جمهوری اسلامی  برای نخستین بار عملکرد حساب‌ های ویژه متعلق به این قوه و رئیس آن را گزارش داده است. بر اساس این گزارش، سود حاصل از این حساب ها در سال ۹۸ مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان بوده است. موضوع "حساب‌های شخصی رییس قوه قضاییه" و دهها حساب شخصی دیگر مرتبط با مسئولان این قوه برای اولین بار در  سال ۹۵ فاش و رسانه‌ای شد.

 

آدم می کشند، زبانشان هم دراز است!

منبع: ایران وایر                                توکا نیستانی                        پنجشنبه, ۴ ژوئن ۲۰۲۰ 

 

احسان مهرابی

۱۰ دروغ در ۲۰ دقیقه ؛

مرور سخنرانی خامنه‌ای در سالگرد فوت خمینی

 سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در سالگرد فوت «روح‌ الـله خمینی»، با اعتراضات امریکا هم ‌زمان شد و او نتوانست شعف خود را از حوادث اخیر این کشور پنهان کند. این اعتراضات مورد توجه دیگر مقامات جمهوری اسلامی نیز بوده ‌اند.

 

سعید پیوندی

تغییر شیوه نخبه‌کشی در جمهوری اسلامی

«هرچقدر نخبه باشی، اگر پشتیبان ولایت نباشی، هیچی نیستی!»

 این روزها بحث نخبگان در فضای مجازی در ارتباط با دو رویداد بسیار متفاوت مطرح شود؛ یکی دستگیری امیرحسین مرادی و علی یونسی، دو جوان دانشجوی ممتاز دانشگاه شریف که پیشتر در المپیادهای ملی یا بین ‌المللی صاحب عنوان و مدال شده ‌اند، و دیگری واکنش ‌ها به پیامی که پسر حداد عادل در توئیتر منتشر کرد: «هرچقدر نخبه باشی، اگر پشتیبان ولایت نباشی، هیچی نیستی!».

 

کاوه کامرانیان

این مجلس شورا به‌خدا ننگ بشر بود

 عنوان این نوشته برگرفته از شعر معروف میرزاده عشقی درباره مجلس چهارم مشروطیت است. "این مجلس چارم به خدا ننگ بشر بود..... دیدی چه خبر بود؟ ". البته اگر میرزاده عشقی مجالس جمهوری اسلامی را دیده بود، از یکایک نمایندگان مجلس چهارم مشروطیت بابت این شعرعذرخواهی می‌ کرد.

 

عادل عطار

کسی که هیچ‌کس نیست

 ﻣﺣﻣـﺩباقر قالیباف، شهردار سابق تهران و از متهمان به فساد کلان به ریاست مجلس شورای اسلامی رسید. قالیباف پس از سلسله‌ ای از شخصیت‌ های تأثیرگذار در جمهوری اسلامی به این سمت می ‌رسد: 

 

واکنش لاهیجی به خاطره‌ خامنه‌ای از کشتار ۶۷

ولی فقیه به هیچ قانونی مقید نیست

 عبدالکریم لاهیجی، حقوق ‌دان، فعال برجسته حقوق بشر و رئیس دائمی و افتخاری فدراسیون جهانی جامعه‌های حقوق بشر اما دفاع علی خامنه ‌ای از تصمیم ‌گیری درباره کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت را نشان ‌دهنده این می ‌داند که نهاد «ولایت فقیه» در نظام جمهوری اسلامی چه در زمان خمینی و چه اکنون، مقید به موازین حقوق بشری نبوده و نیست.

 

مشهد خرداد ۷۱، نخستین شورش گسترده پس از انقلاب

 شش ماه پیش و در آبان ۹۸ افزایش ناگهانی قیمت بنزین محرک اعتراض‌ هایی شد که به سرعت در بیش از ۱۰۰ شهر ایران گسترش یافت، با سرکوب خشونت ‌بار نیروهای امنیتی، صدها کشته و زخمی برجای گذاشت و هزاران تن نیز دستگیر شدند. خیزش آبان هرچند فراموش نشد اما سلسله وقایعی که در ماه‌ های بعد اتفاق افتاد ــ از جمله هدف قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی توسط موشک‌ های پدافند هوایی سپاه پاسداران که ۱۷۶ کشته بر جای گذاشت ــ آبان را به حاشیه بود.

 

تصویری که بین مردم ایران دست به دست می شود

اهوازی ها: تیراندازی نکنید، خودمان از سختی می‌میریم

 اعتراض مردم غیزانیه اهواز به مشکل بی‌ آبی باعث شد تجمع مردم به خشونت کشیده شود و پلیس با تیراندازی و شلیک گاز اشک ‌آور با معترضان برخورد کند. رویداد ۲۴ در این گزارش وضعیت مردم غیزانیه و آنچه بر آنها گذشته را بررسی کرده است.

  

فرامرز داور

از ربایش خواهر خامنه ای تا جایزه روحانی به متهم کشتار میکونوس

 وزارت خارجه آمریکا اخیرا در گزارشی گفته است که جمهوری اسلامی ایران در چهل و یک سال گذشته دست به ۳۶۰ اقدام تروریستی در بیش از چهل کشور جهان زده است.  آیا وزارت خارجه آمریکا برخی از دیپلمات های جمهوری اسلامی را بی دلیل متهم به اعمالی چون آدم ربایی و ترور می کند یا خیر؟

    

نگاهی به کتاب «نیروی خشونت‌پرهیزی» از جودیت باتلر

عاقبت مبارزات مسلحانه و خشونت‌آمیز برای تغییر رژیم‌های سیاسی

 مبارزات مسلحانه و خشونت ‌آمیز برای تغییر رژیم‌ های سیاسی در خاورمیانه و آفریقا معمولا به رژیم‌ های مستبد انقلابی ختم شده است. در فردای سقوط شاه، دولت تئوکراتیک به ‌مراتب سرکوب‌ گرتر و شکنجه ‌گر‌تر در ایران شکل گرفت. همچنین، مبارزات مسلحانه نیروهای سکولار و چپ در روسیه تزاری و کوبا که بیشتر از هر کسی داعیه آزادی و برابری انسان ‌ها را داشتند، به دولت‌ های مستبد و خونریز منتهی شد.

  

پرفسور یزدان یزدان‌پناه:

مبتلا شدن در صف اول مبارزه با کرونا

پرفسور یزدان یزدان‌پناه، (نفر وسط) رئیس بخش بیماری‌های عفونی در بیمارستان "بیشا" در پاریس، در یک نشست خبری در مورد بیماری کوید ۱۹

 پرفسور یزدان یزدان ‌پناه که در نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا مرتباً در رسانه ‌های فرانسوی حضور داشت، اینک خود در همان بخشی که ریاستش را عهده ‌دار بود، به علت ابتلا به ویروس کرونا بستری است. یزدان‌پناه که عضو شورای علمی مشورت‌ دهنده به رئیس جمهوری فرانسه است، متولد شیراز و متخصص بیماری‌ های عفونی است. روزنامۀ لیبراسیون، در یک گزارش مفصل، کار و  شخصیت‌ او را معرفی کرده است.

  

فریدون خاوند

صادرات ایران؛ از اینجا رانده و از آنجا مانده

 بازرگانی خارجی غیرنفتی ایران که قربانی ضعف ساختارها و مدیریت اقتصادی و نیز دشواری‌ های مالی و بانکی ناشی از تحریم‌ های آمریکا بود، بعد از شیوع بیماری کرونا و پیامدهای آن با آسیب ‌های تازه‌ای روبه‌ رو شده است.

  

ابوالفضل محققی

زن و مرد نقاشی شده بر روی روغن دان چگونه به رقص در آمدند؟

 با چرخ دستی کوچکی وارد مغازه می ‌شود. یکی از همان مغازه‌ های دست دوم فروشی که صلیب سرخ در بسیاری از شهر‌های اروپائی جهت کمک به کشور‌های فقیر برپا کرده است. به آرامی دو بسته از داخل چرخ دستی‌اش بیرون می‌آورد. از فروشنده می ‌پرسد: "من این وسایل را تحویل چه کسی بدهم؟ " فروشنده یک پسر جوان ایرانی است که در حال حاضر برای صلیب سرخ کار می ‌کند. می گوید...

  

 تازه‌ترین جزئیات عفو بین‌الملل از کشته‌شدگان اعتراضاات آبان ماه

عفو بین‌الملل اطلاعات گروهی از کشته‌شدگان در اعتراضات آبان را منتشر کرد

 با گذشت شش ماه از برخورد خشونت بار با اعتراضات آبان ماه در ایران در پی گران شدن قیمت بنزین، سازمان عفو بین الملل در گزارشی به شرح اطلاعات قربانیان از جمله نحوه کشته شدن آن ها پرداخته است. عفو بین الملل می گوید دست کم ۳۰۴ نفر در جریان آن اعتراضات در ۳۷ شهر و هشت استان این کشور کشته شدند و می افزاید "بر این باور است که تعداد واقعی جان باختگان احتمالا بسیار بیشتر از ۳۰۴ نفر بوده است."

  

انتشار اسناد وزارت امنیت آلمان شرقی در مورد فعالیت‌های کمونیستی در ایران

 اندیشکده وودرو ویلسون ۳۱ سند وزارت امنیت آلمان شرقی (اشتازی) را در مورد فعالیت‌های کمونیستی و ضدکمونیستی در ایران در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ منتشر کرده است که عمدتا متمرکز بر حزب توده است.

  

جمشید فاروقی

بازار بورس تهران استراحت می‌کند یا ملتهب است؟

 بازار بورس تهران شاهد ریزش شدید شده است. هیجان خرید هفته ‌های گذشته جای خود را به هیجان فروش داده است. صف‌ های طولانی فروشندگان سهام تصویر دیگری از بازار بورس نشان می ‌دهد. آیا حباب شاخص بازار سهام تهران در حال ترکیدن است؟

  

رضا حقیقت‌نژاد

خامنه‌ای دنبال کدام «دولت حزب‌اللهی» است؟

 لقب «حزب ‌اللهی» در سه دهه گذشته،‌ یک کلید واژه مهم در ادبیات رهبر جمهوری اسلامی بوده است. او به طور عمده این لقب را برای توصیف، برجسته‌ سازی و جذب نیروهای وفادار به خویش در اقشار مختلف جامعه به کار می‌برد و در دهه اخیر بیشتر از عبارت «جوان مومن» و «جوان مومن انقلابی» استفاده می ‌کند.

  

فرهاد بهرامی

پرواز ناتمام تهران-یاسوج؛ این بار خلبان مقصر نیست

 

 در بسیاری از سقوط‌ ها در ایران خلبان مقصر اعلام می ‌شود اما حالا مشخص شده است در سقوط پرواز ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۶ شرکت آسمان از تهران به یاسوج، خلبان مقصر نبوده است.

در سال‌های گذشته علت اصلی سقوط با وجود شرایط فرودگاهی نامناسب، هواپیماهای فرسوده و مدیریت غلط، به عهده خلبانی گذاشته می‌شد که معمولا در سانحه کشته شده بود.

  

الهه امیرانتظام

دلنوشته اى به بهانه فرا رسیدن ٢٩ اردیبهشت ماه

برابر با سالروز ولادت دکتر محمـد مصدق

 یکصد و سى و هشت سال قبل در چنین روزى، در بیست ونهمین روز از دومین ماه بهار سال ۱۲۶۱ نوزادى در ایران زمین چشم به جهان گشود که بعدها به برجسته ترین چهره سیاسى تاریخ معاصر ایران تبدیل شد.

  

فریدون خاوند

شبح کرونا بر فراز «جهانی‌شدن» اقتصاد؟

 اپیدمی (بیماری واگیر دار) و شکل گسترده آن موسوم به پاندمی (بیماری عالم گیر) عمری به قدمت تاریخ تمدن انسانی دارند و مرگبارترین آنها با پیآمد‌های جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی و حتی ژئوپولیتیک همراه بوده‌اند. طاعون سیاه آتن در قرن پنجم پیش از میلاد جان یک چهارم از جمعیت این دولت-شهر را گرفت و به روایت شماری از تاریخ نگاران، در زوال درخشان ترین تمدن آنروز جهان موثر افتاد. 

  

زندگی نامه دکتر ﻣﺣﻣـﺩ امین ریاحی

وزیر آموزش و پرورش دولت دکتر شاپور بختیار

ادیب، تاریخ‌نگار، و شخصیت فرهنگی معاصر ایرانی، صاحب آثار پژوهشی در زمینهٔ فرهنگ ایرانی، ادبیات فارسی، فردوسی و شاهنامه، حافظ، و تاریخ ایران است.

 ﻣﺣﻣـﺩامین ریاحی در یازدهم خرداد ۱۳۰۲ در خوی در یکی از خاندان‌های قدیمی این شهر متولد شد. دوره‌های تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در خوی گذراند. پس از آغاز جنگ جهانی دوم و اشغال آذربایجان توسط نیروهای خارجی، در سال ۱۳۲۱ برای ادامه تحصیل به تهران رفت و دوره دانشسرای مقدماتی را گذراند. سپس به ادامهٔ تحصیل در دانشسرای عالی و دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران پرداخت. 

 

ﻣﺣﻣـﺩ بلوری روزنامه نگار پیشکسوت در کتاب جدیدش از اعدام هویدا نوشت

جدیدترین روایت از اعدام [قتل] هویدا در کتاب ﻣﺣﻣـﺩ بلوری

عکس جنازه بدون اثر گلوله

 به گزارش رکنا، ﻣﺣﻣـﺩ بلوری این روایت را در خاطراتش (ﻣﺣﻣـﺩ بلوری؛ خاطرات شش دهه روزنامه‌ نگاری) که اواخر سال گذشته از سوی نشر نی منتشر شد، از زبان مبشری این‌ طور نقل کرده است: «هویدا از زندان نامه ‌ای برایم فرستاد. نوشته بود من درباره گذشته و ارتباط بعضی از چهره‌ ها با رژیم شاهنشاهی حرف‌ هایی دارم که حاضرم در یک دادگاه علنی فاش کنم.

  

عرفان کسرایی

سالگرد پایان فاشیسم؛

ساعت صفر ایران کی و چگونه خواهد بود؟

 مقصود از ساعت صفر این است که هیچ میراثی از آن دوران وحشت به دوره جدید منتقل نشود و این میراث معیوب یک بار برای همیشه نابود شود. از ساعت صفر و از قوانین دنیای مدرن چه درس هایی می توان آموخت؟

  

ﻣﺣﻣـﺩعلی فروغی

ایران را چرا باید دوست داشت

 آخرین عقیده‌ ای که می‌ خواهم اظهار کنم این است که چون وطن ‌پرستی و ملت دوستی البته لوازمی دارد که هر کس باید به قدر و قوه به آن قیام نماید در نظر من نخستین لوازم آن این است که شخص در ادای آن وظایف انسانیت که موجب عزت و حرمت ملتش می ‌شود کوتاهی ننماید، و اگر استعدادش در انجام این وظیفه سرشار نباشد لااقل در تجلیل و تکریم کسانی که استعداد را داشته و بکار انداخته‌ اند بکوشد.

  

ابوالفضل محققی

«همدردی یک ایرانی در قبال جنایتی که ملتش در برابر آن سکوت کرده است.»

 بعنوان یک انسان ایرانی، بعنوان کسی که سالهاست تلاش می کنم ترسیم گرسیمای زیبائی از سرزمینم ایران و چهره ای انسانی از مردمان کشورم باشم، امروز روی سخنم نه با حکومت معلوم الحال جمهوری اسلامی، نه با مسئولان غیرپاسخگو، جنایتکار، دروغ گوی آن بلکه با مردمی است که چشم بر واقعیتی تلخ و حادثه ای جان گداز می بندد و بی آنکه وجودشان از جنایت هولناکی که در این سرزمین در حق پناهندگان افغان، این نزدیک ترین افراد از نظر هم زبانی، فرهنگ، تاریخ که از نظر تاریخی در زمانی نه چندان دور در سرزمین مشترک بودیم، رگ و پی مشترک با هم داریم، بلرزه در آید.

 

حسین باستانی

پرونده‌های رازآلود آتش خودی در ایران

 کشته شدن ۱۹ نفر از خدمه ناوچه کنارک بر اثر اصابت موشک، یک بار دیگر موضوع "جان ‌باختگان آتش خودی" در ایران را در کانون توجهات عمومی قرار داده است.

توجه به این پدیده، به ویژه از آنجا افزایش یافته که حادثه اخیر، چهار ماه پس از کشته شدن ۱۷۶ نفر بر اثر اصابت موشک به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی به وقوع پیوسته. واقعه ‌ای که مقام ‌های ایران در ابتدا، وعده رسیدگی و مجازات عاملانش را دادند، اما درعمل، کوچکترین نشانه ‌ای از احتمال مجازات مقام‌ های مسئول آن وجود نداشته و برای مدت‌ ها، در مقابل تحویل جعبه سیاه هواپیما هم مقاومت شده است.

 

نرگس ﻣﺣﻣـﺩی:

در هیچ دادگاه نمایشی و فرمایشی شرکت نمی‌کنم

 نرگس ﻣﺣﻣـﺩی اتهامات خود را "بی ‌اساس و کذب" دانسته و اعلام کرده است که در هیچ دادگاهی جهت دفاع حاضر نخواهد شد. او روند دادرسی را "نقض صریح قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین نقض حقوق انسانی خود دانسته" است.

 

مهرداد خدیر

سلام سالومه! واقعاً خجالت نکشیدی؟

 توییت «سالومۀ سید‌نیا» مجری شبکۀ «من و تو» را که دیدم، تردید داشتم دربارۀ آن بنویسم یا نه.

اگر از کنار آن بگذریم با این همه وقاحت چه کنیم که یک فعال رسانه ‌ای توییت بگذارد:  «به نظر شما کی از همه خائن ‌تر بوده: مصدق، ﻣﺣﻣـﺩ خاتمی، ظریف، کلاً مثلاً روشنفکرها» و اگر واکنش نشان دهیم این تصور درگیرد که قصد داریم ادبیات برخی رسانه‌ های خاص داخلی را دربارۀ این شبکه تکرار کنیم هر چند که با این توییت احساس می ‌کنم پر هم بیراه نمی‌گویند.

 

علی شاکری زند

من به چنین جمهوری رأی نخواهم داد،

 زیرا آنرا منافی پیشرفت جامعه،

 سربلندی کشور، شکوفایی اقتصاد

 و اجرای واقعی حقوق بشر می بینم.

شاپور بختیار، فروردینماه ۱۳۵۸

پیام به ملت ایران از مخفیگاه خود در تهران  

 او به ما گفت:

ایران هرگز نخواهد مرد!

 شاپور بختیار هنگامی که موجودیت ملت و میهن باستانی ما را در خطر نابودی دید، درست به دلیل این خطر و در برابر این خطر بود که به ما گفت:  ایران هرگز نخواهد مرد!

چه بسا که این شعار، شعاری که امروز همه ی کسانی که چوب آسیب های جمهوری اسلامی بر خود و میهنشان را خورده اند آن را می شناسند و در نوشته ها و کوشش های خود بر قلم و زبان می آورند، در نظر بسیاری از هموطنان...

 

سازمان حقوق بشر ایران:

احتمال شکنجه دو دانشجوی نخبه ایرانی

 سازمان حقوق بشر ایران، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹: سخن ‌گوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه ‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، علی یونسی و امیرحسین مرادی را که روز ۲۲ فروردین بازداشت شدند، به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و نگه ‌داری «اقلام انفجاری» متهم کرد. این اتهام می ‌تواند برای این دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف مجازات سنگینی در پی داشته باشد.

 

از حبیب حسینی‌فرد

پوتین معتقد است اسد دیگر توان حکومت بر سوریه را ندارد؟

آیا روسیه پروژه حذف بشار اسد را، بدون نقش ایران، کلید زده است؟

 ماجرا با مقاله انتقادی بی ‌سابقه الکساندر آکسِنِنوک، دیپلمات ارشد وزارت خارجه روسیه که سال ‌ها در سوریه خدمت کرده، شروع شد که بیست روز پیش نه در نشریه‌ های منتقدی چون کومرسانت بلکه در وب‌ سایت «شورای روابط بین‌المللی روسیه» منتشر شد. یعنی مؤسسه‌ ای که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، هم عضو ارشد مدیریت آن است.

 

یوحنا نجدی

تحلیل محتوای یک سال «بیانات» علی خامنه‌ای؛ «همهٔ نفرت‌های آقا»

 یادداشتی از یوحنا نجدی: «تحلیل محتوا» یکی از مهم ‌ترین روش ‌ها در بررسی متن‌ ها، اسناد و داده‌ ها در علوم انسانی است که با استفاده از آزمون‌ های آماری، محتوای پنهان در پیام‌ ها و گاه حتی جنبه‌ هایی از شخصیت فرستنده و صاحب متن را هویدا می ‌کند. این روش تحلیلی به ‌ویژه از جنگ جهانی دوم و اوج گرفتن دستگاه‌ های تبلیغاتی و دروغ ‌پراکنی و پروپاگاندا مورد توجه پژوهشگران علوم اجتماعی قرار گرفته است.

 

بهنام منصوری

آیا حباب بورس و حباب نظام، با هم منفجر می‌شوند؟!

 در روزهایی که شرکت‌ های اقتصادی بزرگ جهان، بدلیل شیوع کرونا، یکی پس از دیگر ورشکست میشوند و تابلوی بورس اکثر کشورها رو به سرخی می ‌رود، صداوسیما ج. ا با افتخار از رشد بورس تهران خبر می ‌دهد!! رشد بورسی که شرکت‌ ها، کارخانه ‌ها و صنایع حاضر در آن، پیش از کرونا و در زمان تحریم ‌ها کارآیی پیشین خود را از دست داده بودند و رکود دوران کرونایی نیز، مزید علت میشد تا آنها را به ورطه ورشکستگی بکشاند.

 

اتابک فتح‌اله‌زاده

شعری از نظامی گنجوی علیه روس‌ها و چینی‌ها

 اگر ایرانیان بشنوند که نظامی گنجوی، شاعر ایرانی در قرن ششم هجری، علیه روس‌ها و چینی‌ ها شعر سروده است شاید بسیاری از آنان شگفت زده شوند و از خود بپرسند، مگر روس‌ها و چینی‌ ها چه هیزم تری به نظامی گنجوی فروختند که او چنین شعر تحقیر آمیزی علیه آنان سروده است.

 

برگردان از علی شبان

آرتور کُستلر از نگاه ِ جورج اُروِل

«بدون آموزش وُ پرورش ِ توده ها، پیشروی اجتماعی وجود ندارد؛ و بدون پیشرفتِ اجتماعی، نمیتوان به آموزشِ توده ها دل بست.» آرتور کُستلر

 کتابِ «Darkness at noon» اثرِ آرتور کُستلر«۱» در سال‌ های ۱۹۳۸-۱۹۴۰ نوشته شد و پنج سالِ بعد در فرانسه بنامِ «صفر و بی نهایت» انتشار یافت. در پشتِ جلدِ کتاب، میخوانیم: در مسکو ۱۹۳۷، در یک رژیمِ کمونیست، فرد یک صفر است و حزب، یک بی نهایت. قهرمانِ داستان- روباشوف- این را میداند، او خودش خیلی‌ ها را بی هیچ احساس بدی پاک سازی کرده بود. 

 

فریدون خاوند

جهش شاخص سهام در بورس تهران؛

آیا لشکر دیگری از مال‌باختگان در راه است؟

حال‌وهوای بورس در یک کشور، همیشه انعکاس واقعیت‌های اقتصادی آن کشور نیست.

 در نشست هیئت دولت در روز چهارشنبه دهم اردیبهشت‌ماه، حسن روحانی، جهش خیره‌ کننده شاخص کل سهام بورس تهران را نشانه استحکام نظام سیاسی ایران و اعتماد مردم به بازار پول و سرمایه کشور عنوان کرد و گفت: «بیرونی‌ها تبلیغ می ‌کنند که مردم ایران به نظام و دولت ایران اعتماد ندارند. کاملاً دروغ می‌ گویند. بورس ما شاهد دروغگویی آن‌ هاست.»

 

سعید پیوندی

قانون مخفی جمهوری اسلامی برای دروغ‌گویی و مخفی‌کاری

باور عمومی در ایران این است که حکومت دلایل شیوع کرونا در این کشور را پنهان می‌کند

 یادداشتی از سعید پیوندی: داستان ورود ویروس کرونا به ایران از همان ابتدا با پنهان‌ کاری دولت و دیگر نهاد های حکومتی و هرج و مرج مدیریتی آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. نخست وجود بیماری انکار شد و پس از آن نیز خودداری از قرنطینه قم و اماکن مذهبی این شهر و یا انتشار خبرهای نادرست پیرامون ابعاد بیماری، سبب گسترش آن به سایر مناطق نیز گردید. حتی چگونگی رسیدن ویروس به قم هم از همان زمان موضوع مناقشه بود.

 

سهراب رضایی

همه منتظر‌ هستند ببینند که «آخرش چه می‌شود»

بوی شورش می‌آید!

 «بوی شورش می ‌آید!» این گفته‌ ی یک مامور پلیس است. می‌ گوید که شم پلیسی‌ او احساس می‌ کند شورشی در راه است...

او معتقد است «اگر تا آخر اردیبهشت یا اول تابستان واکسن آمد که آمد، اگر نیاید دوباره شورش می ‌شود.» او روی کلمه شورش تاکید دارد و معتقد است درگیری از بانک‌ها و به خاطر چک‌ های برگشتی شروع می‌ شود. او ابعاد این شورش احتمالی را مشابه اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ارزیابی می‌ کند.

 

ایران وایر

گاف بزرگ؛

عددسازی وزارت بهداشت در آمارهای کرونا لو رفت

 وبسایت «۳۱» که به تحیلل، بررسی و ارایه داده های آماری در نمودارها و پلتفورم‌ های مختلف می‌ پردازد، اعلام کرده است به دلیل عددسازی در ارایه آمار مربوط به مبتلایان و قربانیان بیماری «کووید-۱۹» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، دیگر آمار رسمی را به روز نمی‌ کند.

 

حسن بهگر

زبان را هم نژادی کردید؟

 شخصی بنام حمید دادی‌زاده مطلبی مفصل نوشته با عنوان: آیا شما آذری هستید؟....

برادر من، اگر قرار باشد بچه در شکم مادر زبان مادری را فراگرفته باشد که لابد باید به سبک سید علی به محض زایش حرف بزند و شعار بدهد. اصلاً متوجهی که این حرف مسئلهُ یادگیری زبان مادری را از بن بی معنا میکند؟ زبان را میخواهی از شکم مادر ارثی کنی که بگویی هر آذربایجانی که بعد از زایش فارسی یاد گرفت، مورد ستم واقع شده؟

 

 

 حسن روحانی در جلسه ستاد مقابله با ویروس کرونا گفت که مردم باید بانشاط با ویروس کرونا برخورد کنند و خودشان را نبازند. به گفته روحانی اگر کسی روحیه خوب داشته باشد زودتر از کرونا عبور می‌کند‌. او ویروس کرونا را با ابرقدرت‌ها مقایسه کرد و افزود: «اگر شما در برابر ابرقدرت‌ها خود را ببازید پررو می‌شوند و ول نمی‌کنند، ویروس کرونا نیز رفتار و اخلاق مشابه‌ای دارد.» این سخنان دستمایه کاریکاتور این هفته مانا نیستانی برای دویچه وله فارسی است.

  

پیام شادروان دکتر شاپور بختیار

به مناسبت اول ماه می

روز جهانی کارگر

 از سال ۱۸۸۶ که کارگران در شیکاگو برای گرفتن حقوق صنفی خویش به پا خاستند تا توانستند گامی در جهت بهبود شرایط کار و میزان مزد و روابط خود با کارفرما بردارند تا به امروز همه ساله روز اول ماه مه به یادبود آن حرکت گروهی و حق طلبانه به نام روز کارگر در تمام جهان جشن گرفته می شود.

 

تهران – جبهه ملی ایران

به کارگران شریف ایران توجه کنید ومشکلات معیشتی آنان را جدی بگیرید

 بنا بر اخبار و اطلاعات منتشر شده و آنچه که به وضوح مشهود است، شرایط کنونی جامعه در تمامی حوزه ‌ها در سطح «شرایط بحران» طبقه ‌بندی می‌ شود. اقشار مختلف مردم و به ویژه کارگران، همزمان با بحران‌ فراگیری بیماری ویروسی کووید ۱۹  فشار سنگین و شدید اقتصادی را تحمل می ‌کنند اما سیاست کارگشا و موثری برای حل بنیادین این مشکلات از سوی زمامداران به چشم نمی ‌خورد. 

 

تهران – جبهه ملی ایران

معلمان زندانی را آزاد کنید

 دوازدهم اردیبهشت ماه روز تکریم جایگاه رفیع معلم در حالی فرا می رسد، که کشور گرفتار مصائب و بحران های گوناگون است. و نیز شماری از اعضای شریف و فرهیخته ی کانون صنفی معلمان ایران، که برای احیای حقوق حقه ی معلمان کشورشان به گونه ای مدنی اعتراض کرده بودند، یا در زندان به سر می برند یا محکومیت های قضایی آنان را از حقوق اجتماعیشان محروم ساخته است. 

 

بنیاد عبدالرحمن برومند برای حقوق بشر در ایران

«به ما می گویند دست‌هایمان را مرتب بشوییم، اما با چی؟»

 در اواسط فروردین ماه ۱۳۹۹، اعتراضات زندانیان و تلاش آنها برای فرار از چند زندان در ایران، توجه افکار عمومی را به هراس این افراد از ویروس کووید ۱۹ که در کشور بیداد می‌ کند، جلب نمود. ترس و اضطراب زندانیان قابل درک است، زیرا حتی تحت بهترین شرایط، باز هم در مقایسه با کل جامعه، زندانیان در مقابل بیماری های مسری آسیب پذیرترند. 

 

ابوالفضل محققی

آدرس دشمنان در جوابیه آقای سروش

 به مقاله اخیر آقای سروش در رابطه با "کشندگان کمان ملامت می‌نگرم" به مضمون نهفته در این غزل حافظ، که شرح دردمندی وخون دل خوردن حافظ است، به خاطر گشودن کار خود از ابروی جانان و نهایت توبه اوست و ایستادن بر در پیر مغان که از این گشادن کار ملول گردیده است.

 

جمشید اسدی

شستا در بورس؛ نشانه‌های فروپاشی اقتصادی و خیزش اجتماعی

 دولت روحانی هشت میلیارد سهم شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) را در روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹، به بورس اوراق بهادار تهران برد. شستا وابسته به سازمان تامین اجتماعی و این سازمان هم وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی بیمه ‌گر عمومی دولت است، یعنی کارکنان دولتی و در صورت تمایل، مشاغل آزاد را بیمه می‌کند و هنگام بازنشستگی، بیماری، از‌کار‌افتادگی، ازدواج و مرگ به آن‌ها یا بازماندگانشان مستمری می‌دهد.

 

فرامرز داور

استفاده از پامنبری‌های خامنه‌ای به‌عنوان سپر انسانی برای جلوگیری از حمله امریکا

 سرتیپ پاسدار «امیرعلی حاجی‌زاده»، فرمانده نیروی هوای فضای سپاه اظهارات تازه‌ ای درباره روزی که سپاه با دو موشک هواپیمای اوکراینی را بر فراز تهران سرنگون کرد، داشته و جزییات مهمی گفته است. در آن واقعه ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیمای مسافربری کشته شدند. درحالی‌که مقام‌های نظامی در انتظار حمله موشکی احتمالی از سوی ایالات‌متحده بودند و ساعاتی قبل پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق را هدف موشک قرار داده بودند، آسمان ایران به روی هواپیماهای مسافری و غیرنظامی باز بود.

 

فرید انصاری دزفولی

افراد دارای معلولیت در چنگال دو ویروس (۲)

 «توی اوج مثبت اندیشی، کرونام مثبت شد. شما را به خدا توصیه‌ ها را جدی بگیرید. اینجا توی بیمارستان همه چیز خوب نیست. حتی امکانات کمکی برای معلولان ندارند. سرویس بهداشتی مناسب هم نیست. ایکاش حرف‌ هایم به جایی برسد. حالا اگر کسی پول ندارد بیمارستان خصوصی و با امکانات عالی برود تکلیفش چیست؟»

 

ابوالفضل محققی

"افسوس هدر دادیم آن ذات گرامی را"

 

 در آستانه بهار زمانی که ایران، این سرزمین زیبا غرق در شکوفه گردیده، نوای نوروزی با لطافت هوا در هم می ‌آمیخته و طبیعت در اعتدال کامل و اوج زیبائی سر از خواب زمستانی برداشته و زندگی آغاز کرده است. در گوشه‌ ای از این سرزمین، در استان ایلام دخترکی خردسال خود را در اطاقی مخروبه حلق آویز می‌ کند. قبل ازمرگ تمام لباس‌ های مندرس خود را به آتش می ‌کشد و با آرزوی یک لباس تازه که هرگز داشتن آن برایش میسر نگشت چشم از جهان می ‌بندد.

 

برادر دانشجوی نخبه صنعتی شریف:

ماموران سپاه هنگام بازداشت پیشانی علی را شکافتند

 هم ‌زمان با گذشت ۱۲ روز از بازداشت و ادامه بی‌ خبری از وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی المپیادی و نخبه دانشگاه صنعتی شریف، برادر یونسی جزییاتی از ضرب و شتم او هنگام دستگیری را در توییترش منتشر کرد.

 

فرامرز داور

جمهوری اسلامی ایران حکومتی که عادی نیست

چرا جمهوری اسلامی به خراب ‌کاری در خارج از ایران متهم می‌ شود؟

 چرا جمهوری اسلامی ایران از روزهای اول تاسیس تا به امروز، به ‌طور مداوم از سوی کشورهای دیگر به دخالت در امور داخلی دیگران متهم می ‌شود؟ چرا ایران در دوره «محمـدرضا پهلوی» چنین وضعیتی نداشت؟ آیا شاه این بلندپروازی را نداشت که ایران قدرت اول منطقه باشد؟ چرا دولت «دونالد ترامپ» می ‌گوید جمهوری اسلامی یک نظام عادی نیست؟ همسایگان و کشورهای دیگر چه نگاهی به نظام حاکم بر ایران دارند و چرا؟ نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌های نیابتی در کشورهای همسایه از دیدگاه حقوقی چه وضعیتی دارند؟

 

عرفان کسرایی

کرونایاب سپاه؛

چرا حکومت ایران از علم سردرنمی‌آورد؟

 درباره رونمایی از دستگاه ویروس ‌یاب «مستعان ۱۱۰»، اختراع مورد ادعای سپاه پاسداران، طی همین چند روز گذشته بسیار گفته‌ اند و بسیار نوشته ‌اند. دستگاهی از سرهم‌ بندی آنتن رادیویی و دیش کوچک که به ادعای حکومت ایران، تا شعاع ۱۰۰ متری و در مدت ۵ ثانیه قادر به شناسایی و کشف ویروس کروناست.

 

ع. اروند

اجنه ی دوران جاهلیت

در دهان و ذهن خامنه ای

جهش هزاروچهارصدساله از دالان زمان

 در هفته های گذشته نقش اجنه و شیاطین که ما در کودکی از آنها می گفتیم بسیار مهم و سیاسی شده است. بدین علت که مقتدرترین مرد ایران آنها را در شیوع بیماری ویروس کرونا در کشور دخیل دانسته است.

 

اطلاعیه  مطبوعاتی

گروه پزشکان و کادر پزشکی ایرانیان مدافع حقوق بشر

و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران- اتریش

سوء استفاده از ویروس برای فشار بیشتر روی زندانیان سیاسی در جمهوری اسلامی ایران

 زندان های پر ازدحام از یکسو و عدم توجه مسئولین به استاندارد های بین المللی در امر بهداشت زمینۀ مناسبی برای رشد و انتشار بیماری های عفونی به ویژه ویروس کوید-۱۹ را فراهم ساخته اند.

 

سازمان حقوق بشر ایران:

اعدام یک کودک-مجرم،

حکم شایان سعیدپور اجرا شد

 

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹: حکم شایان سعیدپور، کودک-مجرمی که به اتهام «قتل عمد» در طی یک نزاع به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی سقز به اجرا درآمد. طبق کنوانسیون‌ های بین المللی که ایران هم آنها را امضا کرده، اعدام افرادی که پیش از رسیدن به سن قانونی مرتکب جرم می‌ شوند، شدیدا ممنوع است.

 

گزارش سالانه مجازات اعدام در ایران - ۲۰۱۹

دست‌کم ۲۸۰ نفر در سال ۲۰۱۹ اعدام شدند. این آمار نسبت به سال ۲۰۱۸، هفت نفر افزایش داشته است

 دوازدهمین گزارش سالانه اعدام در ایران که توسط سازمان حقوق بشر ایران (IHR) و سازمان  «با هم علیه مجازات اعدام» (ECPM) تهیه شده، به ارزیابی و تجزیه و تحلیل روند مجازات اعدام در سال ۲۰۱۹ در جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

 

کرونا در ایران:

جمعی از پزشکان در نامه ‌ای به وزیر بهداشت خواستار شفافیت

و پاسخگویی به مردم شده ‌اند

 جمعی از پزشکان ایرانی در نامه ‌ای سرگشاده خطاب به وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت پیش ‌آمده ناشی از همه‌ گیری کووید ۱۹ در کشور، خواستار پافشاری وزارت بهداشت بر «نظرات کارشناسی و عقلانی در برابر دیدگاه‌ های ایدئولوژیک»، مبارزه با «خرافه پروری و ترویج انگاره ‌های نادرست» و «شفافیت و پاسخگویی» مجموعه وزارتخانه و ستاد ملی مبارزه شدند.

 

شهریار

چشم روزگار

 جای آن دارد که ریزد خون ز چشم روزگار

در عزای کشور دارا و خاک مازیار

میهن برزین و خاک برمک و ملک قباد

کشور آذرگشسب و سرزمین شهریار

 

حسن بهگر

تو پسر اون یکی هستی

 آقای فرخ نگهدار در یک یادداشت فیس بوکی از حزب چپ ایران (فداییان خلق ) بعنوان «میراث دار و حامی سنت ملی و مصدقی» نام برده است که هم جای تأمل دارد و هم خنده. در اینکه بخشی از فعالان چریک های فدایی خلق از جمله بیژن جزنی، سابقه ی فعالیت در جبهه ملی (دوم) را داشتند و بعد به گروهی پیوستند که نام چریک های فدایی خلق گرفت، جای شک نیست. اما ادعای اینکه گروه اخیر میراث دار و حامی سنت ملی و مصدقی بوده باشد مضحک است.

 

مرتضی نگاهی

دلتنگی های نویسنده خیابان لمبارد سانفرانسیسکو

من و تارم

 کسی رفته بود دکان آلات موسیقی و به هر سازی اشاره می‌ کرد قیمت ‌اش را می‌پرسید:

  ـ این تار قیمت ‌اش چنده؟ جواب می‌ شنید: «این تار نیست. گیتار است.» چرخی می ‌زد و می ‌پرسید: این تار قیمت‌ اش چنده؟ می ‌شنید: «تار نیست، کمانچه است.» همین طوری تمام مغازه را گشت می‌ زد و قیمت «تار»‌ها می‌ پرسید. اما تار مورد نظر او ویلن بود، کمانچه بود، سنتور بود، عود بود و... فروشنده حوصله ‌اش سر رفت: «این‌ها تار نیستند!» مشتری جواب داد: «ببخشید. چشمان من تار می ‌بینند!»

 

کامیار بهرنگ گیاهچی

قرض روی قرض بسیار است

دولت بدهکار هر لحظه به ورشکستگی نزدیک تر می شود

 در روزهایی که کرونا اقتصاد جهان را به شکل‌ های گوناگون تحت تاثیر خود قرار داده است، برخی کشورها به روش سنتی و مطمئنی از مردم خود کمک می گیرند. این روش چیزی جز اوراق قرضه دولتی نیست. البته در این مسیر و با توجه به اقتصاد به ‌هم ‌پیوسته جهانی، ابعاد خرید این اوراق گاه از مرزهای جغرافیایی فراتر می ‌رود و مشتریان خارجی نیز جویای دریافت سود از شتاب گردش اقتصادی کشورهای دیگر می ‌شوند.

 

مجتبی دهقانی

نمازی‌ها؛ جعبه سیاه آتش سوزی سینما رکس آبادان و کرسنت

سیامک و باقر نمازی در پنجمین سال بازداشت همچنان اسرار معاملات نفتی و آتش‌سوزی را در سینه نگاه داشته‌اند

 درست یک ‌ماه پیش از آنکه مذاکرات فشرده مقام‌ های ایرانی و ۱+۵ در روز ۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ به توافق هسته ‌ای برجام منجر شود، خبرگزاری‌ های وابسته به سپاه، انتشار چند گزارش علیه سیامک نمازی تاجر ایرانی-آمریکایی را آغاز کردند و او را «مرد پشت پرده دلالی رابطه تهران و واشنگتن» لقب دادند.

 

علی شاکری زند

 

به مناسبت چهل ویکمین سال جمهوری اسلامی

برگ هایی از زندگی سیاسی شاپور بختیار*

 

۳۹ـ تدارکات و ترتیبات سالیوان برای

ایجاد پیوند میان ارتش و نمایندگان خمینی

دو ـ آشنایی بیشتر با سالیوان

 مقایسه ی خاطراتی که پیش از این از سالیوان نقل شد با اسناد آمریکایی آزادشده ی نقل شده در بی بی سی و نیز برخی از اطلاعات دیگری که او در باره ی خود در کتابش می دهد برای درک ارزش داوری های او در أمور حیاتی ایران در زمان سفارتش در ایران بسیار آموزنده است.

 

هادی خرسندی

مثنوی کارتن خواب و گورخواب

در شبی کرونائی

 در کرونائی شبی، پر اضطراب     گفت کارتنخواب با یک گورخواب:

امشبی لطفا بده بر من پناه     چونکه ترسم از بسیج و از سپاه

گر بپرسندم که بیرونی چرا     باشدم با این جماعت ماجرا

 

مراد ویسی

نیروی قدس پس از قاسم سلیمانی

 سرتیپ اسماعیل قاآنی برای نخستین بار در مقام فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران به عراق رفته و در فرودگاه بغداد تحت تدابیر شدید امنیتی اما به طور غیر علنی از او استقبال شده است. برخی منابع می ‌گویند او با سه خودرو فرودگاه را ترک کرده، اما اینکه در کجا اقامت کرده و با چه کسانی ملاقات کرده و چه زمانی عراق را ترک کرده، نامعلوم است.

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

 همه گیری ویروسی هراسناکی که سراسر جهان را درهم نوردیده و جامعه بشری را به شکلی بی سابقه درگیر کرده، میهن ما را نیز مانند سایر کشورها مورد تاخت وتاز قرار داده است. اما گستردگی تاختن بی امان آن به ایران به یقین نباید در حد و اندازه ای که اکنون با آن مواجهیم می بود. اگر ده ها پرواز هواپیماهای ماهان پس از پیدایش اپیدمی در چین، به آن کشور صورت نمی گرفت.

 

سازمان حقوق بشر ایران:

قتل یک کودک-مجرم به دست ماموران زندان:

دانیال زین‌العابدینی پیش از اعدام، کشته شد

 سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹: دانیال زین العابدینی، کودک-مجرم محکوم به اعدام زندان مهاباد، با ضرب و جرح ماموران به قتل رسید. 

 

روایتی تلخ از حضور در بیمارستان بقیه الـله تهران

کیت ‌های تست ویروس کرونا در راه آمریکا؛ مردم در راه بیمارستان‌ های خصوصی!

 

 یکی از بیماران مشکوک به ویروس کرونا تجربه خود را از حضور در یکی از بیمارستان‌ های معین مخصوص بیماران کرونایی در تهران برای رویداد ۲۴ شرح داده و می‌ گوید زمانی که برای ویزیت و تست ویروس کرونا به بیمارستان بقیه الـله متعلق به «نیروهای مسلح» مراجعه کرده، بیماران را به خاطر کمبود کیت تست ویروس کرونا به مرکز درمانی دیگری ارجاع دادند! این در حالی است که در روزهای گذشته بیمارستان بقیه الـله پیشقدم شده بود که محموله‌ های بهداشتی را به دست مردم مستضعف آمریکا برساند.

 

حسین باستانی

روایتی از ماجرای مک فارلین که محسن کنگرلو خواست بعد از مرگش منتشر شود

 او در مصاحبه خود، از جمله این روایت اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی فرماندهان نظامی را که آمریکایی ها در جریان معامله دو کشور موشک های معیوب به تهران فرستاده بودند، "نادرست" دانسته است. آقای کنگرلو همچنین با تاکید بر اطلاع آیت الله خمینی، سپاه پاسداران و سران سه قوه از معامله محرمانه با آمریکایی ها، سپاه را طرف اصلی این معامله دانسته و از سوی دیگر، حسن روحانی را متهم کرده که با جلوگیری از پرداخت بخشی از پول تسلیحات آمریکایی در سال ۱۳۶۵، باعث به هم خوردن روابط طرفین شده است.

 

ناصر اعتمادی

گزارش لوموند

دربارۀ راهبرد حکومت ایران برای پنهان کردن عمق و دامنۀ بحران کرونا

 لوموند روزنامۀ عصر پاریس، در شمارۀ امروز خود، سی و یکم مارس، گزارش ویژه ای را به "شبکۀ یک خبر" سیمای جمهوری اسلامی در مواجهه با ویروس کرونا اختصاص داده و نوشته است که در این خصوص مهمترین دستگاه تبلیغات حکومت اسلامی ایران دو هدف همزمان را دنبال می کند:

 

امير بيگلرى

ایرادهای همه‌پرسی فروردین ۱۳۵۸

 همان ‌طور که می ‌دانیم، طی روزهای ۱۰ و ۱۱ فروردین ۱۳۵۸، یعنی کم‌ تر از دو ماه پس از انقلاب بهمن، ایرانیان به پای صندوق‌ های رأی فرا خوانده شده بودند تا در همه ‌پرسیِ نوعِ نظامِ آینده شرکت نمایند. نتیجهٔ آرا در ۱۲ فروردین اعلام شد.

 

همایون مهمنش

در ضرورت ارتش و پلیس ملی

برای حفظ و پایدار نمودن دموکراسی آینده ایران

 نزدیک به دودهه پس از پیروزی انقلاب مشروطه، رضاشاه قدرت حکومتی را در دست خود متمرکز و انحصاری نمود. او که طبق قانون اساسی مشروطه باید مقامی غیر مسئول می بود فرمانده هر سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه و قوای مسلح کشور شد. با ورود نیروهای متفقین به کشور صفوف ارتش از هم پاشید، و با پایان حکومت او و تبعیدش به ژوهانسبورگ، ارتش که قائم به فرد و متکی به او بود در مدت زمان کوتاهی فروریخت. 

 

مراد ویسی

پرده‌برداری از ۱۰ قرارگاه منطقه‌ای نیروی زمینی سپاه

 پنجشنبه هفتم فروردین برای نخستین بار به طور رسمی وجود قرارگاه‌ های ده‌ گانه نیروی زمینی سپاه با ذکر اسامی آنها در کنار یکدیگر در خبرگزاری ‌های داخل کشور اعلام شد. ۱۰ قرارگاهی که در کنار قرارگاه ثاراللـه شبکه ‌ای سراسری را برای فرماندهی و هدایت فعالیت‌ های سپاه تشکیل می ‌دهند.

 

تخمین تکان دهنده میزان جان‌باختگان کرونا در ایران توسط دو پژوهشگر،

با استفاده از مدل‌سازی

مبتلایان به کرونا در ایران تا اول‌ فروردین۹۰۰ هزار نفر، جان‌باختگان ۱۵هزار نفر

 این پژوهشگران با اشاره به اینکه «این مطالعه به توسعه و تخمین مدلی دینامیکی از گسترش بیماری و تطبیق آن با داده‌ های رسمی و غیررسمی از میزان بیماری و مرگ و میر می ‌پردازد»، اشاره کردند که «تفاوت این مدل با مدل‌ های رایج در این است که متغیرهای درصد تست و سطح تعاملات اجتماعی، درون ‌زا بوده و از گسترش بیماری بازخورد می ‌گیرند.»

 

اعلامیه سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

جان زندانیان سیاسی در خطر است

زندانیان سیاسی را  بدون قید و شرط آزاد کنید

 در آغاز سال جدید  با شیوع ویروس کرونا خطر بزرگی جان زندانیان سیاسی را تهدید می‌ کند. به همین خاطر است که نسرین ستوده و عده زیادی از زندانیان اعتصاب غذا کرده ‌اند. زندانیان به شرایط خشونت ‌آمیز و غیرانسانی در زندان ‌ها معترض هستند

 

محسن رنانی

دیکتاتورها اعتياد به دشمن تراشی دارند

 این نوروز توفیق یافتم تا خواندن کتاب "نقد و تحلیل جباریت" نوشته مانس اشپربر را تمام کنم، این روانشناس آلمانی این کتاب را پیش از آنکه هیتلر جهان را به کام جنگ جهانی دوم بکشاند، نگاشته و حتی در کتاب خود از روی تحلیل روانی رفتار دیکتاتورها، پیش‌بینی کرده است که کسی مثل هیتلر سرانجام خودکشی خواهد کرد!

 

حسن بهگر

در مقابل آتش تبلیغات جا خالی نکنیم

 ملت ما به سبب اختناق و استبداد مذهبی که اجازه گردش اطلاعات را نمی دهد، در چنگال تبلیغات سیاسی کشورهای بیگانه ای گرفتار است که هر کدام سود خود را می جویند. بیگانگان در این راه سرمایه گذاری های کلانی کرده اند تا به شستشوی مغزی مردم بپردازند. از بهترین وسایل مدرن و مشاوره روانشناسان اجتماعی و تبلیغاتی برخوردارند. از جانب دیگر، دروغگویی و جنایات بیشمار رژیم، مردم راعاصی کرده و به جایی رسانده که به هیچ سخن و ادعای این حکومت باور ندارند و حاضرند هر یاوه و چرندی را که از موضع مخالفت گفته میشود، باور کنند. این وضعیت، تشخیص مطلب درست از نادرست را بسیار مشکل کرده است. 

 

شاهد علوی

نامه سازمان پدافند غیرعامل برای پنهان کردن شیوع کرونا در ایران تا بعد از انتخابات

 مقامات جمهوری اسلامی می ‌گویند روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ وجود ویروس «کرونا» در ایران را کشف و همان روز هم در مورد آن اطلاع ‌رسانی و اقدامات لازم برای کنترل ویروس را شروع کرده ‌اند. پیش ‌تر، «ایران ‌وایر» در گزارشی تحقیقی نشان داده بود که برخلاف ادعای مقامات ایرانی، آن‌ ها پیش از ۳۰ بهمن از وجود ویروس کرونا در ایران مطلع بوده‌ اند.

 

محمـد رضا روحانى

نامه آقا رضای وکیل به آسیدعلی امام

 خدمت مقام مقدس و محترم ولى مطلقه فقيه، مرجع اعدل واعلم شيعيان و رهبر مسلمانان جهان حضرت ايت الله العظمى سيد على خامنه اى حسينى

آن مقام معظم با خبرند كه روز ٢٩ اسفند جمعى از دانشگاهيان و فعالان سياسى داخل و خارج از ايران در نامه اى تحت عنوان "درخواست كمك از  آمریکا براى همراهى با مردم ايران در مبارزه با كرونا"١ را امضاء و براى آقاى ترامپ رئيس جمهورى  آمریکا فرستاده اند. 

 

رضا فرمند

شما در ایران، تمام شده‌اید

 چه تلخ!

چه دردناک!

قلتشن‌ دُرشت‌گویی را برمی‌گمارند

تا زیبایی طبیعی و هوش‌ربای زنان را

که راه‌های آینده را به خویش می‌کشد

در کوچه ها و خیابانها غلط گیری کند

 

احسان منوچهری - رادیو بین المللی فرانسه

روزنامۀ فرانسوی:

شمار افراد ابتلا یافته به کرونا در ایران شاید از چین نیز بیشتر باشد

چرا آمارهای ایران نادرست و سیاست‌ های این کشور ناکارآمد تلقی می‌ شود؟

 ایران در نیمروز جمعه اول فروردین ماه اعلام کرد که در شبانه روز پیش از آن ١۴٩ نفر براثر بیماری «کوید ١٩» جان خود را از دست داده ‌اند. این چنین شمار درگذشتگان در یک روز که در آغاز هفته ١١٣ نفر بود در پایان آن به ١۴٩ تن رسید. هر چند آمار رسمی ارائه شده از سوی وزارت بهداشت ایران از روند فزایندۀ ابتلا و مرگ ومیر در این زمینه حکایت دارد، موسسات و گروه ‌های تحقیقاتی، نهادهای بین ‌المللی و بسیاری رسانه ‌های جهانی در درستی این آمار تردید فراوان دارند و شمار افراد ابتلا یافته و نیز درگذشتگان بر اثر ویروس کرونا را بسیار بیش از ارقام اعلام شده می ‌دانند و یکبار دیگر پنهانکاری مقامات این کشور را عامل شیوع فزایندۀ ویروس ارزیابی می ‌کنند.

 

مهران رفیعی

شت های کج خمینی و دیوار ناراست سروش

 بنظر می رسد که عبدالکریم سروش چیزهای زیادی را به خوبی می داند و به زیبایی آن ها را شرح می دهد اما یک نکته را اصلا نمی داند، شاید هم نمی خواهد که بداند. او نمی داند که روح الله خمینی از کج ترین خشت ها برای ساختن شالوده نظام جمهوری اسلامی استفاده کرده است و به همین علت است که هر روزه شاهد فروریختن بخشی از این دیوار بدقواره و هولناک بر سر مردم ایران، کشورهای منطقه و جهان هستیم. 

 

خاطره‌ای بمناسبت سخنرانی سالانه مركز اسناد و پژوهش‌های ایرانی

درباره دكتر غلامحسین صدیقی

«آنچه اینها می‌كنند»

 «آقای مهدوی می‌ دانی اگر این آقایانی كه شما از آنها نام می‌ برید یعنی روحانیون به حكومت برسند چه خواهند كرد؟ من می ‌گویم "آنچه اعراب و مغول‌ها جدا جدا كردند، اینان یكجا خواهند كرد" و همه را حتی آقای دكتر شریعتی را كه من شخصاً بدلیل ضعف علمی توصیه كردم بجای دانشگاه تهران در دانشگاه مشهد استخدامش كنند را نیز از تیغ خواهند گذراند، اینها را من از روی تجارب تاریخی ایران و جهان می‌ گویم و حتی خواهم كوشید كه از وقوع چنین حادثه‌ ای پیشگیری شود.»

 

رضا حقیقت‌نژاد

منبع ادعای خامنه‌ای درباره کرونای مخصوص ایرانی‌ها کیست؟

 آیت ‌اللـه علی خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سوم فروردین در سخنرانی نوروزی ‌اش دولت آمریکا را به «ساخت ویروس کرونا» متهم کرد و گفت: «گفته شده که یک بخش [ویروس کرونا] برای ایران بالخصوص تولید شده است. با استفاده از آشنایی ‌های ژنتیک ایرانی که از وسایل مختلفی به دست آورده ‌اند، این بخش را برای ایران درست کرده‌ اند».

 

سازمانهای جـبهه ملّـی ایـران در اروپا

فرخنده باد آیین نوروز

و روز ملّی شدن صنعت نفت

 نوروز، این آیین باستانی را به هموطنان عزیز شادباش می ‌گوییم. با گذشت‌ دهها قرن، و به‌ رغم فراز و فرودهای تاریخی، مصائب، بلایا و ناسازگاری ‌های  طبیعی، جشن ملّی نوروز، این کهن ترین و زیباترین آیین ایرانی، همواره پابرجا بوده است. 

 

آرش گنونی

گزارش و تحلیل

ویروس کرونا سلاح بیولوژیک هست یا نیست؟

 شیوع سریع و مرگبار ویروس کرونا در بسیاری کشورها، که نمونه کم ‌‌سابقه ‌ای از همه ‌گیری جهانی یک بیماری در تاریخ بشر را به نمایش گذاشته، بازار شایعه ‌ها و تئوری‌ های توطئه را داغ کرده است؛ شایعاتی که حتی برخی زمامداران در جهان، ازجمله رهبر جمهوری اسلامی، به ترویج آن دامن می ‌زنند.

 

حسین باستانی

انتشار روایت هاشمی رفسنجانی از پیش بینی انتخاباتی رهبر

 "شب میهمان رهبرى بودم. درباره انتخابات صحبت شد. ایشان هنوز ناطق را جلو مى‌ داند، اما فکر مى‌ کنند که به مرحله دوم مى ‌رسد... حساسیتى روى پیروزى احتمالى آقاى خاتمى نشان ندادند."

 

۲۹ اسفند ۱۳۲۹

روز بزرگ پیروزی ملی

 بعنوان ادای احترام به سالروز ملی شدن صنعت نفت (۲۹ اسفند ۱۳۲۹) قسمتی از نطق ۱۷ شهریور ۱۳۳۰ دکتر محمـد مصدق در مجلس شورای ملی را نقل می کنیم، باید متذکر شویم که این نطق در پاسخ انتقادات نمایندگان دست نشانده ارتجاع و استعمار بود که در مورد پیشنهاد «استوکس» دست به گلایه زدند و شکوه آغاز کردند  که چرا در چنین «موقعیت تنگی» مصدق از پذیرفتن پیشنهاد انگلستان سر باز زده است.

 

مسعود نقره کار

کرونا در سیاهچال‌های حکومت اسلامی

 در طول و عرض ِ تاریخ فقدان یا کمبود امکان ‌های بهداشتی و درمانی در زندان‌ ها بخشی از مجازات زندانی محسوب شده است. محروم و محدود کردن از دسترسی به غذا و آب کافی و لازم، محروم کردن از نورآفتاب و هواخوری، محروم و محدود کردن از وسائل و امکان‌ های بهداشتی، فقدان و نبودِ امکان‌ ها و تمهیدات برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ ها و درمان آن ‌ها، سبکی کیفری و نوعی تنبیه زندانی بوده است.

 

تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران

در این  سیاه ترین برهه های تاریخ مان،

باز هم روز ملی شدن نفت و آیین نوروز را گرامی می داریم

 سر فرانسیس شپرد، سفیر انگلیس در تهران در سال ۱۳۲۹، دریافته بود، که جنبش ملی کردن صنعت نفت به رهبری دکتر محمـد مصدق و پشتیبانی فراکسیون جبهه ی ملی ایران در مجلس شورای ملی، با تطمیع مالی فروکش نخواهد کرد و به وزارت خارجه ی بریتانیا سازش را پیشنهاد داد. ولی این وزارتخانه در دهم اسفندماه ۱۳۲۹ پاسخ داد: «هیچ گونه سازشی در مورد ملی کردن نفت بدون در خطر انداختن صنایع نفت امکان پذیر نخواهد بود.»

 

اعتصاب غذا در اوین در مخالفت با آزاد نکردن زندانیان سیاسی

 

 براساس تازه ‌ترین گزارش ‌های وب‌ سایت ‌های فعال در حوزه حقوق بشر، به دنبال احتمال سرایت ویروس کرونا به زندان‌ های ایران، تعدادی از زندانیان سیاسی، فعالان مدنی و معترضان آبان ۹۸ در اعتراض به عدم موافقت مقامات قضایی با آزادی موقت و مرخصی آنها و بلاتکلیفی پرونده خود، دست به اعتصاب غذا زده ‌اند.

 

فرهاد فتحی

آقای وزیر مردم با کدام ساز شما برقصند؟

 آقای نمکی، وزیر بهداشت در مصاحبه ‌ای که از صدا و سیما پخش شد از مردم گلایه می‌کند که چرا در خانه نمی‌مانند و ما را به زحمت می‌اندازند! او می‌گوید وقتی در یک کشور خارجی اعلام می‌شود که مردم از خانه بیرون نیایند همه از دولت پیروی می‌کنند و هیچ کس از خانه بیرون نمی آید.

 

احسان مهرابی

کرونا؛

بستری شدن بیش از ۳۲ هزار تن در ۳۰ استان ایران و جان باختن ۱۳۱۰ نفر

 بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام ‌های رسمی محلی و منابع وزارت وزارت بهداشت به دست آورده است، تاکنون ۳۲ هزار و ۲۷۱ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۰ استان ایران بستری شده و یا تحت نظر قرار گرفته‌ اند.

 

حسن بهگر

سال کرونومی

 سال کرونومی می گویم مثل سال وبایی و طاعون. بلایی است که برای همه جهان رسیده ولی برای کشور بلادیده ما همین یکی کم بود تا تراژدی این ملت اسیر را کامل کند.