نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏يکشنبه‏، 2020‏/06‏/28

 

 

منتشر شده در 27/06/2020

کرونا در ایران:

هر ۱۳ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا جان می بازد؛

مرگ مغزی نوجوان ۱۶ ساله در بوشهر بر اثر کرونا

متن توسط : ار.اف.ای

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ۱٨۰ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢۹٢٨ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند».

وزارت بهداشت ایران، روز شنبه ۷ تیر، اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ٢۴۵۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۱٢۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی، در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان، قزوین، کرمان، زنجان و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار گرفته‌اند.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز شنبه ۷  تیر، اعلام کرد:«بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢۴۵۶ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ۱۱۳۹ نفر از آنها بستری شده‌اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٢٢۰ هزار و ۱٨۰ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ۱٢۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۱۰ هزار و ۳۶۴ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ۱٨۰ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٢۹٢٨ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند».

وی افزود: «استان‌های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا و بستری به کووید- ۱۹ را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند».

ایرج حریرچی: هر ۱۳ دقیقه یک بیمار مبتلا به کرونا جان می بازد؛ هر ۳۳ ثانیه یک ایرانی به کرونا مبتلا می‌شود

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، روز شنبه گفت: «هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به دلیل کرونا فوت می‌کند، این موضوع  زنگ خطری است که باید تلاش کنیم فاصله‌گذاری را بیشتر رعایت کنیم. در برخی استان‌ها با شدت بیماری مواجهیم و اقدامات استانی و شهرستانی‌ خصوصاً در شهرستان‌های قرمز باید به حداکثر ممکن انجام شود که نیازمند همکاری مردم و همراهی تکت تک افراد جامعه است».

وی تصریح کرد: «رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۲ درصد، استفاده از ماسک ۸۵ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را کاهش می‌دهد که ارقام بسیار مهم و قابل تاثیری هستند و از امروز پویش استفاده همگانی از ماسک با هشتگ "من-ماسک-می‌زنم" در کشور آغاز می‌شود».

وی دربارۀ درگیری چند اندامی در بیماری کووید-۱۹، گفت: «ویروس کرونا از ابتدا هم به صورت سیستماتیک اقدام می‌کرد و وجه بارز آن در ریه و به صورت تنفسی بود. حال به تدریج متوجه شدیم که کرونا اثرات عصبی هم می‌دهد و می‌تواند حس بویایی و چشایی را از بین ببرد و بعد اثراتش در عروق مشخص شد که می تواند در عروق اثرات انعقادی داشته باشد که این عروق در اعضای مختلف هستند و می‌توانند اثرات خود را نشان دهند. در برخی موارد علائم گوارشی و در برخی موارد علائم سیستماتیک ویروس مانند تب، درد عضلانی و غیره خود را نشان می‌دهد».

وی ادامه داد: « باید توجه کرد بعد از اینکه ویروس به مرحله‌ای رسید و درگیری به وجود آمد، مانند سایر عوامل عفونی اعم از ویروس و یا باکتری باعث سلسله وقایعی می‌شود که ناشی از واکنش بدن به این ویروس است و بدن گاهی با خودش هم وارد جنگ می‌شود. یعنی با ریه آسیب‌دیده وارد جنگ می‌شود و گاهی آثار کلیوی و کبدی دیده می‌شود. ضمن اینکه درمان‌های طولانی‌مدتی هم که بری این بیماری انجام می‌شود و همانطور که همیشه می‌گوییم دارو سم است، خود داروها هم عوارض جانبی دارند».

هر مبتلای بدون علامت، ۴۰۶ نفر را مبتلا می کند

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، تصریح کرد: «هر نفر مبتلای بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی می‌تواند ۴۰۶ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کرونا مبتلا کند». وی تاکید کرد: «افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و افرادی که آنتی‌بادی آنها بر اساس آزمایش مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند، همچنان باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند؛ چراکه هنوز بر اساس مستندات علمی نمی‌توان اعلام کرد که این افراد در برابر کرونا ایمن هستند. رسیدن تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان به حدود ۱۰ میلیون نفر و مرگ و میر نیم میلیون نفری این بیماری زنگ خطر جدی است.»

وی افزود: «جوانان و نوجوانان و حتی کودکان به ظاهر سالم یا دارای علائم خفیف بیماری کرونا، عامل مهم انتقال بیماری به دیگران خصوصاً پدر و مادرها و افراد مسن هستند. بنابر اعلام مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا، ۱۰ نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی‌شوند».

وی در ادامه گفت: «در افراد زیر ۵۰ سال و خصوصاً در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است. جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان خود را به بیماری مبتلا می‌کنند که گاهی منجر به مرگ و میر و بستری طولانی‌مدت این افراد می‌شود».

وی افزود: «با اینکه ایران از نظر تعداد خالص مبتلا و تعداد خالص ناشی از مرگ ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب رتبه ۱۰ و ۹ جهانی را دارد و معمولا این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرد، ‌اما از نظر تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به ازای یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه ۴۷ و سی‌ام دنیا را با ۲۵۶۱ مورد ابتلا به ازای یک میلیون نفر جمعیت و ۱۲۱ مرگ در یک میلیون جمعیت را دارد».

روزانه ۳۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قزوین بستری می شوند

دکتر پیمان نامدار سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین، گفت: «روزانه به طور متوسط، ۳۳ بیمار به دلیل مشکلات حاد تنفسی و مشکوک به کرونا بستری می شوند و مجموع بستری ها از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون، به ۵۵۹۱ بیمار رسیده است». وی افزود: «در حال حاضر، تعداد بیماران بستری شده ۲۲۲ نفر و ۲۱ بیمار بدحال نیز از دستگاه ونتیلاتور استفاده می‌کنند».

او با بیان اینکه تاکنون ۳۱۴ بیمار کرونایی از ابتدای شیوع این بیماری در استان قزوین جان باخته اند، اظهار داشت: «در همین مدت ۳۰ هزار و ۱۲ مراجعه کننده سرپایی در مراکز درمانی استان به ثبت رسیده و در دو هفته اخیر نیز ۱۴۹ بیمار مشکوک به کرونا در مراکز درمانی بستری شده‌اند».

وی با بیان اینکه رفتار ویروس کرونا تغییر کرده اظهار داشت: «مواردی داریم که با علایم فلج اعضای بدن و سکته به بیمارستان مراجعه می‌کنند و پس از اینکه تست کرونا از آن‌ها می‌گیریم، تازه متوجه می‌شویم که شخص مبتلا به بیماری کرونا است». وی در مورد وضعیت بیمارستان‌های استان قزوین گفت: «بیمارستان تامین اجتماعی تاکستان با افزایش بیماران بستری روبرو است».

مرگ مغزی نوجوان ۱۶ ساله در بوشهر بر اثر کرونا

سعید کشمیری دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر، گفت: «روند افزایشی بستری موارد کرونا مثبت در بیمارستان‌های استان بوشهر ادامه دارد و این موضوع افزایش جان‌باختگان را نیز به همراه داشته است». وی با تشریح وضعیت استان بوشهر از حیث شیوع کرونا گفت: «در هفته‌های گذشته این هشدار را به جامعه دادیم که اگر موارد بستری در بخش ICU افزایش یابد شاهد افزایش موارد فوتی نیز خواهیم شد».

وی افزود: «یکی از جان‌باختگان امروز، نوجوان ۱۶ ساله‌ای بود که دچار مرگ مغزی شده و خانواده نوع‌دوست وی نسبت به اهدای عضو رضایت دادند اما با مثبت شدن نتیجه آزمایش، این اقدام خیرخواهانه انجام نشد».

کشمیری با اشاره به ثبت ۷۱ مورد فوت‌شده براثر کرونا در استان بوشهر افزود: «متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته ۷ بیمار دیگر نیز که دارای بیماری‌های زمینه‌ای بودند، جان خود را دست دادند و جان باختن هم استانی‌های ما بر اثر کرونا، مانند تیر خلاصی بر پیکر نیمه‌جان مدافعان سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا است».

وی با اشاره به افزایش بیماران کرونا مثبت بستری در بیمارستان‌های استان افزود: «در حال حاضر، ۱۲۱ مورد کرونا مثبت در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند که از این تعداد، ۳۰ مورد در بخش ICU بستری هستند و درمجموع ۱۶ نفر نیز وضعیت رضایت بخشی ندارند».

موارد بستری مبتلایان در کرمان به مرحلۀ هشدار رسید؛ انفجار کرونا در جنوب استان

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، از افزایش موارد بستری مبتلایان به ویروس کرونا در این استان خبر داد و گفت: «موارد بستری در استان کرمان، به مرحلۀ هشدار رسیده است».

علی اصغر خیرخواه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت نیز روز شنبه گفت: «افزایش موارد مرگ و میر ناشی از کرونا، عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی بخصوص در ادارات و بی توجهی به موارد بهداشتی باعث فاجعه بیشتر در جنوب کرمان خواهد شد». وی با اشاره به وضعیت اپیدمی کرونا جنوب استان کرمان، از انفجار بیماری در این منطقه هشدار داد و افزود: «تقریبا ظرفیت بخش های کرونایی در بیمارستان های امام خمینی شهرستان جیرفت و ۱۲ فروردین شهرستان کهنوج پر شده است».

وی رشد آمار مبتلایان و بیماران بدحال کرونایی را باعث خستگی کادر درمان دانست و افزود: «بدون شک وقتی موارد مثبت بیماری کرونا زیاد است موارد بدحال و بستری نیز بیشتر می‌شود لذا تخت‌های بخش کرونای بیمارستان‌های جیرفت و کهنوج پر شده است و با افزایش بار بیماری، کار همکاران ما در مراکز غربالگری و بیمارستان‌ها نیز خیلی زیاد و رسیدگی به بیماران ممکن است خستگی‌آور باشد».

وی مرگ ناشی از کووید- ۱۹ بدون هیچ گونه بیماری زمینه ای را یک بحران دانست و اظهار کرد: «فوت چند مورد در جنوب کرمان بدون سابقۀ بیماری زمینه ای، خبر از وضعیت بحرانی دارد و موارد جدید کرونا در جنوب استان افزایش یافته است». وی افزود: «تا ریشه‌کنی کووید- ۱۹ در منطقه، باید همۀ افراد را ناقل بیماری و همه فضاها را آلوده فرض کنیم و برای عبور از بحران، همه مردم باید هشدارها را جدی‌تر بگیرند و مهمانی ها، تجمعات، مراسم عروسی و عزا را تا اطلاع ثانوی تعطیل کنند.»

وضعیت بندرعباس قرمز است

احمد مرادی نمایندۀ مردم بندرعباس در مجلس یازدهم، دربارۀ آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان هرمزگان، گفت: «کماکان وضعیت در استان هرمزگان قرمز بوده و مشکلات همچنان باقی است؛ فردا قرار است جلسۀ ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شده و استاندار هرمزگان نیز به صورت ویدئو کنفرانسی در این جلسه شرکت خواهد کرد. تقاضای ما تعطیلی دو هفته ای ادارات و محدودیت در رفت و آمدها است.

وی تصریح کرد: «اکنون وضعیت در سطح استان نگران کننده است و مردم نیز از وضعیت موجود نگران هستند. در استان هرمزگان استفاده از ماسک اجباری شده است ولی نیازمند نظارت بر اجرا هستیم. از مردم نیز خواهش می کنیم حتما از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده کرده و اگر ضرورتی ندارد از خانه بیرون نیایند. همه باید در مبارزه با این ویروس مشارکت داشته باشند».

آذربایجان غربی در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت؛ تعطیلی تالارها و ممنوعیت ورود به پارک ها در ارومیه

جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، با اشاره به قرار گرفتن این استان در وضعیت قرمز شیوع ویروس کرونا، از تعطیلی تالارها و برگزاری هر نوع مراسم عروسی و ختم خبر داد و گفت: «به دنبال قرارگیری آذربایجان‌غربی در وضعیت قرمز شیوع کرونا، برگزاری هر نوع مراسم در تالارهای استان ممنوع است»

وی تصریح کرد: «ستاد مبارزه با کرونا، ورود به تمام پارک‌ها و بوستان‌های شهر ارومیه را ممنوع کرده است و در صورت مشاهدۀ پارک شدن خودروها کنار پارک‌ها و بوستان‌ها، جریمۀ ۵۰۰ هزار تومانی برای صاحبان خودرو اعمال خواهد شد».

وی همچنین از تعطیلی قلیان سراها خبر داد و افزود: «هرگونه تجمع در شهر ارومیه ممنوع بوده و از مردم درخواست می‌شود نسبت به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اهتمام جدی داشته باشند. همچنین استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری شده و برای افراد فاقد ماسک هیچ خدمات اداری ارائه نمی‌شود»‌.

موج جدید کرونا در زنجان؛ شمار بیماران کرونایی ۹ برابر شده است

پرویز قزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان، روز شنبه گفت: «هم اکنون موج جدید ویروس کرونا در این استان آغاز شده است و شمار مبتلایان در استان به طور قابل توجهی افزایش یافته است». وی افزود: «طی ۱۰ روز گذشته، شمار بیماریابی فعال استان، از ۴۰۰ بیمار به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسیده است». او در ادامه گفت: «در تاریخ چهارم تیر، از ۸۱۹ مورد نمونه گیری انجام شده ۳۴۳ مورد مثبت تشخیص داده شد که این رقم روز ماقبل آن ۷۷۹ نمونه با ۲۰۰ مورد مثبت بود و نکته مهم اینکه درصد بیماران مثبت که پیش از این ۲۰ درصد را شامل می شد اکنون به ۴۰ درصد رسیده است.»

وی اظهار داشت: «حضور بیماران مثبت و آلوده به کرونا در اجتماعات این استان افزایش یافته به طوری که طی روزهای آینده، ۱۵ درصد جمعیتی که در جامعه در معرض خطر قرار دارند، نیازمند بستری بیمارستانی شده و بخش دیگر نیز بیماران بدحال و نیازمند دریافت خدمات آی سی یو خواهند شد».

وی ادامه داد: «پیش بینی ها در خصوص روند ابتلا به این بیماری در استان به وقوع پیوست و روند افزایش تدریجی بستری های کرونایی در بیمارستان های استان و نمود عینی آن در روز چهارم تیر به تعداد ۷۶ مورد به اوج خود رسید که در این ارتباط ظرفیت بیمارستان ولیعصر زنجان تکمیل شده است».

رییس دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: در صورت تداوم روند کنونی، شمار بستری های کرونایی این استان به ۱۲۰ نفر در روز خواهد رسید که برای هفته پیش رو ۱۲۰۰ تخت مورد نیاز بوده که در زمان حاضر مجموع ظرفیت تخت های بیمارستانی حدود ۲ هزار نفر است. وی تاکید کرد: «در حال حاضر، شمار بیماران سرپایی کرونایی در استان ۹ برابر شده است که در صورت عدم پیگیری این سد، سر ریز می شود و بیمارستان ها را با مشکل مواجه می کند».

منبع: ار.اف.ای رادیو فارسی فرانسه

http://www.rfi.fr/fa/ایران/20200627-کرونا-در-ایران-هر-١٣-دقیقه-یک-بیمار-مبتلا-به-کرونا-جان-می-بازد؛-مرگ-مغزی-نوجوان-١٦-ساله-در-بوشهر-بر-اثر-کرونا?xtor=CS1-52

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.