نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملی ایران

N A M I R

‏سه شنبه‏، 2019‏/11‏/12

 

 

 

 

ادامه مطالب

 

   

   

مراد ویسی

قرارگاه امام علی؛ ستاد کشوری سرکوب‌های شهری

 ● پیش از این وقتی که حکومت می‌ خواست با تظاهرات خیابانی برخورد کند از پایگاه‌ های مساجد مناطق مختلف تهران یا هر شهر دیگری، بسیجی‌ ها را با موبایل و بی ‌سیم احضار می ‌کردند و آنها‌ با وانت و موتور و هر وسیله دیگری خود را به صحنه تظاهرات می ‌رساندند و با هر وسیله‌ای که دم دست آنها بود از باتوم گرفته تا چوب دستی تظاهرات مردم را سرکوب می ‌کردند. 

 

بیانیه سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه

در مورد صدور احکام سنگین برای فعالان کارگری

آقای رئیسی احکام صادر شده به خوبی نشان داد که شما صدای مارا به خوبی شنیده اید و بیم شما را برداشته [است].

 ● آقای رئیسی احکام صادر شده توسط قوه قضاییه ای که شما سکان دار آن هستید به خوبی نشان داد که شما صدای مارا به خوبی شنیده اید و بیم آن را دارید که دوباره  متحد و یکپارچه در کف خیابان مطالباتمان را فریاد بزنیم.

 

مجتبی واحدی

آیا روحانی عقل استعفا دارد؟

 ● در واقع، خامنه ای برای جلب اعتماد امریکایی ها، تن به انتخاب کسی داد که مسئول تیم مذاکرات هسته ای در دولت خاتمی بود و طرف های خارجی، او را بر " گروه‌ شعار محور و بلاتکلیفِ جلیلی" ترجیح می دادند. روحانی بیش از اغلب سیاستمداران جمهوری اسلامی، با ویژگی های علی خامنه ای آشنا بود. یکی از این ویژگی ها، کینه ورزی و علاقه به اننقام گیری است. 

 

هفت متهم پرونده اعتراضات هفت تپه از جمله اسماعیل بخشی مجموعا به ۱۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند

 

 ● خبرگزاری هرانا – دادگاه انقلاب تهران، روز جاری حکم متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه را صادر کرد. بر اساس این حکم اسماعیل بخشی به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، ﻣﺣﻣﺩ خنیفر به ۶ سال حبس تعزیری، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین ﻣﺣﻣﺩی فرد، ساناز الهیاری و عسل ﻣﺣﻣﺩی هرکدام به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در مردادماه سال جاری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود. پرونده علی نجاتی دیگر متهم این پرونده کماکان مفتوح است.

 

ایان لزلی

برگردان: شهاب بیضایی

چرا توهم همه ‌چیز‌دانی خطرناک است

 ● در دنیای سیاست کنونی، ساده‌ انگاری مشکلی مهم ‌تر از عوام‌گرایی است: سیاستمداران مشکلات پیچیده را پیش ‌پاافتاده جلوه می ‌دهند. سیاستمداران همواره کوشیده‌ اند تا مسائل پیچیده را به بعضی از جنبه ‌های آن و چند شعار تقلیل دهند و این بخشی از شغلشان است.

 

اعدام ۳۸ زندانی در ماه اوت

در هفت ماه گذشته دست ‌کم ۱۸۵ نفر در زندان‌ های مختلف ایران و یا در ملأ عام اعدام شدند.

 ● سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸: در ماه میلادی گذشته، اعدام ۳۸ زندانی در ایران به ثبت رسید که از این میان شش نفر با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

 

درخواست فوری مدافعان حقوق بشر از جمهوری اسلامی

چهار مدافع حقوق زنان را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید!

 ● برنامه ‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولت ‌مردان ایران خواست چهار مدافع حقوق زنان خانم‌ ها صبا کرد افشاری، یاسمن آریانی، منیره عربشاهی و مژگان کشاورز را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند.

 

سولماز ایکدر

«مزه شیرین عدالت» با طعم «دادگاه‌های مرگ»

 ● تقریبا نزدیک به شش ماه از آغاز دوران ریاست یکی از اعضای دادگاه ‌های مرگ بر قوه قضاییه می‌ گذرد. زمانی که حکم ریاست بر این قوه توسط آیت ‌الله خامنه ‌ای صادر شد، عده ‌ای امیدوار بودند که رییس جدید روشی متفاوت پیشه کند. رییسی در روزهای ابتدایی قاضی ‌القضات شدن خود وعده داد که آمده تا «مزه شیرین عدالت» را به مردم بچشاند.

 

انتقاد عفو‌ بین‌ الملل از بی ‌توجهی جامعه جهانی به اعدا م‌ های تابستان ۶۷

 ● عفو بین ‌الملل به مناسبت روز جهانی ناپدیدشدگان از سکوت جامعه جهانی در مورد سرنوشت هزاران نفر از مخالفان حکومت ایران در سال ۶۷ انتفاد کرد. این نهاد حقوق ‌بشری می‌ گوید اعدام‌ های سال ۶۷ جنایتی است که پرونده آن هنوز باز است.

روز ۳۰ اوت (هشتم شهریور) روز جهانی "ناپدیدسازی قهری" به سرنوشت کسانی اشاره دارد که سربه‌ نیست شده ‌اند. آنها کسانی هستند که در حکومت ‌های دیکتاتوری، جنگ، درگیری ‌های سیاسی یا در مسیر مهاجرت به دلایل نامعلومی ناپدید شده ‌اند.

 

جمهوری اسلامی ایران:

بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران زن است

 

 ● گزارش ‌گران بدون مرز (RSF) درباره موج تازه‌ ای از احضار و بازداشت روزنامه نگاران و شهروند‌-خبرنگاران زن هشدار می ‌دهد. با ۱۰ زندانی جمهوری اسلامی ایران امروز بزرگترین زندان جهان برای زنان روزنامه‌ نگار و شهروند-خبرنگار است.

 

فریدون خاوند (تحلیلگر اقتصادی)‏

توفانی تازه در کمین اقتصاد جهانی؟

 ● طی چند ماه گذشته نشانه‌ های تشویش در مهم‌ ترین کانون ‌های مالی جهان رو به افزایش گذاشته و خوشبینی و ‏آرامش و اعتماد نسبی که پیش از این کم و بیش در فضای اقتصاد بین ‌المللی دیده می‌ شد، جای خود را به بدبینی، ‏تردید و نگرانی سپرده است.

 

مراد ویسی

حلقه گردان حبیب؛ تیم مجتبی خامنه‌ای

 ● سی و سه سال پیش که مجتبی خامنه ‌ای به جبهه و گردان حبیب رفت، کسی فکر نمی‌ کرد روزی اعضای این گردان حول محور او به یکی از مهم ‌ترین حلقه‌ های اطلاعاتی-امنیتی قدرت در ایران تبدیل شوند.

 

مجتبی احمدی

ضرب شصت اسرائیل و سکوت جمهوری اسلامی

 ● دامنه حملات اسرائیل علیه جمهوری اسلامی گسترش یافته و حالا جنگنده‌ های اف ۳۵ این کشور به دورترین نقاط عراق می ‌روند و پایگاه‌ های نظامی رژیم ایران را با بمب‌ های هوشمند شخم می ‌زنند.

 

نمیر: تحلیلی درباره ی احکام شرعی بجای قانون اساسی در حکومت مشروعه

س. حمیدی

بازنگری در قانون اساسی راهی برای تثبیت حکومت

 ● جمهوری اسلامی با بهانه کردن جمهوری تصنعی، آشکارا اسلام ساختگی و خودپرداخته ‌ی حوزه‌ های دولتی را به جای آن می ‌نشاند تا به دستورهای اسلامی خود در قالب جمهوری مشروعیت ببخشد. با همین حیله و ترفند است که مصادره‌ چی ‌های حکومت، در قالبی از دموکراسی علیه دموکراسی گام برمی ‌دارند. همچنین همراه با چنین دیدگاهی است که بازنگری در قانون اساسی فعلی فقط به منظور تثبیت هرچه بیش‌تر جمهوری اسلامی انجام می ‌پذیرند تا به گمان خود شاید بتوانند آن را از جنبشی فراگیر و مردمی وارهانند.

 

علی اکبر امیدمهر

آیا سکوت جاری، آرامش قبل از طوفان است؟

 ● بموجب اخبار واصله از مبارزین داخل، هم اکنون، این خبر که میگویند، از نشریه اکونومیست است بین مردم دست به دست میگردد: جمهوری اسلامی، تنها در طی چهار دهه ۳۰ تریلیون (۳۰ هزار میلیارد دلار) به ایران و ایرانی ضرر زده است: (جنگ هشت ساله ۳ -برنامه اتمی ۹- دخالت در منطقه و تروریسم ۵-منابع زیر زمینی، تاسیسات زیر بنایی،صنعت ۴- محیط زیست و منابع آب کشور ۳-قهر و مقابله با جامعه جهانی و عدم روابط عادی ۶- تریلیون دلار).

 

علل و زمینه های کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

از زبان شادروان دکتر شاپور بختیار نخست وزیر نظام مشروطه ایران

 

 برای دیدن ویدئو اینجا کلیک کنید 

 

علل و زمینه های کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

سخنان شادروان مهندس حمید ذالنور رئیس فقید شورای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عالی نهضت مقاومت ملی ایران

 

 برای دیدن ویدئو اینجا کلیک کنید 

 

سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

انقلاب اسلامی ۱۳۵۷

فرزند خلف کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

 با وقوع آن کودتا تیشه به ریشه ی آزادی  و دموکراسی، یعنی تنها نظامی که همه ی استعدادهای انسانی و طبیعی کشور می توانست در ان شکوفا گردد، زده شد و نتیجه ای حاصل گردید که امروز شاهد آنیم: سلطه ی رژیمی جهنمی به نام دین و به دست متولیان آن، ویرانی روزافزون کشور، سرکوب بیرحمانه ی ملت، فساد بیکران دستگاه حکومت و فقر و مذلت بی حد و مرز مردمی به جان آمده.

 

دکتر جواد طباطبایی

سوء استفاده از اعتماد مردم

 خودکامگی اقتداری از سنخ غصب است با این تفاوت اساسی که «غصب اعمال قدرت بر کسی است که حقی نسبت به آن قدرت دارد»، اما «خودکامگی (tyranny) اعمال قدرت ورای حقی است که هیچ فردی نسبت به آن قدرت حقی نمی ‌تواند داشته باشد» و ضابطه اساسی تبدیل اقتدار قانونی به قدرتی خودکامه نیز جز این نیست که فردی که قدرت به او تفویض شده است، آن‌ را برای تامین منافع شخصی خود به کار گیرد. «آنگاه که فرمانروا، هر عنوانی که داشته باشد، نه قانون که اراده خود را به عنوان قاعده قرار دهد، و فرمان ‌ها و کارهای او نه ناظر بر صیانت دارایی‌ های مردم، بلکه برای ارضای جاه ‌طلبی‌ها، کینه ‌جویی ‌ها، آزمندی ‌ها و دیگر هوای نفسانی نامتعارف او باشد»، چنین شخصی به حاکمی خودکامه تبدیل شده است.

 

ﻣﺣﻣﺩ دادکان:

اول باید شما مسئولین را محاکمه کرد،

تحریم خود شمایید نه آمریکا

 ● ﻣﺣﻣﺩ دادکان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران، در انتقاد از وضعیت حال حاضر کشور گفته‌است: «جامعه بدتر از امروز هم خواهد شد.» او در گفت ‌وگوی ویدیویی با خبرگزاری ایسنا، اشاره مکرر مسئولان به تحریم‌ها را بهانه ‌جویی دانست و گفت: «می ‌گویند تحریم! تحریم خود شما هستید، نه آمریکا. ..

 

ابوالفضل قدیانی:

در حکومت نامشروع خامنه‌ای، ملت ایران روی آرامش نخواهد دید

 ● ابوالفضل قدیانی می‌ گوید خامنه ‌ای با لجاجت و کینه ‌توزی، مهم‌ ترین مانع رفع حصر است. ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی در یادداشتی که روز یکشنبه ۲۰ مرداد در سایت «کلمه» منتشر شده، با انتقاد مجدد از رهبر جمهوری اسلامی نوشته است: «تا زمانی که آقای خامنه ‌ای بر مسند حکمرانی تکیه زده و بر حکومت نامشروع خود اصرار می ‌ورزد ملت ایران روی آرامش و سعادت را نخواهد دید».

 

اشپیگل:

پرونده اسرارآمیز حافظان یوزپلنگ‌ها؛

 ۸ فعال محیط زیست در ایران قربانی برنامه‌های موشکی؟!

 ● - هفته‌نامه اشپیگل در گزارشی می‌نویسد که سیدامامی‌ و دوستانش در نزدیکی «پارک ملی خارتوران» به تاسیساتی برخورده ‌اند که سپاه پاسداران فعالیت‌ های خود در زمینه تولید پیشرفته‌ ترین موشک‌ ها را در آن پنهان کرده است.

 

سعید بشیرتاش

بهرام نمازی، ملی‌گرایی ایستاده بر پیمان

 ● یکی ‌دوسال پیش، یعنی تنها چند ماه پیش از درگذشت مهندس بهرام نمازی، یک سازمان ملی ‌گرای شناخته ‌شده، به مناسبت سالروز درگذشت مصدق، خواهان برگزاری تجمعی اعتراضی در میدان بهارستان شده بود. پس از عدم کسب اجازه از دولت و سپس تهدیدهای وزارت اطلاعات، این سازمان دعوت خود را پس گرفت.

 

سخنرانی علی شاکری زند*

در مراسم بزرگداشت شاپور بختیار

 

بیست و هشت سال پس از قتل شاپور بختیار

پراکندگی

نیروهای مخالف جمهوری اسلامی

و راه پیروزی بر آن

دکتر بختیار به ما آموخته بود که برنده آن است که یک دقیقه بیشتر مقاومت می کند.

 ● و اینک که جمهوری اسلامی، نظام انگل های بی آبرو، همه چیز را باخته است، این آموزش بختیار به ثبوت رسیده؛ خمینی و هوادارانش شکست خورده اند و راه بختیار پیروز شده است.

اما زود غره نشویم. این پیروزی هنوز بالقوه است و تا بالفعل شود هنر و لیاقت بیشتری می طلبد.

 

پیام دکتر علی گوشه*

به مراسم بیست و هشتمین سالروز قتل دکتر شاپور بختیار

 

هموطنان ارجمند،

دوستان گرامی بانوان و آقایان محترم

پس از درود بر همگی شما عزیزان

 ● دکتر شاپور بختیار در زمانی که شور و هیجان خارق العاده ای سراسر ایران را فرا گرفته بود برخلاف نظر گروهی از دوستان خود مسئولیت نخست وزیری را پذیرفت. قبول این مسئولیت پر مخاطره نه از آن جهت که او مایل بود بهرقیمت پست نخست وزیری را اشغال نماید بلکه بیشتر به این جهت بود که او می دانست اگر راه حلی برای جلوگیری از استقرار ارتجاع سیاه مذهبی وجود داشته باشد همان قبول این مسئولیت میباشد. 

 

پیام نهضت مقاومت ملی ایران -شاخه هند

به مراسم بیست و هشتمین سالروز قتل دکتر شاپور بختیار

 ●   امروز مراسم بیست و هشتمین سالروز قتل زنده یادان دکتر شاپور بختیار و سروش کتيبه دستیار وفادارش بدست آدمکشان رژيم جمهوری اسلامی است. بی شک قتل دکتر شاپور بختیار ضایعه ای جبران ناپذیر برای ملت ایران، اعضاء و هواداران نهضت مقاومت ملی ایران بود.

 

پیام سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا

به مراسم یادبود ششم اوت ۲۰۱۹

بیست ‌و‌هشتمین سالروز قتل شاپور بختیار و سروش کتیبه

   خانم ها و آقایان محترم

دکتر شاپور بختیار روز ۱۶ دیماه ۱۳۵۷ در سخت ترین شرایط، دولت خود را تشكیل داد و تا ۲۲ بهمن ماه كوشش كرد تا حكومت قانون را، كه آرمان همیشگی او و جبهه ملی ایران بود، جانشین بی قانونی و هرج و مرج سازد. ولی بر اثر یك توطئه عظیم داخلی به كمك قدرت های خارجی، جنبش آزادیخواهانه مردم ایران، كه به تشكیل یك كابینه ملی انجامیده بود، به بیراهه كشیده شد. تلاش دكتر بختیار ناموفق ماند و او مجبور شد كه در سنگر تازه ای به مبارزه خود برای آزادی و استقلال ایران ادامه دهد.

 

پیام آقای ابراهیم بی پروا

استاد پیشین دانشگاه ایالتی نیویورک

به مراسم بیست و هشتمین سالروز قتل دکتر شاپور بختیار

   در این تردیدی نیست که جای خالی دکتر بختیار هرگز پر نخواهد شد، ولی آموزه ها، باورها، پیشینه ی مبارزات و میراث او درسی است برای ما و نسلهای آینده تا به درستی از آن بهره برند و آن را راهنمای خود برای بنای ایران آینده قرار دهند.

 

شیرین سمیعی

ایران در مطبوعات فرانسه

برخورد فرانسه، با ایران و تاریخش سالهاست برای من مبهم باقی مانده است!

   خود من که سالها روزنامه لوموند را در هر کجایی که بودم، می خریدم و می خواندم، از پس سینه زنی های این روزنامه برای یک انقلاب مذهبی، و دفاع سفت و سخت «اریک رولو» نویسنده به نام شان از خمینی، برای همیشه آن را به دور افکندم. از یاد نبریم نقش همین رسانه های کشورهای حامی دموکراسی را در آغاز انقلاب اسلامی، که چه سان به این شورش مذهبی پس گرا دامن زدند!

 

هادی خرسندی

بیست و هشت سال از قتل زنده یاد شاپور بختیار گذشت.

فرستادگان جمهوری اسلامی سر او را بریدند.

  وقتی گفت: «ای مردم، از زیر دیکتاتوری چکمه می ‌آیید بیرون، می ‌روید زیر دیکتاتوری نعلین»، ما حرفش را سبک سنگین کردیم دیدیم انصافاً نعلین از چکمه سبکتر است، غافل از اینکه چکمه را بیست و هشت مردادی باشد، حکومت نظامی ‌ای باشد، کودتائی باشد، می ‌زنند، اما نعلین را سالی سیصد و شصت و پنج روز (و در سال‌های کبیسه سیصد و شصت و شش روز) می ‌زنند.

 

فرهنگ قویمی

چطور یک افسر نیروی دریایی با آغاز جنگ به ایران بازگشت؟

  نیروی دریایی آن زمان به مراتب قوی تر از حالا بود در مقایسه با کشورهای اطراف. این فقط شامل نیروی دریایی نمی شد، نیروی هوایی هم [بهتر] بود. این را حتی مؤسسه مطالعات استراتژیک لندن هم آن موقع گزارش کرده بود. برای نمونه نیروی هوایی ایران قوی تر از جمع تمام نیروهای هوایی کشورهای جنوب خلیج فارس بود. در مورد نیروی دریایی هم، نیروی بسیار زبده‌ای بود... 

 

نهضت مقاومت ملی ایران

بنیانگذاردکتر شاپور بختیار

National Movement of the Iranian Resistance

NAMIR

Founded by Chapour Bachtiar

 

اعلامیه ی

نهضت مقاومت ملی ایران

درباره ی

شیوه های جدید قتل و ارعاب مخالفان

در دیکتاتوری توتالیتر ملایان

 در هفته ها و ماه های گذشته، با افزایش هرچه بیشتر نارضایی ها و اگاهی هر روز بیشتر مردم از علت اصلی تیره روزی خود، به دنبال گسترش هر روزه ی مقاومت درجامعه، جمهوری اسلامی نیز به منظور ارعاب مردم به جان رسیده هر روز بر دامنه ی سرکوب و اشکال آن افزوده است.

 

علی شاکری زند

بحران

در روابط ایران و آمریکا:

یا زمان قدرت نمایی شاگردجادوگرها*

  چند ماه است که دنیا نفس را در سینه حبس کرده و از خود می پرسد آیا درگیری نظامی دیگری به مقیاس تمامی یک منطقه رخ خواهدداد؟ و در این صورت سران آمریکا و بویژه جمهوری اسلامی در نزاع غیرعقلانی خود حاضرند تا کجا پیش بروند؟ در هنگامه ی آتش و خونی که قربانی اصلی آن ملت ایران خواهد بود، جای ملت ایران کجاست و چه کسی رأی او را خواهدپرسید؟

 

نامه سپیده قلیان از زندان قرچک

چرا اعتصاب غذا کردم

 

  سپیده قلیان از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه که هم اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می برد از روز سه شنبه ۱ مردادماه دست به اعتصاب غذا زده است. خانم قلیان اکنون با نوشتن نامه ‌ای دلایل اعتصاب غذای خود و ضرورت این اقدام را به قصد تنویر افکار عمومی توضیح داده است. 

 

ﻣﺣﻣﺩرضا روحانی

چهره‌ی واقعی مصدق

 در گرامیداشت یاد مصدق و این روز بزرگ، مقاله ‌ی شیوایی به قلم آقای ﻣﺣﻣﺩرضا روحانی که به امر مهم اصلاحات قانونی مصدق و ایجاد نهادهای مدرن پرداخته از ضمیمه نشریه ایران زمین شماره‌ ی ۱۴۹ انتخاب و عینا در اینجا نقل می ‌شود. 

 

یک میلیارد یورو ارز دولتی در ایران «گم شد»

 روزنامه شرق با اشاره به نامه‌ای از رئیس دفتر حسن روحانی گزارش داده است که یک میلیارد دلار ارز دولتی که برای واردات دارو و کالاهای اساسی پرداخت شده بود، «گم شده است».

 

اعلامیه ی سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

درباره ی

تشدید بحران میان آمریکا و جمهوری اسلامی

 بحران کنونی میان ایران و آمریکا هر روز بیشتر بالامی گیرد و بیم شعله ور شدن نوعی از جنگ را که معلوم نیست دارای چه ابعادی باشد افزایش می دهد. در این میان دو موضوع اصلی مورد بحث ناظران سیاسی ایرانی و غیر ایرانی قرار دارد که مواضع هم میهنان در مورد آنها دارای کمال اهمیت است.

 

علیرضا رحیمی بروجردی

سی ویژگی نظام توتالیتر ایران

 حاکمیت به هیچ عنوان مسؤولیت اعمال خود را نمی‌پذیرد و هیچکس جرأت ندارد رهبر سیاسی کشور را به چالش بکشد.- حاکمیت كمتر از تجربه‌های پیشین درس گرفته و همان اشتباه‌ها را دوباره تكرار می‌كند.

  

بیانیه جواد لعل ﻣﺣﻣﺩی، سخنگوی گروه بیانیه ۱۴ تن از ایران

 ملت شریف ایران، همانگونه که در اخبار و گزارش‌ ها شنیدید؛

به دستور مقام ‌های قوه قضاییه و امنیتی و انتظامی رژیم دو تن از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ تن آقایان ﻣﺣﻣﺩ مهدوی فر و ﻣﺣﻣﺩ نوری زاد طی چند روز اخیر با طرح شکایات بی اساس و بهانه هایی چون توهین به رهبری و مقامات کشوری بازداشت شدند. 

 

علی شاکری زند

ایران چیست؛ ایرانیت کدام است؟

ادای سهمی در پاسخ به یک مغالطه

بخش سوم

ملت ها در طول تاریخ

و کشورـ ملتِ مدرن

  بعضی گفته اند که چون در ایران «دولت ـ ملت»، یا صحیح تر آن: کشورـ ملت (یا: حکومت ـ ملت)، به معنی حقوقی مدرن آن با انقلاب مشروطه تأسیس شد پس، پیش از آن ملت ایران وجودنداشته است. در پاسخ باید گفت که ملت و ملیت، حتی به معنی مدرن آن، در بسیاری از نقاط جهان پدیده ای ابتدا به ساکن نبوده و نیست و از هیچ پدید نمی آید!

 

 ۲۰ سال پس از واقعه؛  ۱۸ تیر به روایت نقش‌آفرینانش

 

 هجدهم تیرماه ۱۳۷۸ رویدادی است که در ادبیات رسمی نظام جمهوری اسلامی از آن با عنوان «آشوب و غائله ۱۸ تیر» یاد می ‌شود. اما در این سال ‌ها و در ادبیات سیاسی مخالفان و منتقدان نظام سیاسی ایران، از ۱۸تیر ۷۸ به عنوان «قیام» یا «نقطه عطف جنبش دانشجویی» نام برده شده است.

 

نیکروز اعظمی

«روشنفکر» شیعی برای نجات نظام اسلامی به میدان آمده

 براستی در بطن سخن خاتمی که می‌گوید: اگر مردم از «اصلاحات مأیوس شوند براندازان ممکن است موفق شوند» یا «مطلوب ترین شیوه حکومت مردمی اداره فدرالی است» یا «دیگر دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات آینده سخت است» چه خوابیده جز به قرینه تجربه ناموفق اصلاح طلبی دینی، توامان هم احساس تألم کند و هم در نقش سائق نیرومند نجات کشتیِ به گِل نشسته ظاهر شود؟

 

پورﻣﺣﻣﺩی:

قتل‌های زنجیره‌ای خودسرانه نبود، در سیستم اتفاق افتاد

 مصطفی پورﻣﺣﻣﺩی، از چهره ‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی، گفته که قتل‌ های سیاسی موسوم به "قتل‌ های زنجیره ‌ای" در ایران خودسرانه نبوده و "در سیستم اتفاق افتاده" است. او نقش سعید امامی در طراحی و اجرای قتل ‌ها را نیز منکر می ‌شود.

 

فراخوان گزارشگران!:

به کمپین دفاع از دستگیرشدگان هفت تپه بپیوندیم!

  آزادگان و مدافعان حقوق کارگر!

دو ماه گذشت و همچنان زنان و مردانی که در دفاع از حقوق کارگران در برابر مجلس جمهوری اسلامی تظاهراتی مسالمت آمیز برگزار کردند، در اسارت بسر میبرند. اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، مرضیه امیری، ندا ناجی، عاطفه رنگریز، آنیسا اسداللهی و پر شمار فعال کارگری و معلمان و دانشجویان و همچنین آزاد زنان دیگر در بازداشت بسر میبرند. 

 

علی شاکری زند

ایران چیست؛ ایرانیت کدام است؟

ادای سهمی در پاسخ به یک مغالطه

بخش دوم

ادعای درونی بودن اسلام و ...!

  در بخش یکم این مقاله دیدیم که چگونه فتیشیسم «اقوام ساکن ایران»، اصطلاحی وارداتی و ترجمه شده از زبان روسی، دست در دست ایدئولوژی ُامّت، با انکار موجودیت ملت ایران و نفی هویت ایرانی به بی اعتمادی هموطنان نسبت به حق حاکمیت ملی خود کمک می کند و دانسته و ندانسته بر طول عمر جمهوری اسلامی می افزاید. در بخش دوم به یکی از ادعاهای دیگر هوادار این طرز فکر که با «درونی خواندن اسلام» در خلع سلاح روحی و فکری ملت ایران در برابر جمهوری اسلامی می کوشد رسیدگی می شود تا پوچی این نظریه ی نوظهور نیز آشکار گردد.

 

علی شاکری زند

ایران چیست؛ ایرانیت کدام است؟

ادای سهمی در پاسخ به یک مغالطه

بخش یکم

شناخت مغالطه

  در زمانه ای که ایدئولوژی ضدملی اُمّت به ضرب اعدام و زندان و شلاق و شکنجه و مغزشویی های صداوسیما و منبر، و سانسور بر اندیشه و بیان، و ممنوعیت هر نوع تشکل بر کشور حکومت می کند و وجود ایران پیش از اسلام و تمدن آن رسماً انکار شده و می شود و آغاز ایرانیت به ورود اسلام نسبت داده می شود، یعنی درست در زمانی که ملت ایران بیش از هر زمان دیگر به شناختن هویت و شخصیت تاریخی و یگانگی خود از راه شناخت گذشته ی خویش نیازمند است، گروهی افراد و دستجات «مترقی» نیز پیدا می شوند که، بدتر از جمهوری اسلامی، وجود چنین هویت ملی و واقعیت چنین ملتی را از بیخ و بن منکر می شوند؛ یا ...

 

سرمقاله نشریه پیام جبهه ملی ایران شماره ۱۹۷

نگاهی به تقابل جمهوری اسلامی و آمریکا با تاکید بر سناریوی ترامپ

 قطار تنش میان جمهوری اسلامی و آمریکا که از ماه های اول پس از پیروزی انقلاب و حرکت زیانبار اشغال سفارت آمریکا آغاز به حرکت نموده بود، از اردیبهشت سال گذشته به سرعت خود افزوده است، و گویی قصد ندارد تا روی ریل عقلانیت بیافتد و همچنان در حال شتاب گرفتن بسوی آینده ایست که هر یک از طرفهای درگیر در ذهن خود تصور متفاوتی از آن دارند و مقصدی منطبق با میل خود را برای این قطار متصورند. 

 

مجتبی واحدی

نظام کاریکاتوری و پهپاد آمریکایی

  مردم چگونه ادعاهای مربوط به پیشرفت‌های موشکی را باور کنند در حالی که اخیرا مقامات رسمی، از تاثیر تحریم پوشکی نالیدند؟

در باب ساختار کاریکاتوری جمهوری اسلامی، سخن ‌بسیار است. ادعاهای دهان پرکن سران نظام‌ از توانمند‌های خود وقتی در کنار آن‌ چه مردم ‌به چشم می‌بینند قرار می گیرد کاریکاتوری خنده دار به ذهن متبادر می شود.

 

بیانیه دوم ۱۴ فعال مدنی - سیاسی در ایران:

«عبور کامل» از جمهوری اسلامی

 هموطنان گرامی،

ما ۱۴ تن، بی هیچ واهمه و پروایی، جمهوری اسلامی را نظامی برآمده از قوانین استبدادی می ‌دانیم و با نشانه رفتن دقیق مبانی و مظهر مفاسد این نظام که همانا "قانون اساسی" و جایگاه ولی فقیه و "رهبری" است، خواستار مطالبات بر حق خود و بخش وسیعی از مردم خویشیم!

 

برزان ﻣﺣﻣﺩی طی نامه‌ای از جزئیات قتل علیرضا شیرﻣﺣﻣﺩعلی در زندان تهران بزرگ پرده برداشت

 خبرگزاری هرانا – برزان ﻣﺣﻣﺩی، همبندی پیشین علیرضا شیرﻣﺣﻣﺩعلی، زندانی سیاسی به قتل رسیده در زندان تهران بزرگ طی نامه ‌ای از جزئیات قتل وی پرده برداشت. این زندانی سیاسی در نامه خود، ﻣﺣﻣﺩرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاعی زواره را به عنوان قاتل و شریک در قتل علیرضا شیرﻣﺣﻣﺩعلی معرفی می ‌کند و می‌گوید که...

 

جبهه ملی ایران قتل زندانیان سیاسی را شدیداً محکوم می‌نماید

 

 خبر فاجعه ‌بار بود و دهشتناك. زندانی سیاسی بيست و يكساله، آقای «علیرضا شیر محمـدعلی»، از فرزندان اين مرز و بوم در زندان مخوف فشافويه با بيش از سی ضربه چاقوی دو قاتل حرفه‌ای جان باخت. او که به دلیل حق ‌طلبی و آزادی ‌خواهی در پشت میله‌ های زندان قرار گرفته و درحقیقت اسیر وجدان بیدار خود بود، در یک جنایت آشکار جان خود را ازدست داد

 

احساس قدرت جمهوری اسلامی، به خاطر احساس ضعف ما است

 این ۴۰ سال‌ هر جا بلندگوی حکومت صدا کرده، گفته است «مرگ بر ضد ولایت فقیه». می‌خواهیم به حاکمیت بگوییم ما مخالف ولایت فقیه هستیم، باید ما را به رسمیت بشناسید. جمهوری اسلامی مجبور است ما را بپذیرد. ما کسانی هستیم که می‌گوییم این قانون اساسی را از بنیان قبول نداریم و آقای خامنه‌ای را آدم ناتوانی می‌دانیم.

 

اکبر کریمیان

چرا هر بار که فشار بر جمهوری اسلامی زیاد می ‌شود، جمعی خواسته یا ناخواسته سپر بلای استبداد می‌ شوند؟

 پیام‌ شان این است، اگر بصورت خلاصه بتوانم برایتان بیان کنم، "از مذاکره بدون قید و شرط کسی ضرر ندیده. لطفا جهانیان به دولتهای ایران و آمریکا بگویید که با هم مذاکره کنند تا انسانهای بی گناه در این میان ازبین نروند. ولی این تنها پیام این بیانیه نیست. مطالب دیگری هم هست؛ تحریف واقعیتها و "جاده صاف کنی" و زمینه سازی "نرمش قهرمانانه" دیگر برای آقای خامنه ‌ای و شرکا هم هست!

 

بیانیه ی هیات امنای قلعه ی احمد آباد:

«اجازه نمی‌دهیم میراث ملی را مصادره کنند»

 

 در بیست و یکم خردادماه نودوهشت به گزارش خبرگزاری ایسنا مدیرکل میراث فرهنگی البرز گفته است:”با تخصیص اعتبار مناسب، مرمت خانه ی مصدق به زودی وارد فاز اجرایی می شود.”

در این رابطه ضروری دیدیم به آگاهی شما برسانیم، که ...

 

حسن بهگر

جنایات شما مشمول مرور زمان نمی شود

 جنگ قدرت در خرداد سال ۶۰ سرآغاز فاجعه ای بود که چهره ی کریه و حقیقی جمهوری اسلامی را به تماشای همه گذاشت. در رأس این جنگ قدرت، رفسنجانی و بهشتی قرار داشتند. آنها موفق شدند با یاری خمینی، بنی صدر را از ریاست جمهوری برکنار کنند.

 

آرش فضیلت

آیا جمعیت ایران ۱۴ نفر است!

 ترس، مماشات، امنیت شغلی، مصالح جناحی، منافع اقتصادی، خود زرنگ پنداری، توهم توطئه، مسئولیت گریزی، بیگانگی اجتماعی یا فروپاشی اخلاقی، کدامیک!

آیا خواست هایی که این ۱۴ انسان بی باک و شریف در بیانیه‌شان خطاب به مردم ایران طرح کرده‌اند، دغدغه مختص آن هاست!

آیا گناه کبیره این افراد این است که جوهر قلم‌شان به رنگین کمان قرمز و سبز و بنفش و فیروزه‌ای و... مزین نیست! یا فراموش کرده‌اند از فلان سازمان، جبهه و جریان و شورا یاد کنند تا کار و کاسبی برخی از رونق نیفتد!

کجایند دوره گردهای رسانه‌ای، سخنوران، فعالان حقوق بشری، جایزه بگیرها، فعالان ضد جنگ، روزنامه نگاران مستقل، علامه‌های روشنفکر و همه چیزدان‌ها، راستی از هنرمندان وطن پرست چه خبر!

در انتظار معجزه نشسته‌اند یا زمان ظهورشان فرا نرسیده!

سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی

به عمل کار برآید به سخندانی نیست

منبع: گویا

 

درخواست ۱۴ تن از فعالان مدنی- سیاسی داخل کشور

برای استعفای رهبر جمهوری اسلامی و تغییر قانون اساسی ایران

 سال‌ هاست که بسیاری از نخبگان اجتماعی و فرهنگی و فعالان مدنی با نقدهای دلسوزانه، در پی اصلاح و تغییرات ساختاری و بنیادین در نظام اجتماعی و سیاسی، جمهوری اسلامی بوده ‌اند. این دلسوزان و وطن ‌دوستان، با سخنرانی ‌ها و تحلیل‌ های خردمندانه و نوگرایانه، ضمن هشدار به مسئولان نظام، بارها از آنان خواسته ‌اند با احترام به رأی مردم و رعایت حقوق شهروندی، نسبت به تغییر روش‌ هایی که فرسنگ‌ها با خواست عموم مردم ایران فاصله دارد بپردازند.

 

مجتبی واحدی

قصه پر غصه سی سال رهبری

  سی ‌امین سالگرد رهبری علی خامنه ‌ای در حالی به پایان رسید که با جرأت می ‌توان گفت در هیچ ‌دوره ‌ای، ایران و ایرانی تا این‌ حد دچار عقب‌ گرد نشده و هیچگاه فساد حاکم بر روابط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی به گستردگی امروز نبوده است. 

 

محـمد مجتهد شبستری

قيام فقیهان علیه قانون

 جای هیچگونه پرده پوشی و مجامله نیست. بخشی از فقیهان جمهوری اسلامی ایران علیه قانون قیام کرده‌اند. آنان علیه حقوق ملت که قانون را پدید می‌آورد وارد مبارزه سرسختی شده‌ اند. آنان در حال بازگشت به دوران پیش از مشروطه و عصر قاجارند دوره ‌ای که در آن به نام دین با قانون مخالفت می‌ شد.

 

 

نهضت مقاومت ملی ايران

بنیانگذار دکتر شاپور بختیار
National Movement of the Iranian Resistance
NAMIR

Founded by Chapour Bachtiar
 

همدردی

در گذشت بانو پریدخت کازرونی

با نهایت تأسف از درگذشت بانو پریدخت کازرونی همسر زنده یاد د کتر عبدالرحمن برومند رئیس اسبق هیأت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران با خبر شدیم.

ما این ضایعهٔ بزرگ را به بازماندگان آن زنده یاد بویژه لادن، رؤیا و علیمحمد برومند فرزندان پریدخت کازرونی و دکتر عبدالرحمن برومند تسلیت می‌گوییم و خود را در غم ایشان شریک می‌دانیم.

ایران هرگز نخواهد مرد

نهضت مقاومت ملی ایران

 

درگذشت شادروان پریدخت کازرونی

همسر دکتر عبدالرحمن برومند رئیس پیشین هیئت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران

 هیئت تحریریۀ نمیردرگذشت خانم پریدخت کازرونی همسر دکتر عبدالرحمن برومند رئیس هیئت اجرائی نهضت مقاومت ملی ایران را به بازماندگان و فرزندان محترم برومند تسلیت می گوید.

 

نامه ای از سپیده ی قلیان

من ایستاده ام!

 عاملان و حافظان وضع موجود نمی‌دانند تا وقتی که شکاف‌های عمیق اقتصادی و اجتماعی در پیکر این جامعه باشد، صدای اعتراض خاموش نخواهد شد و با برخوردهای سبعانه‌ با معترضان، نتیجه‌ای عایدشان نمی‌شود. من با تمام ستمی که در حق‌ام روا داشته‌اید همچنان ایستاده‌ام و روزها که بیشتر سپری می‌شود بیشتر بر حقانیت صدا و اعتراضم باور پیدا می‌کنم. مقاومت من در پیوند با مقاومت همه‌ کسانی‌ست که هجمه‌ تهدید و فشار، خم به قامت استوارشان نینداخته و نخواهد انداخت.«من ایستاده‌ام» چرا که...

 

«اینها ماموریت دارند که ایران را به نابودی ببرند ولی من می ایستم که این کار نشود.»

مصاحبه دکتر شاپور بختیار

 

 جهت دیدن ویدئو اینجا کلیک کنید.

 

علی رنجی‌پور

۳۰ سال بعد از «ارتحال»؛

«بیت امام» چقدر خرج روی دست بودجه می‌گذارد

 سی سال از درگذشت آیت ‌الله خمینی می‌گذرد. اما هنوز سازمان منتسب به رهبر پیشین ایران به عنوان یک تشکیلات نیمه دولتی مشغول به فعالیت است. حساب و کتاب دخل و خرج این سازمان به طور دقیق مشخص نیست و هیچ گزارش رسمی و معتبری درباره درآمدها و مخارج بیت آیت‌الله خمینی وجود ندارد. معلوم نیست این چند نفر کارمند رسمی و حقوق‌بگیر در این تشکیلات مشغول فعالیتند. 

 

فریدون خاوند

اقتصاد ایران؛ گروگان 'قانون اساسی پر ابهام جمهوری اسلامی'

 در میان قوانین اساسی که از حدود سه قرن پیش در کشور های گوناگون جهان پدید آمده اند، کمتر متنی است که همچون قانون اساسی جمهوری اسلامی مصوب ۱۳۵۸ خورشیدی، در تعریف قوانین ناظر بر زندگی اقتصادی کشور، با ابهام ها و تضاد‌هایی چنین آشکار همراه باشد.

قانون اساسی جمهوری اسلامی را می توانیم یکی از پوپولیست ترین متون حقوقی در جهان توصیف کنیم، زیرا مسئولیت های بسیار سنگینی را از لحاظ تامین معیشت و مسکن و سلامت و رفاه شهروندان بر دوش نظام سیاسی کشور قرار میدهد، بی آنکه درباره هزینه انجام این نقش سخنی بگوید.

 

متن سخنرانی دکتر شاپور بختیار در میدان جلالیه در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۴۰

روز نخست چون دم رندی زدیم و عشق    شرط آن بود که جز ره آن شیوه نسپریم

 مردم شرافتمند و هوشیار تهران، شما در اینجا اجتماع کردید تا به ندای حق طلبانه جبهه ملی ایران پاسخ داده و گروه گروه وارد این میدان وسیع شده اید تا بار دیگر صدای ملت ایران را بشنوید زیرا بر شما ثابت شده است که جبهه ملی جز راه حقیقت و شرافت و دوستی نپیموده است.

 

مجتبی واحدی

نشانه‌های زوال عقل رهبر

 با گذشت سی سال از دوره رهبری علی خامنه‌ ای، کمتر کسی را در ایران می توان یافت که از ویژگی ‌های عمومی او بی ‌خبر باشد. کینه ورزی، استبداد رای، حمایت از فاسدان و مفسدان، بی ‌کفایتی و غرور مهم ترین ویژگی‌ های رهبر جمهوری اسلامی است که پیامدهای آنها، خانه تک تک ایرانیان را به لرزه در آورده است؛ این لرزه برای قریب به اتفاق ایرانیان، موجب گسترش فقر، ناامیدی و اضطراب شده و زندگی اقلیتی بی مقدار را از فرش به عرش رسانده است. 

 

کورش گلنام

هشتاد میلیون گروگان یک آخوندِ روانی با لشگری از دزدان!

 سی و یک سال است که علی خامنه‌ای به عنوان رهبر، با ندانم کاری‌ها، رویا بافی‌ها، با خود بزرگ بینیِ بیمارگونه در میان انبوهی از دزدان و چاپلوسان، که شماری از آنان سردارانِ پوشالی هستند، با کوشش برای برپاییِ در حقیقت یک "خلافت اسلامی ِشیعه در منطقه"، مردم ایران را به گروگان گرفته و آنان را هر روز بیش از پیش گرفتار رفتارهای روانی خود ساخته است. گفتن از این که در روند بیش از سه دهه رهبری او چه سرمایه‌ها از ایران بباد رفته است بی کوچکترین سودی نه تنها برای مردم که حتا برای حکومت مافیاییِ خودِ او، تنها تکرار است.

 

فرامرز داور

نامه‌نگاری‌های اوباما با خامنه‌ای؛

جزئیات نامه‌های «فدایت شوم» چه بود؟

 آیت الله «علی خامنه‌‌ای» رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران جزئیات محدودی از دو نامه «باراک اوباما» به او و نحوه پاسخ به نامه رییس جمهور وقت آمریکا را علنی کرده است.

 

به مناسبت صدوسی و هفتمین سال تولد نماد حاکمیت ملی و دمکراسی

ﻣﺣﻣﺩ مصدق به روایت شاپور بختیار

 ۲۹اردیبهشت مصادف است با زادروز رهبر ملی‌ و نماد دموکراسی و استقلال طلبی ایرانیان. شخصیتی که سالهای سال پس از درگذشتش، همچنان سرچشمه‌ ای برای انگیزه و انرژی در جهت تحقق‌ حاکمیت ملی‌ و دموکراتیک برای ایرانیان آزاده است. شاپور بختیار که از نزدیک شاهد جان گرفتن دوباره جنبش استقلال و دموکراسی خواهی‌ ایرانیان پس از جنگ جهانی‌ دوم بود، اینگونه نقش دکتر مصدق را در آن تحولات شرح میدهد: “به قدرت رسیدن مصدق در سال ۱۹۵۱ به زندگی من نیروی محرکۀ تازه‌ای بخشید.

 

آیا کمپانی‌های اسلحه‌سازی چند ملیتی، خواب تازه‌ای برای جنگ با ایران دیده‌اند؟

از شماره ۱۹۶پیام جبهه ملی ایران

 روزنامه لوموند در سال ۱۹۷۳ که بحبوحه جنگ اعراب و اسرائیل بود نوشت: «قدرت ‌های جهانی مانند آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه و آلمان که در دو جنگ جهانی اول و دوم درگیر شدند و خسارات و ویرانی ‌های فراوان به بار آوردند، تصمیم گرفتند که دیگر به یک جنگ فراگیر که جنگ سوم جهانی خواهد بود دست نزنند، در عوض اما جنگ‌ های ناحیه ‌ای، نیابتی و محدود را مجاز شمرده تا جایی که برخی از تحلیل ‌گران این نوع جنگ‌ های را برای بقای نژاد انسان مفید دانستند». 

 

بعد از خواب نما شدن آقای خاتمی درباره ی برتری نظام «فدرالی» برای ایران

دکتر جواد طباطبایی

زبان ملّی و برنامۀ آموزش زبان‌های محلی

 فروغی «وقتی دیگر ضمن بحث از “ملّیت” فرمود که آتاترک به من گفت: “شما ایرانی‌ها قدرِ ملّیت خود را نمی‌شناسید و معنی آن را نمی‌فهمید، و نمی‌دانید که ریشه داشتن، و حق آب و گِل داشتن در قسمتی از زمین چه نعمتی عظیم است. و ملیت وقتی مصداق پیدا می‌کند که آن ملّت را بزرگان ادب و حکمت و سیاست، و در معارف و تمدن بشری سابقه مُمتد باشد. شما قدر و قیمت بزرگان خود را نمی‌شناسید و عظمت شاهنامه را درنمی‌یابید که این کتاب سند مالکیت و ملّیت و ورقۀ هویت شماست. و من ناگزیرم برای ملّت ترک چنین سوابقی دست و پا کنم”.»

 

مسعود نقره‌کار

آیا بار دیگر "جاهل‌ها و لات‌ها" به میدان می‌آیند؟

 طی هفتادهشتاد سالِ گذشته، حضورگروه اجتماعی "جاهل‌ها و لات ها" در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، حضوری تاثیر گذار و پراهمیت بوده است.

درانقلاب بهمن سال ۱۳۵۷ جاهل‌ ها و لات‌ های متدین (فدائیان اسلامی) درحمایت از آیت الله خمینی در زمره نیروهای انقلابی- اسلامی بودند، که بخشی از حکومت اسلامی را شکل داده‌اند.

 

کوروش گلنام

باید خامنه ای و دولتِ پنهان را نشان گرفت!

 ... مردم ما باید هُشیار باشند که درگیری با آمریکا جز ویرانی ایران و آسیب های جانی وحشتناک هیج چیز دیگری برای ما نخواهد داشت و این حکومت توانایی رویارویی با آمریکا را ندارد و همه امیدش دامن زدن به آتش افروزی های بیشتر در منطقه بوسیله گروه های مزدور خود در جنگ های نیابتی، بمب گذاری و روش های تروربستی است. هیچ کس نمی تواند به درستی پیش بینی کند که چه آسیب هایی در ایران و منطقه پیش خواهد آمد و تضمینی نیست در درون ایران مردم هستی باخته سر به شورش بر ندارند.

 

هشدار جبهه  ملی ایران درباره بحران‌ سازی، تهدیدات و تشدید آتش جنگ در منطقه

سرمقاله نشریه پیام جبهه ملی ایران شماره ۱۹۶

سازمان ملل متحد باید از وقوع یک فاجعه پیشگیری کند

 اکنون پس از چهل سال هنوز این خصومت بی‌اساس پایان نیافته و همچون شمشیر داموکلس، امنیت و حیات سیاسی و اقتصادی کشورمان را مورد تهدید قرار می‌دهد. حاکمان جمهوری اسلامی هنوز نتوانسته‌اند این حقیقت را درک کنند که هیچ کشوری دوست یا دشمن ابدی ندارد و در هر زمان منافع ملی یک کشور دوست و دشمن آن را تعیین می‌کند.

 

گفته‌ها و ناگفته‌های رضا خندان از خود و نسرین ستوده

"ملت باید یاد بگیرد حقوقش را از چنگ حاکمان بیرون بکشد"

 

 رضا خندان در گفت ‌وگویی تفصیلی، به پرسش‌ هایی درباره خود و همسرش نسرین ستوده، زندگی کنونی آنان و تاثیر زندان‌ های طولانی مدت بر وضعیت خانواده و دو فرزند آنها و نیز آرمان ‌ها و خواسته‌ های خود و همسرش پاسخ داده است.

 

«علی‌بابا و چهل دزد» به روایتِ «شهرزاد»

ردِ پای مجتبی خامنه‌ای در دعوای امنیتی‌ها

 زیتون ـ سولماز ایکدر: همه چیز از یک دعوای داخلی یا حتی خصوصی در امنیتی ‌ترین لایه‌ های سپاه و صدا و سیما خبر می‌دهد؛ اما در همین دعوای داخلی نام‌ هایی به میان آمده که می‌ توانند با سرنوشت ملتی بازی کنند و سرنخ‌ بسیاری از پرونده‌ های فساد و وقایع تاریخی و حتی سیاست‌ گذاری‌ های خارجی را می ‌توان در آن یافت.

 

رضا گلپور، زندانی امنیتی، از فساد و سپاه چه می‌گوید؟

 بی بی سی - عبدالرضا داوری، از چهره‌ های سیاسی و رسانه ‌ای نزدیک به محمود احمدی‌ نژاد، صحبت‌ هایی را از قول رضا گلپور، زندانی امنیتی منتشر کرده که در آنها آقای گلپور می‌ گوید که یک ماه پیش از آن که سازمان اطلاعات سپاه او را بازداشت کند، درباره فساد مالی در گروه اقتصادی یاس به ﻣﺣﻣﺩباقر قالیباف، شهردار وقت تهران، گزارش داده بود.

 

افشای فساد جدید حکومتی:

 ۳ میلیارد یورو ارز دولتی به دو خانواده مشهور

 در حالی که پرونده های فساد اقتصادی در ایران همچنان باز است، این بار روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «۳ میلیارد یورو در اختیار دو خانواده مشهور» به بررسی فهرست به روز شده دریافت کنندگان ارز دولتی پرداخته که اخیرا از سوی بانک مرکزی ایران منتشر شده است.

 

انجمن جهانی قلم نسبت به محاکمه سه عضو کانون نویسندگان ایران ابراز نگرانی کرد

 

کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی

 خبرگزاری هرانا – انجمن جهانی قلم طی بیانیه ای نسبت به محاکمه بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه اشاره شده است که محاکمه این نویسندگان با انگیزه های سیاسی صورت گرفته و نقض آشکار حق آزادی بیان آنها است. این سه عضو کانون نویسندگان طی هفته گذشته از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده بودند.

 

مهتاب وحیدی راد

روز جهانی آزادی رسانه‌ها؛

ایران یکی از «دشمنان» آزادی مطبوعات

 

 مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در دسامبر سال ۱۹۹۳ یعنی ۲۶ سال پیش، روز سوم ماه مه، برابر با ۱۳ اردیبهشت ‌ماه را «روز جهانی آزادی رسانه ‌ها» نامید، به پیشنهاد یونسکو و به منظور ارتقاء آزادی رسانه ‌ها در سراسر دنیا.

 

 

تجمع کارگران و دانشجویان به مناسبت روز کارگر به خشونت کشیده شد

بازداشت فعالان کارگری و دانشجویی در میدان بهارستان

 سندیکای کارگران شرکت ‌واحد اتوبوسرانی تهران اعلام ‌کرده گردهمایی اعتراضی فعالان این سندیکا و برخی فعالان دانشجویی در میدان ‌بهارستان تهران (روبه ‌روی مجلس) به‌ مناسبت روز جهانی کارگر، از سوی پلیس و نیروهای امنیتی برهم خورده و تعدادی از فعالان هم بازداشت شدند.

 

بیانیه جبهه ملی ایران در نکوداشت روز جهانی کارگر

واردات بی‌رویه کالا ها موجب افول تولید ملی و بیکاری شده است

 بدیهی است که بخش مهم چرخه تولید ملّی و رونق اقتصادی کشور توسط کارگران رقم می‌ خورد. هرچقدر وضعیت کارگران سامان و بهبود یابد، چرخه تولید ملی و رونق اقتصادی روند مطلوب تری خواهد داشت. بنابراین توسعه اقتصادی و تولید ملّی با بهبود شرایط کارگران، رابطه تنگاتنگی دارد. در حال حاضر از جمله مهمترین شرایط ساماندهی وضعیت نابسمان و بحرانی کارگران به چند شاخص مهم بستگی دارد

 

آخرین سخنرانی زنده‌یاد استاد دکتر غلام‌حسین صَدیقی

 

 سلام بر آنانکه می‌ دانند والاترین و زیباترین و دلاویزترین و جنبش‌ انگیزترین و شوق‌ آمیزترین مفهومی که بشریت در عالم هستی و تاریخ طولانی پرفراز و نشیب خود به آن پرداخته و در درک آن کم و بیش کوشیده، مفهوم «حق» است، با اعتقاد راسخ به اینکه: «آخر چیره نبود جز که خداوند حق»

سلام بر مبارزان که دیو استبداد و خودکامگی را بهر صورت و در هر جا بزانو درآوردند و پشتیبان و پناهگاه «آزادی» که آنرا پرارج‌ ترین و گرانمایه ‌ترین مواهب می ‌شمردند شدند.

 

مجتبی واحدی

پیام واقعی ظریف برای آمریکایی‌ها

 جواد ظریف تا همین ‌ماه‌های گذشته، هرگاه در گفتگو با خبرنگاران‌ خارجی با سوالی در مورد زندانیان‌- بخوانید گروگان ‌های جمهوری اسلامی- مواجه می ‌شد با این ادعا که "قوه قضائیه جمهوری اسلامی، مستقل است" از پاسخگویی فرار می ‌کرد. اما اکنون که عملکرد و تصمیمات ترامپ، عرصه را بر رهبر جمهوری اسلامی و عوامل او تنگ کرده، سخن ‌دههاباره خویش در خصوص عدم دخالت دولت در کار قوه قضاییه را به فراموشی سپرده و از اختیار کامل برای مذاکره و تمهید تبادل زندانیان سخن می ‌گوید. 

 

علی افشاری، تحلیل‌گر سیاسی

سرلشکر فربد، ژنرالی از جنسی دیگر

 سرلشگر ناصر فربد در سن ۹۷ سالی بعد از عمری تلاش مستمر و بی ‌وقفه در عرصه‌ های گوناگون چشم بر دنیا فروبست. وی را می ‌توان از جهات مختلف یک ارتشی متمایز به حساب آورد. وی در دوران زندگی پرفرازونشیب خود اگرچه تا بالاترین سطح فرماندهی ارتش صعود کرد و از امرای ممتاز آن به شمار می‌ رفت اما خود را تنها در عرصه نظامی محدود نکرد. 

 

در آستانه روز کارگر،

 ۱۲ فعال کارگری در تهران بازداشت شدند

 کمتر از یک هفته به ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر باقی مانده است. نیروهای امنیتی و انتظامی با تهدید، احضار و دستگیری فعالان کارگری تلاش دارند مانع برگزاری مراسم اول ماه مه شوند.

 

ایرج مصداقی

جانیان و عاملان کشتار ۶۷:

ارتقای مقام در دستگاه قضایی

 مصیبت ایران در دوره استبداد ولایی ‌ای که خمینی بنیاد گذاشت، از رنج‌ های یک حکومت استبدادی متعارف در عصر جدید بسی فراتر می‌ رود. اگر از اولین روزهای به حاکمیت رسیدن شریعتمداران، سردمداران آن می ‌کوشیدند وکلا و حقوقدانان را از پرونده ‌‌های قضایی دور کنند و کانون وکلا را به محاق ببرند، اینک بعد از گذشت چهار دهه‌، آن ‌ها می ‌کوشند لباس وکالت و حقوق به تن جانیان کنند و آن‌‌ ها را به جان مردم بیاندازند و خود اداره کانون وکلا را نیز به عهده بگیرند.