نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2020‏/11‏/17

 

 

 

عفو بین‌الملل:

هدف از قطع اینترنت در آبان ۹۸ پنهان کردن کشتار بود

عفو بین‌الملل سایتی ویژه درباره سرکوب آبان ۹۸ راه‌اندازی کرد

سازمان عفو بین‌الملل برای پیگیری سرکوب خونین اعتراضات مردمی در آبان ۹۸ یک سایت ویژه راه‌اندازی کرده و از شهروندان ایرانی خواسته که ویدیوهای مربوط به سرکوب اعتراضات را برای این سازمان بفرستند.

در سال‌روز سرکوب اعتراضات مردم ایران در آبان‌ماه سال ۹۸، سازمان عفو بین‌الملل از تحقیقات جدیدی در ارتباط با این پرونده خبر داد.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده است که مسئولان جمهوری اسلامی برای پنهان کردن کشتار معترضان توسط نیروهای امنیتی و  انتظامی، اینترنت را به صورت هدفمند قطع کردند.

سازمان عفو بین‌الملل یک وب‌سایت ویژه برای افشای ابعاد سرکوب اعتراضات در آبان‌۹۸ راه‌اندازی کرده است. اطلاعات مختلفی شامل نام بخشی از قربانیان، تصویر کشته‌شدگان این اعتراضات و ویدیوهایی تایید شده در این سایت قابل مشاهده هستند. 

سازمان عفو بین‌الملل از شهروندان ایرانی درخواست کرده است که ویدیوهای مربوط به اعتراضات آبان ۹۸ و همچنین نحوه برخورد نیروهای انتظامی را برای انتشار در اختیار این سازمان قرار دهند.

عفو بین‌الملل در گزارش خود شمار قربانیان سرکوب اعتراضات آبان را دست‌کم ۳۰۴ نفر اعلام کرده است. این در حالی است که در گزارش خبرگزاری رویترز، تعداد قربانیان ۱۵۰۰ نفر اعلام شده است.

دیانا الطحاوی، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل درباره راه‌اندازی این سایت گفته است: «انتشار اخبار مربوط به سرکوب خونین و مرگبار تظاهرات مردم در نوامبر سال گذشته باعث شد جهان از دیدن خشونت نیروهای امنیتی ایران تکان بخورد. مسئولان جمهوری اسلامی پس از آن دسترسی به اینترنت در ایران را به طور هدفمند قطع کردند، تا دامنه نقض خشن حقوق بشر در گوشه و کنار ایران را از نگاه جهانیان پنهان کنند.»

او گفته است که جمهوری اسلامی با این اقدام خود بر آن بود تا در سکوت و خفا، و با قرار دادن کشور در حالت "آفلاین" به سرکوب مردم بپردازد و مانع از اطلاع‌رسانی مردم به جهان شود. اما مردم ایران باید صدای این سرکوب را به گوش جهانیان برسانند.

*   *   *

عفو بین‌الملل سایتی ویژه درباره سرکوب آبان ۹۸ راه‌اندازی کرد

در سال‌روز آغاز اعتراضات مردم ایران در آبان سال ۹۸، سازمان عفو بین‌الملل یک وب‌سایت ویژه راه‌اندازی کرده است. این وب‌سایت حاوی اطلاعاتی درباره سرکوب‌های خونین و قطع اینترنت در ایران در روزهای اعتراضات گسترده آبان است.

Bildcollage von Amnesty International Iran Opfer landesweiter Unruhen

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) با انتشار گزارشی خبر از راه‌اندازی یک وب‌سایت ویژه در ارتباط با سرکوب خونین اعتراضات مردم ایران در نوامبر سال گذشته (آبان ۹۸) داده است.

این وب‌سایت شامل ویدیوهای تایید شده، تصاویر بخشی از قربانیان سرکوب اعتراضات، نام شماری از قربانیان، وضعیت اینترنت و قطع آن در روزهای حساس سرکوب است.

وب‌سایت ویژه سازمان عفو بین‌الملل با همراهی مدرسه هرتی (Hertie School) و در مشارکت با پروژه تحلیل و رصد قطع اینترنت تهیه شده است. لینک این وب‌سایت در زیر این گزارش نیز آمده است.

موضوع این‌وب‌سایت قطع اینترنت در ایران با هدف پنهان کردن سرکوب خونین است. این وب‌سایت شش بخش مختلف را شامل می‌شود:

۱. اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ ایران

۲. قطع اینترنت

۳. تیراندازی غیرقانونی بر روی معترضان

۴. قطع اینترنت به چه معناست؟

۵. قوانین بین‌المللی ناظر بر حقوق بشر درباره قطع اینترنت چه می‌گویند؟

۶. توصیه سازمان عفو بین‌الملل

نگاهی به محتویات این وب‌سایت

در این وب‌سایت به شروع اعتراضات نسبت به گران شدن یک‌شبه بهای بنزین در روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۵ اشاره شده است.

در این بخش آمده است که گران شدن بنزین عملا به زندگی اقشار کم‌درآمد جامعه در ایران که با بحران اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کردند، آسیب رسانده است. اما شعارهای مردم ناظر بر عبور از حکومت اسلامی و اصلاحات قانونی در ایران بوده است.

در این گزارش آمده است که مردم خواستار پایان یافتن نظام جمهوری اسلامی شده و عکس‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را به آتش کشیده‌اند.

Iran Proteste gegen Erhöhung der Benzinkosten

در بخش دیگر این وب‌سایت به موضوع قطع اینترنت از روز ۱۶ نوامبر اشاره شده است. مرکز رصد تبادل اطلاعات اینترنتی در کالیفرنیا از ریزش علائم اتصال اینترنتی از غروب روز ۱۶ نوامبر گزارش داده بود.

هدف از قطع اینترنت در ایران، سرکوب پنهان اعتراضات اعلام شده است. در این گزارش آمده است که دو سوم کشتار معترضان در ایران ظرف ۴۸ ساعتی روی داده است که دسترسی به اینترنت در ایران قطع بوده است.

نه تنها ارتباطات اینترنتی در داخل کشور مختل بوده، بلکه مسئولان جمهوری اسلامی مانع از به اشتراک گذاشتن تصاویر و ویدیوهای این اعتراضات به خارج از کشور نیز شده بودند.

در این گزارش به ماده ۱۹ و ۲۱ میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی اشاره شده که در آن قطع دسترسی به اینترنت به‌مثابه نقض حق بنیادین آزادی بیان تلقی شده است. کمیته بین‌المللی حقوق بشر نیز هرگونه قطع دسترسی به اینترنت را غیرقانونی اعلام کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده است همه اطلاعات مربوط به سرکوب اعتراضات آبان‌ماه را ارائه کند.

این سازمان در عین حال خواستار اعزام یک گروه بین‌المللی حقیقت‌یاب در مورد سرکوب این اعتراضات و امتناع حکومت از  قطع اینترنت در مواقع بروز رویدادهای مشابه شده است.

این نهاد حقوق بشری در عین حال توصیه‌هایی به شورای حقوق بشر برای اعمال فشار به حکومت ایران نموده است.

برای دسترسی به وب‌سایت ویژه سازمان عفو بین‌الملل درباره سرکوب اعتراضات مردم ایران در آبان‌ماه ۹۸ لطفا اینجا را کلیک کنید.

منبع: دویچه وله فارسی

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.