نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏شنبه‏، 2020‏/05‏/09

 

 

 

سازمان حقوق بشر ایران:

احتمال شکنجه دو دانشجوی نخبه ایرانی

سازمان حقوق بشر ایران، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹: سخن‌گوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، علی یونسی و امیرحسین مرادی را که روز ۲۲ فروردین بازداشت شدند، به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و نگه‌داری «اقلام انفجاری» متهم کرد. این اتهام می‌تواند برای این دو دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف مجازات سنگینی در پی داشته باشد.

از آن‌جا که جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی در اخذ اعترافات دروغین زیر شکنجه دارد، سازمان حقوق بشر ایران در مورد سرنوشت آنان و احتمال شروع موج جدیدی از بازداشت‌ها با هدف ارعاب جامعه برای کنترل بحران‌ها در زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ و پس از آن، هشدار می‌دهد.

غلا‌م‌حسین اسماعیلی، سخن‌گوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، به شرایط کرونا اشاره کرده و این دو دانشجو را متهم کرده که «می‌خواستند در این شرایط کرونایی بلوایی ایجاد کنند که با هوشیاری سربازان گمنام امام زمان این توطئه خنثی شد.»

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این رابطه گفت: «قوه قضائیه جمهوری اسلامی در وارد کردن اتهامات دروغین سابقه طولانی دارد و رئیس این قوه خود متهم به جنایت علیه بشریت است. اتهام‌هایی که این قوه متوجه علی یونسی و امیرحسین مرادی کرده است، فاقد هرگونه اعتبارند. ما نگرانیم که این پرونده‌سازی‌ها زمینه‌ساز سرکوب گسترده و بی‌رحمانه مخالفین نظام، بخصوص جنبش دانشجویی باشد و نسبت به وقوع یک  فاجعه حقوق بشری در ماه‌های پس از کرونا هشدار می‌دهیم. جامعه مدنی در داخل ایران و جامعه بین‌المللی باید با دفاع از حقوق این دو دانشجو  برای جلوگیری از چنین فاجعه‌ی محتملی، تلاش کنند.»

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک این دانشگاه است که از روز ۲۲ فروردین به دست نیروهای سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شدند.

رضا یونسی، برادر علی یونسی، پیشتر گفته بود که برادرش و امیرحسین مرادی «با ضرب و شتم بازداشت شدند.» او گفت «علی را ۱۲ مامور با لباس شخصی به خانه آوردند. ماموران علی را به‌شدت مضروب کردند، پیشانی‌اش کامل خونین و سرش ضربه خورده بود. ماموران تمام خانه را به‌هم‌ریخته و در نهایت تمام موبایل‌ها، کامپیوترها و ماشین پدرم را با خود برده‌اند.»

آیدا یونسی، خواهر علی یونسی نیز در یک پیام توییتری، به سخن‌گوی قوه قضائیه واکنش نشان داد. او تمام اتهام‌ها را «مسخره» خواند و گفت معلوم نیست در ۲۶ روز گذشته چه بلایی سر برادرش آورده‌اند.

علی یونسی در دوره دبیرستان، مدال نقره و طلای المپیاد نجوم کشور را طی سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ کسب کرده بود. او در سال‌ آخر دبیرستان نیز همراه با تیم ایران مدال طلای مسابقات جهانی المپیاد نجوم چین (۲۰۱۸ میلادی) را به دست آورد. او دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. امیرحسین مرادی نیز که در همین دانشگاه فیزیک می‌خواند، برنده مدال نقره المپیاد نجوم ایران در سال ۱۳۹۶ است.

گفتنی‌ست که دستگاه‌های امنیتی ایران سابقه‌ای طولانی در وارد کردن اتهام به افراد و اخذ اعتراف دروغین بر مبنای شکنجه دارند. در یکی از موارد، مازیار ابراهیمی، شهروند ایران، در سال ۱۳۹۱ به دست نیروهای وزارت اطلاعات با اتهام مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای دستگیر کرد. او در اعترافات تلویزیونی به این اتهامات اقرار کرد اما در پی اختلاف سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات، بی‌گناهی‌اش اثبات و در سال ۱۳۹۳ آزاد شد. گمان می‌رود افراد پرشماری تا کنون قربانی پرونده‌سازی‌هایی شده باشند که شانس نجات از آن را نیافته‌اند.

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.