نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2020‏/06‏/16

 

 

 

 

کانون‌های شیوع کرونا در عرض‌های جغرافیایی مشخص

 

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی محمـد سجادی از دانشگاه مریلند بالتیمور به این نتیجه رسیده است که کانون‌های شیوع کرونا در جهان از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت هوا به هم شبیه بوده‌اند.

default

بر پایه نتایج تحلیلی که در مورد ویروس جدید کرونا انجام گرفته، روند و چگونگی انتشار بیماری ناشی از این ویروس دستکم تا میانه ماه مارس (اواخر اسفندماه) شبیه یک بیماری عفونی فصلی بوده است.

به نوشته یک مجله تخصصی، پژوهشگران دانشگاه مریلند، بالتیمور، به سرپرستی محمد سجادی، در این تحقیق به این نتیجه رسیده‌اند گسترش عفونت به ویژه در مناطقی که از نظر دامنه تغییرات دما و رطوبت به هم شباهت دارند، شدید بوده است.

محققان این دانشگاه داده‌های ۸ شهر با شمار بالای موارد ابتلا و ۴۲ شهر با شمار کم مبتلایان را مورد بررسی تحلیلی قرار داده‌اند.

سجادی و همکارانش تحقیقات خود را هنگامی آغاز کردند که شمار مبتلایان در ماه فوریه در ایران به رو به افزایش گذارده بود.

University of Maryland, Baltimore@UMBaltimore

University of Maryland, Baltimore

@UMBaltimore

Mohammad M. Sajadi, M.D., from @UMmedschool, and colleagues examined climate data from 50 cities worldwide with and without substantial community spread of #COVID19. https://www.drugs.com/news/covid-19-behavior-seems-consistent-seasonal-virus-90826.html

COVID-19 Behavior Seems Consistent With Seasonal Virus - Drugs.com MedNews

Eight cities with substantial community outbreaks of COVID-19 are distributed along restricted latitude, temperature, and humidity measurements, consistent with

drugs.com

2

8:38 PM - Jun 12, 2020

Twitter Ads info and privacy

See University of Maryland, Baltimore's other Tweets

آنها در این پژوهش شهرهایی را از کشورهای گوناگون برگزیدند که در روز دهم ماه مارس دست‌کم ده مورد مرگ در ارتباط با کووید ۱۹ را ثبت کرده بودند: ووهان در چین، توکیو در ژاپن، دئگو در کره جنوبی، قم در ایران، میلان در ایتالیا، پاریس در فرانسه، مادرید در اسپانیا و سیاتل در آمریکا.

همه این شهرها در این ویژگی‌ها مشترک بودند: در عرض جغرافیایی میان ۳۰ تا ۵۰ درجه شمالی واقع شده‌اند؛ ۲۰ تا ۳۰ روز پیش از شروع مرگ و میر در اثر کرونا، میانگین دما در آنها میان ۵ تا ۱۱ درجه بوده است؛ و در این بازه زمانی، رطوبت هوا در آنها از ۳ تا ۶ گرم در کیلوگرم در نوسان بوده است.

این محققان بر پایه مدل‌سازی اپیدمیولوژیک کانون شیوع بیماری به این نتیجه رسیده‌اند که به دلیل نزدیکی جغرافیایی و ترافیک مسافرتی بالا، مناطقی در جنوب شرق آسیا، به ویژه بانکوک، پس از ووهان با اپیدمی درگیر خواهند بود.

خبرگزاری آلمان با اشاره به این تحقیقات می‌نویسد، اما در حقیقت شمار موارد ابتلا در روزهای بعدی در این مناطق پایین ماند و کانون انتشار به دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکای شمالی منتقل شد.

در ۴۲ شهر بررسی شده با شمار پایین ابتلا، شرایط آب و هوایی تا حد زیادی با شهرهایی که آمار مبتلایان در آنها بالا بود، متفاوت بود.

این گروه تحقیقاتی در نتایج پژوهش خود می‌نویسد، در شهرهایی که شیوع بیماری بالا بوده، توزیع شیوع در محدوده‌ی عرض‌های جغرافیایی مشخص و بر پایه اندازه‌گیری درجه حرارت دما و میزان رطوبت، با رفتار یک ویروس تنفسی فصلی، همخوانی داشته است.

محققان اما تأکید می‌کنند که دیگر عامل‌های احتمالی مؤثر در گسترش این بیماری، در این تحقیقات لحاظ نشده‌اند؛ عامل‌هایی چون شرایط بهداشتی و درمانی، تراکم جمعیت، آلودگی هوا یا دیگر ویژگی‌های جمعیتی.

منبع دویچه وله

https://www.dw.com/fa-ir/کانونهای-شیوع-کرونا-در-عرضهای-جغرافیایی-مشخص/a-53811257

 

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.