نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏دوشنبه‏، 2019‏/11‏/11

 

 

۱۹/آبان/۱۳۹۸

کدام نهاد ۹۴۷ میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌دهد؟

 

حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران روز یک‌شنبه، ۱۹ آبان، در جریان یک سخنرانی در شهر یزد گفت از نهادهای نظارتی می‌خواهم «پرونده ۹۴۷ میلیون دلار را برای مردم توضیح دهند».

او بدون اشاره به اسم نهاد خاصی گفت: «یک نهاد ۹۴۷ میلیون دلار گرفته ولی حساب پس نمی‌دهد» و نهادهای نظارتی را تهدید کرد که اگر به چنین پرونده‌هایی رسیدگی نکنند، باز هم درباره این موارد سخن خواهد گفت.

عبارت «حساب پس نمی‌دهد»، نشان می‌دهد که نهاد مورد اشاره حسن روحانی خارج از کنترل دولت است که او مجبور شده است به صورت علنی درباره حسابرسی از آن سخن بگوید.

محـمد سرافراز، رئيس سابق صداوسیما در کتاب خاطرات خودش که با عنوان «روایت یک استعفا» شهریور امسال منتشر شد، آورده است: «کمک فوق‌العاده در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد نزدیک به یک میلیارد دلار (۹۴۷ میلیون دلار) با موافقت رهبری از طریق صندوق ذخیره ارزی به سازمان صورت گرفت».

او همچنین در بخش دیگری گفته است که «کمک ارزی ۹۴۷ میلیون دلاری به سازمان در سال ۹۳ به پایان رسید».

منظور آقای سرافراز از صندوق توسعه ارزی، صندوق توسعه ملی بوده است که هر سال بر خلاف اساسنامه‌اش، از منابع آن برای هزینه‌های جاری برخی دستگاه‌ها برداشت صورت می‌گیرد.

رئيس هیات امنای این صندوق رئيس‌جمهور است. با وجود اینکه در اساسنامه صندوق هیچ اشاره‌ای به اختیارات و دخالت رهبر جمهوری اسلامی در این صندوق نشده است، در طول سال‌های گذشته با تایید آیت‌الله خامنه‌ای برداشت از این صندوق ممکن بوده است. در تازه‌ترین نمونه از برداشت‌های این صندوق برای صداوسیما، در سال جاری با موافقت رهبر جمهوری اسلامی ۱۵۰ میلیون یورو از این صندوق به صداوسیما اختصاص یافته است.

در بودجه سال ۹۷ نیز از محل همین صندوق ۱۰۰ میلیون دلار به صداوسیما پرداخت شده است.

در سال‌های اخیر برخی نمایندگان مجلس به نحوه برداشت از منابع این صندوق برای کمک به هزینه‌های جاری نهادهایی چون صداوسیما اعتراض کرده‌‌اند ولی اشاره کرده‌اند که با توجه به نظر و تاکید رهبر جمهوری اسلامی این هزینه‌ها تخصیص داده شده است.

در همین حال مشخص نیست که کمک ۹۴۷ میلیون دلاری از محل صندوق ذخیره ارزی به صداوسیما چه تفاوتی با کمک‌های بعدی که از همین صندوق به صداوسیما شده، دارد که حسن روحانی خواستار رسیدگی به آن شده است.

به نظر می‌رسد اگر حسن روحانی به چنین روندی معترض بوده باید در سال‌های اخیر مانع از تخصیص بودجه از محل صندوق ذخیره ارزی به صداوسیما می‌شد یا در زمان تخصیص اعتبار درخواست می‌کرد که تخصیص اعتبار جدید منوط به حسابرسی اعتبارهای قبلی شود.

به طور طبیعی با توجه به سوابق موجود و قدرت اعمال نظر رهبر جمهوری اسلامی درباره نحوه هزینه‌کرد منابع صندوق توسعه ملی بعید است که دیدگاه روحانی، چه در قالب رایزنی پشت‌پرده باشد و چه در قالب سخنرانی اعتراضی در جمع مردم، تاثیری در روند برداشت از این منابع داشته باشد.

این اعتراض‌ها همچنین بعید است که تغییری در روند حسابرسی از نهادهای خارج از کنترل دولت ایجاد کند.

از این زاویه، تهدید امروز حسن روحانی را صرفا می‌توان ابراز مخالفت مجدد او با روند رسیدگی به پرونده‌های فساد در دادگاه‌ها ارزیابی کرد.

روحانی قبلاً روند رسیدگی به این پرونده‌ها را نمایشی خوانده بود و از نهادهای نظارتی خواسته بود که دست از دخالت در امور شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی بردارند. او مبارزه با فساد در ایران را جناحی می‌داند و عقیده دارد جناح مخالف او با استفاده ابزاری از این دادگاه‌ها در حال برنامه‌ریزی انتخاباتی هستند.

با این حال، مخالفان حسن روحانی می‌گویند چون قوه قضائیه پرونده فساد حسین فریدون، برادر رئيس‌جمهور را رسیدگی کرده و او را به پنج سال حبس محکوم کرده است، روحانی خشمگین شده و ابراهیم رئیسی را تهدید می‌کند.

منبع: رادیو فردا

* * * * * *

کنایه روحانی به "مبارزه با فساد" قوه قضائیه در سفر به یزد

حسن روحانی دستگاه قضائی را متهم کرد که به فسادهای میلیون و میلیارد تومانی رسیدگی می‌کند اما سراغ "دانه درشت‌ها" نمی‌رود. در ابتدای سخنرانی او در یزد عده‌ای علیه دولت شعار دادند که روحانی گفت صدای آنها "صدای مردم" نیست.

رئیس دولت دوازدهم در سفر به یزد در میدان امیر چخماق برای حاضران سخنرانی کرد و ضمن تشریح کارنامه اقتصادی دولت به عملکرد "دستگاه‌های متولی" در ارتباط با مبارزه با فساد پرداخت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی روز یک‌شنبه ۱۹ آبان به قوه قضائیه کنایه زد که سراغ دانه درشت‌ها نمی‌رود و پرونده "نهادها و افرادی" را که مرتکب فسادهای میلیارد دلاری شده‌اند پیگیری نمی‌کند.

او در مورد این نهادها و افراد توضیح بیشتری نداد اما به نظر می‌رسد منظورش نهادهای حاکمیتی باشد که تحت فرمان رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای فعالیت می‌کنند و نظارت موثری بر فعالیت آنها اعمال نمی‌شود.

روحانی گفت: «یک نهاد ۹۴۷ میلیون دلار دریافت کرده و در این زمینه هیچ گونه حسابی پس نداده و برخی نهادها ۷۰۰ میلیون دلار بدهکار هستند که این موارد باید به اطلاع مردم برسد و از نهادهای نظارتی می‌خواهم که این موارد را پیگیری و به اطلاع مردم برسانند.»

مبارزه قاطع با فساد از محورهای اصلی برنامه‌های رئیس جدید قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی عنوان شده است. رئیسی اسفند ۱۳۹۷ با حکم علی خامنه‌ای به این سمت منصوب و جانشین صادق لاریجانی شد.

اتهام فریبکاری به قوه قضائیه

در ماه‌های گذشته رسیدگی به پرونده‌های فساد مالی تا حدودی افزایش یافته است. روحانی مبارزه با فساد را خواست مردم و همه جناح‌های سیاسی خواند و از مسئولان قضائی خواست: «حالا که فسادهای میلیون و میلیارد تومانی را رسیدگی می‌کنند، درباره فسادهای میلیارد دلاری هم برای مردم توضیح دهند.»

او به طور تلویحی قوه قضائیه را به فریب دادن مردم متهم کرد و افزود: «با بردن چند نفر به دادگاه در خصوص مبارزه با فساد، سر مردم کلاه نمی‌رود و مردم باید بدانند پول‌های بزرگی که از جیب بیت‌المال رفته به چه سرنوشتی دچار شده است.»

خبرگزاری دولتی ایرنا در صفحه خود در شبکه توئیتر این بخش‌ها از سخنان روحانی را برجسته و ویدئوی آنها را منتشر کرد. در مقابل خبرگزاری فارس، نزدیک به نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران به شعارهای مخالف دولت در ابتدای سخنرانی حسن روحانی پرداخته است.

روحانی در واکنش به شعارهای اقتصادی مردم گفت: صدای شما مردم صدای این چند نفر جوان نیست. اختلاف و فاصله خواست آمریکاست. نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده ای معدود بلند شود.

"خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود"؟

بنا بر این گزارش حسن روحانی در ابتدای سخنرانی خود در یزد در واکنش به عده‌ای که شعارهای اقتصادی و "مرگ بر ضد ولایت فقیه" سر داده بودند گفت: «صدای شما مردم صدای این چند نفر جوان نیست. شما مردم بزرگ و مهربان در خط انقلاب هستید و اختلاف و فاصله، خواست آمریکاست.»

روحانی شعارهای اعتراضی علیه دولت را خواست آمریکا عنوان کرد که به گفته او از "حنجره عده‌ای معدود" بلند می‌شود و آنها یک "عده بسیار کم و محدود در کشور" هستند.

این ادعا در حالی مطرح شده که حرکت‌های اعتراضی علیه بیکاری، گرانی و وضعیت نامطلوب اقتصادی و اعتراض‌های صنفی روز به روز در شهرهای مختلف ایران رو به گسترش است.

رئیس دولت دوازدهم در بخشی از سخنرانی خود در یزد به شایعه گم شده ۱۸ میلیارد دلار ارز دولتی به دلار ۴۲۰۰ تومانی واکنش نشان داد و تاکید کرد که در دولت او یک دلار و یک ریال هم گم نخواهد شد.

او می‌گوید سال گذشته ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی و کالاهایی نظیر دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت شده و از رئیس بانک مرکزی خواسته فهرست این پرداخت‌ها را اعلام کند.

روحانی با اشاره به پرونده بابک زنجانی و بدون نام بردن از او گفت: «بعد از چند سال رسیدگی به پرونده فردی که ۲۷۰۰ میلیون دلار پول بیت‌المال را خورده حکم اعدام داده‌اند، اما مشخص نشده این پول کجا رفته و چه کسانی در این پرونده نقش داشته‌اند.»

رئیس جمهور از قضات و دادستان‌ها خواست از "جناح‌ها نهراسند" و در مورد فسادهای کلان به مردم توضیح دهند. او تهدید کرد که در غیر این صورت "مورد به مورد در استان‌های مختلف این رقم‌ها را اعلام می‌کنم".

وعده‌های افشاگری در "مملکت تعطیل"

حسن روحانی چندی پیش در نشست هیئت دولت با انتقاد شدید از کسانی که به بهانه‌های مختلف واحدهای تولیدی را به تعطیلی می‌کشانند و مانع بهبود روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی می‌شوند هشدار داده بود که عده‌ای مملکت را "تعطیل" کرده‌اند و او نام آنها را به مردم خواهد گفت.

روحانی در هیات دولت چه گفت؟

- شهامت در صلح بالاتر از صبر در جنگ است

-  تندترین جملات را برخی از یاران نزدیک امام حسن (ع) به ایشان روا داشتند، اما امام (ع) راه خود را ادامه داده و صلح نامه را امضاء کردند، چرا که آن را به مصلحت و بقاء اسلام می‌دانستند

چنین وعده‌هایی که به طور معمول محقق نمی‌شوند در دولت قبلی هم سابقه داشته است. محمود احمدی‌نژاد در هشت سالی که ریاست دولت‌های نهم و دهم را بر عهده داشت بارها گفته بود که فهرست مفسدان دانه‌ درشت در جیب کت اوست اما هرگز این فهرست را رو نکرد.

حسن روحانی نیز گرچه از نهادهایی سخن گفته که صدها میلیون‌ دلار بدهکارند و "حساب پس نمی‌دهند" اما از هیچ نهاد مشخصی نام نبرده است.

او می‌گوید از وزیر نفت و رئیس بانک مرکزی خواسته است در این زمینه مسائل را به اطلاع مردم برسانند.

منبع: دویچه وله

 

_______________________________________________________________

مقالات منتشر شده الزاما نقطه نظر، بيانگر سياست و اهداف نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران نميباشند. حق ويرايش اخبار و مقالات ارسالی برای هیئت تحریریۀ نشریه محفوظ است.