نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏دوشنبه‏، 2020‏/10‏/26

 

 

 

حذف تصاویر زنان از سنگ قبرها در رویان مازندران

در شهر رویان مازندران تصاویر زنان از سنگ قبرها بدون اطلاع  خانوداه درگذشتگان به دستور هیات امنا حذف شده است. این اقدام خودسرانه نگرانی و اعتراض خانواده‌های متوفی را برانگیخت و در فضای مجازی انعکاس وسیعی یافت.

default

پس از ماجرای حذف تصویر دختران از کتاب‌های درسی ایران حذف تصاویر زنان از سنگ قبر گورستانی در ایران دوباره جنجال آفرید. اعتراض به این اقدام که توسط نهاد وابسته به شهرداری شهرستان رویان (علمده سابق) انجام گرفته ادامه دارد.

خبرگزاری ایرنا نوشته است خانواده‌های افراد متوفی از استتار چهره منقوش زنان بر سنگ قبرهای آرامستان رویان در مازندران را عملی "خودسرانه" دانستند که بدون اطلاع خانوداه درگذشتگان انجام گرفته است.

ایرنا از قول اهالی رویان می‌نویسد: «عصر پنجشنبه که شهروندان برای فاتحه‌خوانی به مزار درگذشتگان خود رفتند، با سنگ قبرهای مخدوش شده‌‌ روبرو شدند که تصویر روی آن با رنگ پوشانده شده بود.»

این اقدام تنها در مورد مزار زنان درگذشته صورت گرفته است. یکی از افرادی که تصویر مادرش را پاک کرده‌اند گفته است که این اقدام با تصمیم هیات امنا و تحت عنوان این‌که از نظر شرعی و عرفی جایز نیست انجام گرفته است.

رویان، نام جدید شهرعلمده است که بین نور و نوشهر قرار دارد.

خانواده‌ها در این شهر نسبت به رفتارهای خودسرانه و بی‌احترامی به درگذشتگان خود اعتراض کرده‌اند و از هیأت امنای آرامگاه خواسته‌اند که باید سنگ قبر را مانند آن‌چه که از ابتدا بود تحویل دهند.

به نوشته رسانه‌های ایران تصاویر حذف شده از جمله "متعلق به بانوان مسنی بوده است که حجاب اسلامی کاملی داشتند".

رئیس شورای اسلامی شهر رویان گفته است که از طریق فضای مجازی از حذف تصاویر بانوان از سنگ قبر با خبر شده و شهرداری رویان خواهان توضیح هیات امنا شده است.

فائزه عباسی، خبرنگار در حساب توییتری خود حذف نام زنان از سنگ قبر را "زن ستیزی" دانسته است.

faeze abbasi

@faeze1219

زن ستیزی اینجا حد و مرز نداره

عصر پنجشنبه گذشته که تعدادی از شهروندان رویان برای زیارت اهل قبور بر مزار درگذشتگان خود رفتند، با سنگ قبرهای مخدوش شده‌ای مواجه شدند که تصویر روی آن با رنگ پوشانده شده و  افرادی اقدام به حذف تصویر صورت زنان از روی قبرها کردند/ایرنا

حذف تصاویر زنان از سنگ قبر علاوه بر جریحه‌دار کردن احساسات خانواده‌های متوفی پیامدهای منفی دیگری هم به دنبال خواهد داشت که در صورت عدم برخورد قانونی با این "رفتار سلیقه‌ای" در شهرستان کوچکی چون رویان می‌تواند به پدیده‌ای همگانی و سراسری در کل کشور تبدیل شود و در همه گورستان‌های کشور رواج پیدا کند.

منبع: دویچه وله

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.